Προς το περιεχόμενο

Διάταξη single coil μαγνητών


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα μια fender squier japan από την οποία μου έχουν μείνει μόνο οι μαγνήτες της τους οποίους θέλω να βάλω σε μια harley benton γιατί οι δικοί της ολίγον ..suck :D

 

Οι 2 από τους 3 έχουν μαύρο-λευκό καλώδιο και ο τρίτος μαύρο-κίτρινο αλλά σε αντίθετη φορά από τους άλλους 2

 

-Έχει σημασία αυτό, δηλ, το ποιο καλώδιο θα πάει στο volume και ποιο στον 5θέσιο?

-Αυτός με το μαύρο-κίτρινο μήπως είναι για την bridge θέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά και χρόνια πολλά!

 

Ο μαγνήτης με το κίτρινο+μαύρο καλώδιο πρέπει να είναι ο μεσσαίος. Βασικά ο πιο εύκολος τρόπος να το καταλάβεις είναι και από τα μήκη των καλωδίων (δηλ. ο neck θα έχει τα μακρύτερα καλώδια και ο bridge τα κοντύτερα).

 

Όσον αφορά την καλωδίωση, τα χρώματα των καλωδίων διαφέρουν από μοντέλο σε μοντέλο κλπ αλλά το πιο λογικό είναι να συνδέσεις όλα τα μαύρα καλώδια στο ποτεντιόμετρο και τα λευκά + το κίτρινο στο πενταθέσιο. Ενδεικτικά, τσέκαρε και το παρακάτω link:

 

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/stratocaster/0116000700A/SD0116000700APg2.pdf

 

Αν παρ'ελπίδα σου ακουστούν περίεργα οι θέσεις 2+4 με την προτεινόμενη καλωδίωση, απλά αντέστρεψε τις θέσεις των καλωδίων του μεσσαίου μαγνήτη (λογικά όμως δεν θα χρειαστεί)

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κίτρινο-μαύρο ζέυγος δείχνει ότι ο μαγνήτης είναι RW/RP άρα μεσαίος αν θες το κλασσικό Hum-cancelling στις θέσεις 2 και 4.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Μια τελευταία διευκρίνηση μήπως γλιτώσω extra αλλαγές:

O μεσαίος όπως είπα έχει αντίθετη φορά καλωδίων, δηλ το μαύρο του δεν ξεκινάει από εκεί που ξεκινάνε τα μαύρα των άλλων 2 αλλά από την άλλη μεριά. Παρολαυτά εγώ θα το συνδέσω με τα άλλα μαύρα στο volume?

(θα είναι δηλ σε αντίστροφη πολικότητα σε σχέση με τους άλλους 2?)

 

 

Υγ. Χρόνια πολλά σε όλους και σε σένα blackstrat :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, RW/RP= Reverse Wound (αντίστροφη περιέλιξη) / Reverse Polarity (αντίστροφη πολικότητα)

 

Με την καλωδίωση αυτή επιτυγχάνεις κατά κάποιον τρόπο την δημιουργία ενός humbucker όταν επιλέγεις δύο μαγνήτες μαζί (με τα πηνία όμως παράλληλα κ όχι σε σειρά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το ποιό εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να δείς από τι αιτερεία ειναι ο μαγνήτης(λογικά θα γράφει από πίσω) και ψάξε στο ιντερνετ τα διαγράματα-πολικότιτες(diagrams)  εγώ πάντα έτσι βγάζω πάντα άκρη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν έχεις ένα πολύμετρο, μέτρα την έξοδο των μαγνητών. O πιο "γκαζωμένος" θα είναι ο bridge (φυσιολογικά) και μετά ο μεσαίος και ο neck. Η λογική λέει ότι αυτός με τα διαφορετικά καλώδια είναι ο μεσαίος βέβαια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δηλ. είναι στάνταρ ότι ο bridge και ο neck θα έχουν διαφορετική έξοδο? Ισχύει γενικά για τις fender squier αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, δηλ. είναι στάνταρ ότι ο bridge και ο neck θα έχουν διαφορετική έξοδο? Ισχύει γενικά για τις fender squier αυτό?

 

Ισχύει κατά κανόνα για όλες τις Strat.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου