Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφωντας σε δικτυο LAN? Με ποιο προγραμμα?


iliasbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Αυγουστο θα κλειστουμε σε ενα σπιτι για να ετοιμασουμε το demo μας.

σκεπτωμαστε να κανουμε τις ηχογραφησεις σε ενα δικτυο που θα ειναι συνδεδεμενα 2 pc. και τα 2 ειναι μικρα σε ισχυ και σκεφτωμαστε οτι ετσι ισως να γλιτωσουμε τα εξοδα μιας επαγγ. καρτας ηχου.

το μικρο pc ειναι 833mhz με ram 700+ και την sb live

το μεγαλο ειναι 2400 με ram 512 και την sb audigy

αληθεια το sonar υποστηρηζει κατι τετοιο? η θα πρεπει να ξωδευτουμε... :(

(δεν μπορω να μπω σε μεγαλα εξοδα καθως επεται ...γαμος :oops: )

τουλαχιστων αν δεν το καταφερουμε θα ηχογραφισουμε μπασσο και κιθαρα σε real time, καθε υπολ. και μια εισοδος

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν καταλαβαίνω..προς τι η δικτύωση για να ηχογραφήσετε 2 οργανάκια ταυτόχρονα..Ο 2400 και το sonar σας καλύπτουν απόλυτα σε τέτοια περίπτωση..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iliasbass, η κάρτα έχει μία είσοδο. Σε αυτή την είσοδο μπορεί (και πρέπει) να καταλήγει η έξοδος μίας μικρής κονσολίτσας. Η κονσολίτσα πρέπει να έχει τις κατάλληλες εισόδους για αυτά που θέλεις να ηχογραφήσεις. Αυτό είναι όλο.

 

Η κονσολίτσα κάνει βέβαια κάποια λίγα λεφτά. Θα είναι όμως μόνιμα χρήσιμη σε δύο μουσικούς που (απ' ότι μας λες) θέλουν να κλειστούν μέσα αυγουστιάτικα για να εξυπηρετήσουν το καλλιτεχνικό τους όραμα.

 

Αργότερα, μπορεί να αντικατασταθεί από κάποια καλύτερη (σε ήχο και δυνατότητες) κονσόλα, η οποία με τη σειρά της μπορεί να ταίζει μία καλύτερη κάρτα κλπ κλπ.

 

Η ιδέα που είχατε, ότι δηλαδή θα χρησιμοποιήσετε την είσοδο της κάρτας ήχου του δεύτερου υπολογιστή για να ταϊσετε τον άλλο υπολογιστή με audio μέσω lan, δεν είναι καθόλου καλή. Αφήστε την στην άκρη.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία (και καλά στέφανα).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε iliasbass, η audigy έχει μία stereo line είσοδο..με ένα stereo mini jack που καταλήγει σε δύο θυληκά καρφιά (left right) κάνεις προς το παρόν την δουλειά σου.Στα track του sonar διαλεξε στο ένα to left in της audigy και στο άλλο to right.Αν έχετε ενισχυτές ή πεταλιέρες χρησιμοποιήστε τα σαν προενίσχυση (αν έχουν line out) για καλύτερο matching..αλλιώς θα αρκεστείτε σε χαμηλό σήμα εισόδου που απ το τίποτα... Πάντως μέχρι να αποκτήσετε μια μικρή κονσολίτσα σε πρώτη φάση, ακούστε τον eye και ξεχάστε τα περί lan..

 

ΥΓ.Για studio έχετε καιρό..άλλωστε στην παραλία (που θάναι όλοι οι ηχολήπτες Αυγουστιάτικα), ακόμα και τα nagra δεν γράφουν..μάτι παίρνουν.. :D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx anyway!!! Θα δοκιμασω να αξιοποιησω τις αλλες εισοδους της καρτας

(spdif,aux2)

...Τα αποτελεσματα θα τα ακουσετε απο σεπτεμβρη καθως δεν εμπειστευωμαι τον εαυτο μου για τελικη μιξη!!! :oops:

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου