Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να δίνεις φράγκα στα καλώδια?


supremo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ΑΠΛΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΛΩΔΙΟΥ:

 

1. Μαθαίνουμε να παίζουμε

2. Μαθαίνουμε να παίζουμε πιο καλά

3. Μαθαίνουμε να παίζουμε καλύτερα

4. Παίρνουμε ένα καλό όργανο

5. Παίρνουμε έναν καλό ενισχυτή

6. Παίρνουμε και ένα καλό καλώδιο έτσι για να βρίσκεται

 

Πάντως έχουν πολύ πλάκα οι συζητήσεις του τύπου: να πάρω καλώδιο ή την μετοχή του ΠΑΟΚ? Είναι καλή επένδυση?

50 ευρώ είναι... Δωσ'τα να τελειώνουμε.

Στο κάτω κάτω συνήθως ισχύει το "ότι πληρώσεις παίρνεις".

Όλα αυτά τα λέω με καλοσύνη και διάθεση χιούμορ.

Μακάρι αυτά να είναι τα προβλήματά μας πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα εχετε πολυ πλακα...

εννοω διαβασα μερικα απο τα topics και επαθα με τα θεματα που θιγονται ..γενικοτερα..

και αυτο με τα καλωδια ειναι ...αλλο πραγμα...

ελπιζω να μην εννοειτε οτι οσο μακρυτερο το καλωδιο τοσο καλυτερο..!!

εχω ακουσει οτι τα κοντα εχουν περισσοτερα μπασα..

δεν εχω πειρα με κοντα καλωδια αλλα ο,τι ξερει κανεις καλο ειναι..

οχι?

;)

α,εννοειται οτι δε θελω να προσβαλω κανεναν η καμια  και γενικοτερα τους νοιζαδες ακομα δε γνωριστηκαμε καλα καλα..

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εχετε πολυ πλακα...

εννοω διαβασα μερικα απο τα topics και επαθα με τα θεματα που θιγονται ..γενικοτερα..

και αυτο με τα καλωδια ειναι ...αλλο πραγμα...

ελπιζω να μην εννοειτε οτι οσο μακρυτερο το καλωδιο τοσο καλυτερο..!!

εχω ακουσει οτι τα κοντα εχουν περισσοτερα μπασα..

δεν εχω πειρα με κοντα καλωδια αλλα ο,τι ξερει κανεις καλο ειναι..

οχι?

;)

α,εννοειται οτι δε θελω να προσβαλω κανεναν η καμια  και γενικοτερα τους νοιζαδες ακομα δε γνωριστηκαμε καλα καλα..

;D

 

Είστε σίγουροι ότι μιλάμε ακόμα για καλώδια? Γιατί μετά απ'αυτό περιμένω τον banana chief να φανεί!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στον πανικο θα πω και εγω το δικο μου θεμα ...

Το setup μου εχει ως εξης :

Engl Powerball / Orange tiny terror - Splitter Lehle - Engl 2x12 w/stereo split

 

Ο Engl με την καμπινα συνδεεται με ενα vovox 1m και σκεφτομουν να παρω το ιδιο και για τον Orange

Θελω 3 καλωδια, 1 απο κιθαρα σε splitter και 2 απο splitter στον καθε ενισχυτη

Ελεγα να παρω το Evidence Hi Gain Lyric για την κιθαρα αλλα για το splitter σκεφτομουν κατι για George L's που μπορω να τα κανω ευκολα σε οτι μηκος θελω και ειναι και πιο κοντα στο budget μου...

Αρα ,  1 vovox ακομα για τον Orange , 1 evidence για την κιθαρα , και 2 George L's απο splitter στους ενισχυτες

Αξιζει να χαλασω την αλυσιδα των "hi-end" καλωδιων με 2 George L's ?

Γνωμες?

 

*Και για το θεμα περι καλωδιων, εχω παιξει με ακριβα καλωδια, εχω κανει Α/Β τεστ και φυσικα υπαρχει διαφορα,με το vovox που εβαλα στην καμπινα ( αντι ενος φτηνου που ειχα) ειχα πιο καθαρα πριμα και definition στον ηχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πειρα με κοντα καλωδια αλλα ο,τι ξερει κανεις καλο ειναι..

...

ακομα δε γνωριστηκαμε καλα καλα..

 

Τζιζας! Παρακαλω να κλειδωθει παραυτα.

Η γυναικα μου διαβαζει αραια και που το site... αντε μετα να την πεισω για το τι κανουμε εδω μεσα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ξεφυγε λιγο το θεμα, να προσθεσω δυο πραγματα που εχω παρατηρισει απο τις δοκιμες μου...

1) τα καλωδια δεν εχουν δικο τους ηχο, αυτο που αλλαζει απο καλωδιο σε καλωδιο ειναι το ποσο σημα "κοβουν" και επηρεαζουν. Τωρα δεν νομιζω να μπορουμε την απωλεια σηματος να την ονομασουμε ηχητικη ταυτοτητα του καλωδιου.

Υπαρχουν δηλαδη διαφανη καλωδια που επηρεαζουν ελαχιστα το σημα και καλωδια που λογο αυξημενης πυκνωτικης χωρητικοτητας π.χ. κοβουν τονο κτλ.

Καποιος προτιμα τα πρωτα, καποιος τα δευτερα, π.χ. υπαρχει κοσμος που ψαχνει να βρει τα βινταζ ελικοειδη καλωδιο που επηρεαζουν τρελα τυο σημα, επειδη το προτιμα...

Διαφορες σιγουρα υπαρχουν και πασιφανεις, το θεμα ειναι τι προτιμουμε. Και αυτο μας παει στο...

2) Ενα απλο τεστ φτανει για να καταλαβει ο καθενας οτι η διαφορα απο τα 3 στα 30 ευρω ειναι πολυ μεγαλη, και ηχητικα και κατασκευαστικα. Εκει αξιζει να τα δωσουμε. Τωρα η διαφορα απο τα 30 στα 50 ευρω ειναι δυσδιακριτη (αν υπαρχει παντα) και σιγουρα μονο κατασκευαστικα και για θεμα... μοδας  ;D υπαρχει λογος να τα δωσουμε!

Το θεμα ειναι οτι ενα καλωδιο των 40 ευρω συνηθως το ακολουθει και μια lifetime εγγυηση την οποια συνηθως δεν θα χρειαστει να την χρησιμοποιησουμε, ειναι δηλαδη κατι που περνουμε μια φορα, κανει διαφορα και το κραταμε μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κατασκευάσω ένα απο εκείνα τα καλώδια που αφαιρούν τον θόρυβο..Αυτό πώς ακριβώς γίνεται?Εξαφανίζουμε την επιστροφή σήματος με κάποιο ελατηριάκι ή καλωδιάκι σαν εξτρά κόλληση?

Υπάρχει κάποιο σχεδιάγραμμα στο νετ?Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου