Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με m-audio solo / rode-nt1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω την m-audio firewire solo(με 48v phantompower), συνδεμένη κανονικά, περασμένα τα latest drivers, με pci card της unibrain - fireboardblue(TexasInstrument chip)

Στο mic input εχω το rode nt1a.

 

To πρόβλημα μου είναι ότι ηχογραφεί πολύ χαμήλα, ενώ απο την κάρτα και απο το Πισί τα εχω τσίτα επάνω. Το περίεργο είναι οτι όταν απενεργοποιώ το PhantomPο. ηχογραφεί πάλι στα ίδια επίπεδα.

Ηχογραφώ με το Audition 3 και στο Input εχω δηλώσει να δέχεταιαπο το "m audio analog 1"

 

???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Έχεις συνδέσει το τροφοδοτικό της?

-Δοκίμασες άλλο πυκνωτικό πάνω της? Αν δουλέψει τότε έχει πρόβλημα το rode, αν όχι τότε πρέπει να έχει πρόβλημα το phantom power της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η solo τροφοδοτείται απο το firewire (σωστά?)...

Οταν συνδέω την κιθάρα ηχογραφεί κανονικά...

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλά η κιθάρα δεν θέλει phantom power. Πως θα δεις αν έχει χαλάσει το μικρόφωνο ή το phantom power της κάρτας?

 

Τουλάχιστον έχεις κανένα απλό δυναμικό μικρόφωνο να το δοκιμάσεις να δεις αν δουλεύει ο προενισχυτής τουλάχιστον

 

 

υγ. Το τροφοδοτικό της το ανέφερα σε περίπτωση που το χρειάζεται αναγκαστικά για να δώσει τα 48volt του phantom power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί με το τροφοδοτικό και πάλι δέν δίνει το +48Pp

 

Δοκίμασα ενα δυναμικό και δουλεύει τέλεια..

Οπότε το πρόβλημα είναι στο phantompower...

Τώρα τί κάνω? Στέλνω την κάρτα πίσω στο DV247?

Έχει μια βδομάδα που μου ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε και ένα άλλο καλώδιο όμως να δοκιμάσεις γιατί μου έχει συμβεί να φταίει το καλώδιο και να μην παίρνει phantom το mic εξαιτίας τοu.

Aν κάνει το ίδιο και με άλλο καλώδιο, τότε δοκίμασε το μικρόφωνο και σε άλλο σύστημα (ή άλλο πυκνωτικό στην κάρτα σου) για να δεις τι από τα 2 φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου