Προς το περιεχόμενο

power slinky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατ' αρχην καλη χρονια! την τελευταια φορα που αλλαξα χορδες ανεβηκα σε 11αρες και μαλλον θα συνεχισω. αυτες που 'φοραω' τωρα ειναι d'addario, ενα σετ που ο καταστηματαρχης παραδεχτηκε οτι ειχε καμια 10ρια χρονια στο μαγαζι (αεροστεγες σακουλακι η συσκευασια)  και μου τις εδωσε τσαμπα. λογικα οι ernie ball, που μου αρεσουν γενικα, θα ειναι ενα κλικ πιο μαλακες, ετσι? ξερει κανεις τι ειναι αυτο το p στην G? μηπως ειναι τυλιχτη οπως στις ακουστικες?  ::)

366657.jpg

επισης, σε strat που σκοπευω να παρω με 11αρες θα χρειαστει επιπλεον ελατηριο στο τρεμολο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ' αρχην καλη χρονια! την τελευταια φορα που αλλαξα χορδες ανεβηκα σε 11αρες και μαλλον θα συνεχισω. αυτες που 'φοραω' τωρα ειναι d'addario, ενα σετ που ο καταστηματαρχης παραδεχτηκε οτι ειχε καμια 10ρια χρονια στο μαγαζι (αεροστεγες σακουλακι η συσκευασια)  και μου τις εδωσε τσαμπα. λογικα οι ernie ball, που μου αρεσουν γενικα, θα ειναι ενα κλικ πιο μαλακες, ετσι? ξερει κανεις τι ειναι αυτο το p στην G? μηπως ειναι τυλιχτη οπως στις ακουστικες?  ::)

366657.jpg

επισης, σε strat που σκοπευω να παρω με 11αρες θα χρειαστει επιπλεον ελατηριο στο τρεμολο?

 

 

Όχι, δεν είναι τυλιγμένη. Το "p" σημαίνει "plain". Αν έβλεπες "w" να... ανησυχούσες...  ;D

 

Το ότι οι D'addario είναι σε σακουλάκι, δε σημαίνει ότι θα μείνουν για πάντα ασκούριαστες. Μάλιστα μου έχει τύχει αρκετές φορές να τις βρίσκω σκουριασμένες στο σακουλάκι τους.... και είναι καινούργιας παραγωγής υποτίθεται.

 

Να πω ότι τα μεγέθη στο σετάκι που λες (της EB) δίνουν κατά τη γνώμη μου έναν πολύ ισορροπημένο ήχο... δοκίμασέ το!

 

(για το  έξτρα ελατήριο δεν είναι σίγουρο, σφίξιμο θα θέλει βέβαια).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου