Προς το περιεχόμενο

Περί ταστιέρας κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ζητήσω την βοήθεια σας στο εξής.

Εχω μία Telecaster,της οποίας η ταστιέρα ποτέ δεν με βόλεψε ιδιαίτερα.Οσες φορές τυχαία,έχω παίξει σε Les Paul, το χέρι μου πήγαινε καλύτερα.Είναι ακριβή όμως.Υπάρχει κάποια άλλη που να έχει παρόμοια ταστιέρα?

Συνήθως με βολεύουν αυτές, με πιό επίπεδα και μεγάλα-φαρδύτερα τάστα.Μπορεί να έχει να κάνει με το ξεκίνημα μου γιά χρόνια με κλασσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οι Gibson κιθάρες έχουν μικρότερη κλίμακα απο τις Fender και ίσως αυτό σε βολεύει. Δοκίμασε λοιπόν όποια κιθάρα βρείς με κλίμακα 24 ίντσες και 3/4 στην τιμή που σε βολεύει. Η Epiphone πάντως, που ανήκει στην Gibson, φτιάχνει καλά αντίγραφα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω επίσης δοκιμάσει και κάποιες Ibanez,που έχουν παρόμοια ταστιέρα. Ανάμεσα σε Epiphone και Ibanez (Korea),υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην ποιότητα κατασκευής ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Είναι καθαρά θέμα γούστου. Και οι 2 εταιρίες έχουν μεγάλη παράδοση, ενώ το μόνο σίγουρο είναι ότι τα χέρια σου και το αυτί σου θα "καταλάβουν" την διαφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου επειδή σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εμένα σε πολλά όργανα δε μου καθόταν η ταστιέρα καλά, τσίμπησα που λες μια ΙΒΑΝΕΖ JS 1000 (Joe Satriani Model Japan ) από δημοπρασία και πραγματικά το χέρι κάθεται κουτί.Ταξιδεύει!Επίσης δες Jackson PS4, κουτί το χέρι, απλά ερωτεύτικα την Ibanez.Όπως είπε και ο Υameth μόνο με test drive του οργάνου μπορείς να είσαι σίγουρος. Υπόψην παίζει αλητεία με τα μανίκια της Ibanez.Ο αντιπρόσωπος (Τρίμης) δεν δίνει μανίκια χωρίς τον κωδικό που έχουν πίσω από τα κλειδιά στο ξύλο οι original Ibanez. ¶ρα σε κάθε μοντέλο μπαίνει της μάνας του δεν επιτρέπει πατέντες.Κακό γιατί λένε πολύ τα μανίκια της Ibanez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε...λοιπον ακου πως εχει το θεμα!!!

 

Υποθετω οτι η Τελε σου δεν ειναι USA!! Εχω την vintage 52 USA tele με πολυ καλη και λεπτη ταστιερα και παρολο που εχει τα vintage ταστα (λεπτα) και αν εινα maple to μπρατσο προτεινο να το τριψεις πολυ ελαφρα με ψιλο σμυριδοπανο για να φυγει το βερνικι που σου κολλα σιγουρα τα δακτυλα μπρος πισω.

 

Εχω και strat και SG και les paul custom και σιγουρα οι ταστιερες τους λογω rosewood ειναι πιο ευκολοπαιχτες και πιο γρηγορες.

 

Ενα μοντεκλο που σου προτεινω ανεπιφυλακτα ειναι μια καινουργια Τελε Squire αλλα με set neck (κολλημενο μπρατσο οχι βιδωτο) jumbo tasta απο κατασκευης και το κουφο ειναι οτι η κιθαρα αυτη ειναι ολη μαονι σωμα μπρατσο με rosewood tastiera.

 

ειναι πολυ ελαφρια, με 2 διπλους μαγνητες και εχει ενα διακοπτη που τους σπλιταρει και τους κανει μονους!!!!!

 

Αν και Κορεατικη εχει εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης και ηχο που σκιζει. Δηλαδη ειναι σα ναεχεις μια κλασσικη τελε και μια gibson σε μια κιθαρα. Κοστος γυρω στις 200 με 250 χιλ δραχ.

 

στη προτεινω ακουσε με και θα με ευχαριστεις

 

Παυλος τηλ 6937 166 487

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και strat και SG και les paul custom και σιγουρα οι ταστιερες τους λογω rosewood ειναι πιο ευκολοπαιχτες και πιο γρηγορες.

 

Ενα μοντεκλο που σου προτεινω ανεπιφυλακτα ειναι μια καινουργια Τελε Squire αλλα με set neck (κολλημενο μπρατσο οχι βιδωτο) jumbo tasta απο κατασκευης και το κουφο ειναι οτι η κιθαρα αυτη ειναι ολη μαονι σωμα μπρατσο με rosewood tastiera.

 

ειναι πολυ ελαφρια, με 2 διπλους μαγνητες και εχει ενα διακοπτη που τους σπλιταρει και τους κανει μονους!!!!!

 

Αν και Κορεατικη εχει εκπληκτικη ποιοτητα κατασκευης και ηχο που σκιζει. Δηλαδη ειναι σα ναεχεις μια κλασσικη τελε και μια gibson σε μια κιθαρα. Κοστος γυρω στις 200 με 250 χιλ δραχ.

 

στη προτεινω ακουσε με και θα με ευχαριστεις

 

Παυλος τηλ 6937 166 487

 

oi LP/SG kai kirios aftes me ton 50's fat neck den theorounte efkolopextes apo tous pio pollous (pou den exoun sinithisei to poli megalitero paxos). to "provlhma" me tis LP/SG einai h laka sto piso meros h opoia meta apo 5 lepta peksimatos arxizei kai kolaei giafto kai poli "ksirizoune" tis gibson tous. parola afta nomizo oti olla einai ligo poli thema sinitheias. ego exo sinithisei to "standard" paxos pou exoun oi pio polles px strat kai tous pio xontrous lemous, kai px enas Wizard lemos ( ligo poli oloi oi lemoi pou exei oi ibanez) mou fenete toso leptos pou to xeri mou perisevei.

 

se genikes grammes o kanonas einai oti oso pio leptos o lemos toso pio megales taxitites boreis na piaseis kai giafto oi pio polloi shredders pezoun me kithares me leptous lemous px jackson ibanez klp. alla oi pio xontroi lemoi vgazoun pio "gemato" kai mid-low hxo kai exoun kalitero sustain overall logo ths afksimenhs mazas.

 

pantos ama thes mia fthnh gibson kopia, oi epiphone einai mia kali lisi kai tis vriskeis kai se polla magazia opote iparxei poli stock gia na dokimaseis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou,an agapas thn tele san ki8ara,kai se xalaei pou anagazesai na thn alla3eis logw tastieras sou proteinw dyo enallaktikes:1)Mia Vintage USA tele h vintage reissue japan (megalh poikilia),oi opoies exoun mikrotero bratso apo tis ypoloipes tele kai proswpika latrevw tis japan.

2)Phgaine http://www.warmoth.com kai ftia3e to diko sou bratso gia thn tele sou.Proteinw h tastiera sou na einai apo rosewood giati 'glystraei' poly kalytera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου