Προς το περιεχόμενο

Classic player 60's ρύθμιση Truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ο άγιος Βασίλης σήμερα μου έφερε την κιθάρα του τίτλου από το dv247 ;D ;D. Είμαι υπερευχαριστημένος με το όργανο αλλά θέλει λίγο ρύθμιση το μανίκι. Στις άλλες κιθάρες μου το έκανα από την βίδα στο headstock αλλά εδώ βλέπω να έχει μόνο μία βίδα από κάτω πάνω από το neck μαγνήτη. Πρέπει να βγάλω το pickguard ή το μανίκι; Και αν βγάλω τις χορδές πώς θα ελέγχω; βάλε βγάλε τις χορδές θα είμαι μέχρι να το πετύχω;

Please help..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ο άγιος Βασίλης σήμερα μου έφερε την κιθάρα του τίτλου από το dv247 ;D ;D. Είμαι υπερευχαριστημένος με το όργανο αλλά θέλει λίγο ρύθμιση το μανίκι. Στις άλλες κιθάρες μου το έκανα από την βίδα στο headstock αλλά εδώ βλέπω να έχει μόνο μία βίδα από κάτω πάνω από το neck μαγνήτη. Πρέπει να βγάλω το pickguard ή το μανίκι; Και αν βγάλω τις χορδές πώς θα ελέγχω; βάλε βγάλε τις χορδές θα είμαι μέχρι να το πετύχω;

Please help..!

 

Καταρχάς καλορίζικη!  ;)

 

Δεν θα βγάλεις το pickguard, ούτε τις χορδές.

 

1) Χαλαρώνεις τις χορδές. Αρκετά.

2) Βάζεις ένα capo στο πρώτο τάστο. αυτό θα κρατάει τις χορδές για να μην αρχίσουν τις βόλτες.

3) Βγάζεις το μπράτσο, ξεβιδώνοντας τις βίδες του neckplate.

4) Ρυθμίζεις τη βέργα συντηρητικά. Ένα τέταρτο της βόλτας προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση είναι αρκετό. Δεξιόστροφα για να αφαιρέσεις relief, αριστερόστροφα για να προσθέσεις.

5) Ξαναβάζεις το μπράτσο, προσεκτικά, βγάζεις το κάπο και κουρδίζεις.

6) Αφήνεις την κιθάρα για ολόκληρο το βράδυ και ίσως και αρκετά από την επόμενη μέρα, για να "ακούσει" το μπράτσο.

7) Αν δεν είσαι ευχαριστημένος, goto No1.

 

Καλή επιτυχία!  ;)

 

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα τελείως το μανίκι μιας και θα αλλάξω χορδές. Έχω όμως πρόβλημα, η βίδα φαίνεται κολλημένη και δεν γυρνάει ούτε δεξιά ούτε αριστερά. Δεν θέλω να το ζορίσω μη κάνω καμιά ζημιά. Πάντως και χωρίς χορδές το μανίκι έχει μπόλικο relief και θέλει οπωσδήποτε σφίξιμο το truss rod. Τώρα τι κάνω;; Να ψεκάσω μήπως λίγο wd40 μπας και μαλακώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα τελείως το μανίκι μιας και θα αλλάξω χορδές. Έχω όμως πρόβλημα, η βίδα φαίνεται κολλημένη και δεν γυρνάει ούτε δεξιά ούτε αριστερά. Δεν θέλω να το ζορίσω μη κάνω καμιά ζημιά. Πάντως και χωρίς χορδές το μανίκι έχει μπόλικο relief και θέλει οπωσδήποτε σφίξιμο το truss rod. Τώρα τι κάνω;; Να ψεκάσω μήπως λίγο wd40 μπας και μαλακώσει;

 

Θέλει λίγη προσοχή εδώ.

 

Καταρχάς χρησιμοποίησε ένα κατσαβίδι με κατάλληλη κεφαλή, αρκετά βαρδιά δηλαδή, ώστε να μην πληγώσεις τη βίδα.

 

Κατά δεύτερον, προσπάθησε να ξεβιδώσεις/βιδώσεις (εναλλάξ) λίγο τη βίδα. Ίσως έχει κολλήσει ελαφρά. Εδώ μπορεί να βοηθήσει λίγο λάδι σαν αυτό που βάζανε οι μαμάδες μας στις ραπτομηχανές (ή οι γιαγιάδες, αν είσαι μικρότερος από 25...  ;D) σε πολύ μικρή ποσότητα, το οποίο θα το εφαρμόσεις με μια μπατονέτα. Προσοχή με το WD γιατί είναι εύκολο να πέσει μεγάλη ποσότητα (θα κάνει επίσης δουλειά πάντως).

 

Γενικά δεν θέλει καθόλου ζόρισμα, δεν θέλεις να κάνεις ζημιά στη βίδα που ρυθμίζει τη βέργα, πίστεψέ με.... Γνώμη μου είναι ότι απλά θέλει λίγο "παίξιμο" για να αρχίσει να λειτουργεί.

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω και θεωρώ ρουτίνα τέτοιες εργασίες. Ελάχιστη εμπειρία χρειάζεται μόνο. Είναι αυτονόητο πάντως ότι, αν πιστεύεις ότι μπορεί να κάνεις ζημιά, ή έχεις υποψίες ότι κάτι δεν πάει καλά, είναι 1000 φορές προτιμότερο να επισκευτείς έναν μάστορα να το δείτε μαζί.  

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εκτός από αυτά τα πολύ σωστά που ανέφερε ο TGL, δοκίμασε επίσης να "βοηθήσεις" το trussrod παίρνοντας λίγο relief με το χέρι πριν σφίξεις τη βίδα. Μπορείς να το κάνεις όπως φαντάζεσαι, αλλά ένας τρόπος είναι να το βάλεις πάνω στα γόνατά σου (καθιστός, λίγο ανοιχτά τα πόδια, nut στο ένα πόδι, heel στο άλλο, τάστα προς το πάτωμα) και πιέζοντας προς τα κάτω στη μέση του μανικιού με το ένα χέρι (βγάζοντας relief δηλαδή) να να επιχειρήσεις να γυρίσεις λίγο τη βίδα.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους! Ο άγιος Βασίλης σήμερα μου έφερε την κιθάρα του τίτλου από το dv247 ;D ;D. Είμαι υπερευχαριστημένος με το όργανο αλλά θέλει λίγο ρύθμιση το μανίκι. Στις άλλες κιθάρες μου το έκανα από την βίδα στο headstock αλλά εδώ βλέπω να έχει μόνο μία βίδα από κάτω πάνω από το neck μαγνήτη. Πρέπει να βγάλω το pickguard ή το μανίκι; Και αν βγάλω τις χορδές πώς θα ελέγχω; βάλε βγάλε τις χορδές θα είμαι μέχρι να το πετύχω;

Please help..!

μεγειά  και καλόπαιχτη.

 

στο dv ήταν σε stock? ή περίμενες να στην παραγγείλουν?

εάν συνέβη το 2ο πόσο καιρό πήρε από την παραγγελία?

τι χρώμα είναι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε στοκ ήταν (sonic blue color) και την έστειλαν την επόμενη της παραγγελίας σε 10 μέρες περίπου ήρθε. (άργησε λίγο λόγω γιορτών). Το truss rod πάντως δε λέει να κουνηθεί ούτε αριστερά ούτε δεξιά. Έκανα μια πατέντα με ένα σφιγκτήρα να κρατάει σε ευθεία το μανίκι και λέω να το αφήσω έτσι καμιά μέρα, να "στεγνώσει" και λίγο το μανίκι επειδή μπορεί να φούσκωσε τόσες μέρες στους δρόμους και σφίγγει την βέργα. Και ήθελα να την πάρω αύριο στο μαγαζί ρε γαμώτο! >:( Υπομονή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρονια

 

το ιδιο προβλημα ειχα και εχω.,,

με μια 60' ς

η λυση ηταν αυτη που σου ειπαν και παραπανω.

πηρα τα μποσικα με το χερι και εσφιξα τελικα τη βιδα ενα τεταρτο.

τωρα εδω και ενα χρονο ειναι τουφεκι, αλλα δεν τολμω να βαλω χορδες παραπανω απο 9αρες.

 

:)

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψεκασε λιγο wd40 & ΞΕΣΦΙΞΕ το πρωτα,μετα σφιξτο  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου