Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να δίνεις φράγκα στα καλώδια?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι να κανω μια παραγγελια απο βδομαδα απο του Θωμα το μαγαζι και σκεφτομαι αν αξιζει στην τελικη να βαλω μεσα και αυτο

http://www.thomann.de/gr/monster_cable_bass_12.htm

ή τζαμπα φραγκα ειναι?

Χρησιμοποιω ενα απλο κανονικο καλωδιο και δεν ξερω αν με αυτο που φαινεται στο link θα παρατηρησω καμια διαφορα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι γνώμες διίστανται.

 

Η μία σχολή λέει πως αν πρόκειται να παίξεις καρφί υπάρχει περίπτωση να ακούσεις διαφορές.

 

Η άλλη λέει "κλάϊν μάϊν". ;D

 

 

Εγώ πάντως θα προτιμούσα ένα καλό καλώδιο σε λογική τιμή με ένα Neutrik Silent βύσμα. Τα λεφτά του Monster Cable μου φαίνονται πολλά - μιλάμε για ένα προϊόν καταδικασμένο να ποδοπατείται. :D 8)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε A/B ένα George L και οποιοδήποτε άλλο καλώδιο της αγοράς. Θα ακούσεις σίγουρα διαφορές. Κι εγώ δεν το πίστευα μέχρι που το άκουσα με τα αυτιά μου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα.επιδη εχει διαφορα αλλα τα αγγληκα μου δεν ειναι σε τοσο καλη κατασταση παιζει με καποιο συγκεκρημενο οταν ειναι πιο καθαρος ο ηχος του???αν ναι ποιο???

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι και παραθετω τον παρακατο πωλητη στο e bay

 

http://stores.ebay.com/PRIORITY-MUSIC-AUCTIONS_CABLES_GUITAR-CABLES_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ18110403QQftidZ2QQtZkm

 

αλλα δεν καταλαβενω (λογο μεταφρασης) την διαφορα τιμης που σηγουρα μαλλον ειναι ποιοτικη

 

αν ξερει καποιος ας πει 2-3 κουβεντες και ποιο θα προτιμουσε (αν παιζει ρολο για blues) ευχαριστω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι να κανω μια παραγγελια απο βδομαδα απο του Θωμα το μαγαζι και σκεφτομαι αν αξιζει στην τελικη να βαλω μεσα και αυτο

http://www.thomann.de/gr/monster_cable_bass_12.htm

ή τζαμπα φραγκα ειναι?

Χρησιμοποιω ενα απλο κανονικο καλωδιο και δεν ξερω αν με αυτο που φαινεται στο link θα παρατηρησω καμια διαφορα!

 

 

 

εγω φιλε μου εδω και κανα 4αρι χρονια μονο klotz αγοραζω signature supreme σειρα και εχω βρει την υγεια μου ουτε εχει κοπει κανενα και γενικα εχω ξεχασει περι καλωδιων θεματα,ειμαι μια χαρα,πιστευω το οτι πληρωνεις παιρνεις ισχυει και εδω, τωρα για ηχο τι να σου πω λογικα αμα εισαι ψηρας θα ακουσεις διαφορες σε σχεση με ενα κοινο φτηνο καλωδιο,τα Monster cable ειναι απο τα κορυφαια,καποιοι εχουν πει οτι βγαζουν μπασσο ηχο,εγω δεν τα εχω δοκιμασει ακομα, εδω και 4 χρονια περιμενω να κοπουν τα Klotz ;D 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα καλωδια μπουσταρουν το σημα σου,χωρις αυτο να ειναι επιθυμητο. Δεν μπορεις να κρινεις μεχρι να τ'ακουσεις με τ'αυτια σου.

 

Εγω χρησιμοποιω κατι πολυ φθηνα γιατι αυτα με αυτα ακουγομαι καλυτερα! Επισης δεν θελω να εχουν μεγαλο μηκος.

 

Ρολο παιζει κατα πολλους κ η διαμετρος,ποσο παχυ ειναι,ισως οσο παχυτερο τοσο μικροτερη η αντισταση,αυτο ειναι καλο? Εσυ θα κρινεις.

 

Παιζουν ρολο παντως στο τελικο αποτελεσμα,αυτο ειναι σιγουρο.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουσεις πολλες αποψεις και παμπολλα παραμυθια της Χαλιμας γυρω απο το θεμα "μαγικα καλωδια" ;D

 

Στο τελος της ημερας ομως μονο ΔΥΟ πραγματα καθοριζουν την επιλογη ενος καλωδιου:

 

1.η ΑΝΤΟΧΗ του (ποσο καλα κατασκευασμενο ειναι,ποσο αντεχει στις κακουχιες της σκηνης και ποσο καλης ποιοτητας κολλησεις και βυσματα εχει)

 

2.το CAPACITANCE του (το οποιοι ειναι και το ΜΟΝΟ στοιχειο που οι νομοι της φυσικης συνηγορουν οτι ΕΧΕΙ σημασια για τον ΗΧΟ του)

 

καποιοι (και το λινκ που σου παραθετω παρακατω ) ισχυριζονται οτι μετραει και ο αριθμος των strands τους (των πλεξουδων τους) οπως και ο αριθμος των conductor τους,αλλα προσωπικα πιστευω οτι ειναι "κουρδισμενες αποψεις" ;D (βεβαια ολοι εχουν δικαιωμα να τις πιστεψουν αν τις....ακουνε... ;D)

 

απο τη στιγμη που ενα καλωδιο ειναι καλοφτιαγμενο και εχει χαμηλο capacitance θα αποδειδει οσο το δυνατον πιστοτερα τον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο των μαγνητων και τις κιθαρας σου.Ολα τα αλλα ειναι mumbo jumbo.

 

OΜΩΣ υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ κιθαριστες που ΔΕΝ θελουν  καλωδια με χαμηλο capacitance (ειδικα οι γκαζοφονιαδες ;D) γιατι ακουγονται πιο πριμα και πιο "καθαρα" κατι που σε high gain καταστασεις τους ενοχλει (μη ξεχνας αλλωστε οτι ολο το κλασσικο ροκ στα 50s,60s,70s & 80s γραφτηκε με καλωδια της ΔΕΚΑΡΑΣ στην κυριολεξια ;))

 

μεχρι και πριν λιγα χρονια ΟΛΟΙ οι κιθαριστες του πλανητη το μονο που εκαναν ειναι να αγοραζουν καλης ποιοτητας καλωδιο με το μετρο σε εξαιρετικα λογικες τιμες απο μεγαλα εργοστασια κατασκευης καλωδιων  (mogami,klotz,sommer,belden,canare) & jacks Neutrick & Switchcraft & ηταν οκ.

τα τελευταια χρονια χτυπησε και η μοδα των hi end καλωδιων το χωρο της κιθαρας και αρχισε να γινεται του...Κουτρουλη ο γαμος :)

 

ειναι τι ζητας στην τελικη μια και καθε καλωδιο με διαφορετικο capacitance "χρωματιζει" διαφορετικα τον ηχο,φυσικα αν παιζεις καρφι-καρφι ακους τον "ηχο" του καλωδιου πολυ περισσοτερο απο το οταν παιζεις μεσα απο 23 πεταλια ;)

 

εδω θα βρεις αναλυτικα το capacitance παρα πολλων καλωδιων για να συγκρινεις (μετραμε το capacitanceμε pf/feet)

 

http://www.lavacable.com/buying.html

 

προσωπικα προτιμω καλωδια με το πολυ 25 pf/feet & ολα σχεδον μου ακουγονται το ιδιο.

παντα χρησιμοποιουσα φτηνα GEORGE L τα οποια ομως λογω του οτι δεν εχουν κολλησεις δεν ειναι και οτι πιο γερο υπαρχει οποτε πλεον χρησιμοποιω SOMMER XXL που εχει το ιδιο capacitance & ηχο και κατασκευη & jacks ικανα να αντεξουν πυρηνικη εκρηξη ;D ;D.

 

τα παιρνω τζαμπα απο εδω

 

http://www.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_instr_60.htm

     

Χθες το απογευμα ενας φιλος μου που εχει μαγαζι με κιθαρες στη Γερμανια μου χαρησε ενα πανακριβο (κανει οσο το...σπιτι μου ;D) καλωδιο Evidence,να σου πω δεν ακουσα και καμμια διαφορα απο το SOMMER αλλα επειδη ειναι πολυ ΟΜΟΡΦΟ & τεθωρακισμενο απο αποψη κατασκευης  θα το χρησιμοποιω εις το εξης στα live (ταιριαζει με το χρωμα της κιθαρας μου!) ,μου χαρησε επισης ενα πανακριβο MONSTER το οποιο ακουγετα ΣΚΑΤΑ και θα το χρησιμοποιω για να βγαζω βολτα το σκυλο μου γιατι ειναι τοσο χοντρο που κραταει μεχρι και μολλοσσο 90 κιλα! ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E μα είπα κι εγώ.... κουρδισμένα καλώδια τώρα... δεν μας έφταναν τα ξύλα?

 

Δυο σετάκια Fender έχω καλώδια εδώ και 15 χρόνια.....

Κι άν φτιάξω κι εγώ κανένα έχει καλώς αλλιώς.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου