Προς το περιεχόμενο

ΦΠΑ/VAT απο Αγγλία;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Αν ξέρει κανείς γιατι εγώ δεν ήμουν registered for VAT στην Αγγλία ως επαγγελματίας. Ας ρωτήσω δώθε πριν παω στους οικονομολόγους... ;)

 

Ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα, υποχρεούσε να κάνεις δήλωση ΦΠΑ κάθε 2 μήνες. Άρα τιμολόγια σε ότι μπορείς! Σωστά; Σωστά!

 

Αν πούμε ότι αγοράσω έναν Η/Υ απο Αγγλία (για δικούς μου λόγους που δεν τους εξετάζουμε εδώ), το ΦΠΑ θα το γλυτώσω; Παίζει τιμολόγιο στην Αγγλία; Θα μετρήσει στην Ελλάδα; Γιατι, αλλιώς, είναι σαν να έχεις μία έκπτωση 19% στην Ελλάδα, που είναι συμαντικός παράγωντας, πολύ φοβάμαι (όχι απαγορευτικός, βέβαια).

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άκου. Από όσο γνωρίζω, αν αγοράσεις από Αγγλία δεν πληρώνεις ΦΠΑ,

 

ΑΛΛΑ πρίν το κάνεις θα πρέπει να το έχεις γνωστοποιήσει στην εφορία,

καταθέτοντας κάποια χαρτιά ( οι λογιστές ξέρουν τι και ποιο) κλπ … ;D

 

Αν σκέπτεσαι να κάνεις μεγάλη αγορά μέσα στην Ελλάδα,

που έχει ΦΠΑ πάνω από 3500€,

μπορείς και σε αυτή την περίπτωση να ζητήσεις απαλλαγή από την εφορία σου

και να μην το πληρώσεις… ;)

 

Αλλά σε αυτή την περίπτωση ρώτα τον λογιστή σου.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να πας στην εφορια και να κανεις μια μεταβολη στο καταστατικο..."Ενδοκοινωτικες συναλαγες"....

ετσι θα περνανε και τα τιμολόγια του εξωτερικού και θα γλιτώνεις (οταν θέλεις) το ΦΠΑ

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δε γλυτώνεις το ΦΠΑ. Απλά, το πληρώνεις στην Ελλάδα, όταν κάνεις την υποβολή ΦΠΑ. Πρέπει όμως πρώτα, όπως αναφέρθηκε, να κάνεις έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην εφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε καμία περίπτωση δε γλυτώνεις το ΦΠΑ. Απλά, το πληρώνεις στην Ελλάδα, όταν κάνεις την υποβολή ΦΠΑ. Πρέπει όμως πρώτα, όπως αναφέρθηκε, να κάνεις έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην εφορία.

Οκ,

 

Αλλά, κόβοντας τιμολόγιο και περνώντας το όταν κάνεις δήλωση ΦΠΑ, σου αφαιρείτε αυτό που αγόρασες, απο αυτά που κέρδισες. Δεν εννοώ να αποφύγεις να το πληρώσεις εντελώς, αλλά να μπορέσεις να μειώσεις αυτό που θα πληρώσεις εσύ ο ίδιος.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με προβληματίσατε, μίλησα και με ένα λογιστή. Η απάντηση είναι ότι δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις το ΦΠΑ ούτε εδώ ούτε εκεί. Περιμένω όμως απάντηση και από έναν δεύτερο γιατί ήμουν σίγουρος για την εδώ δήλωση. Αν σας έχω μπει μπαρούφες, θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

One minute guys, μιλάμε για αγορά η οποία θα καταγραφεί ως δαπάνη επιχείρησης (ατομικής στην περίπτωσή μας); Στην Ελλάδα πλερώνεις το ΦΠΑ αλλά έχεις την επιστροφή στο τέλος του χρόνου (στις υπόλοιπες πολιτισμένες χώρες η επιστροφή γίνεται ανα μήνα ή δίμηνο). Αν αγοράζεις απ'έξω δεν το πλερώνεις εξαρχής, άρα συμφέρει μιας και δεν δεσμεύεις το επιπλέον ρευστό σου.

 

Πάω να κάνω bends να συνέλθω από τα δρώμενα λογιστικής φύσεως  :P

 

Νικόλα καλές αγορές  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με προβληματίσατε, μίλησα και με ένα λογιστή. Η απάντηση είναι ότι δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις το ΦΠΑ ούτε εδώ ούτε εκεί.

 

ετσι  ;)

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου