Προς το περιεχόμενο

ΦΠΑ/VAT απο Αγγλία;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κάνεις ξεχωριστή δήλωση ενδοκοινωτικών αποκτήσεων μαζί με την δήλωση ΦΠΑ....δεν υποχρεούσαι να καταβάλεις καθόλου ΦΠΑ για αυτές και φυσικά δεν συνυπολογίζονται στην 3μηνη δήλωση του εδώ ΦΠΑ....παρ'όλα αυτά χρειάζεται προσοχή γιατί αν οι αποκτήσεις υπερβούν ένα ποσό συνολικά  θα πρέπει να υποβληθεί δήλωση intrastat (την οποία οι λογιστές δεν συμπαθούν καθόλου...) ενώ στην περίπτωση που ο πωλητής δεν είναι VAT registered (πρέπει να είναι ΚΑΙ ο πωλητής) υπάρχουν τσουχτερά πρόστιμα.

 

 

....και κάτι ακόμη....ειδικά για την Αγγλία θέλει λίγο προσοχή στην ισοτιμία Ευρώ/Λίρας που μπαίνει στην δήλωση ενδοκοινωτικών αποκτήσεων (έχουν κάποιους συγκεκριμένους κανόνες για το ποιας ημερομηνίας ισοτιμία σε σχέση με την απόκτηση χρησιμοποιήται)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά είστε κούκλοι!

 

Ούτως ή αλλιώς θα ρωτήσω τον λογιστή μου, αλλά έχω δεδομένα πια... Υπέροχα!

 

Και να σημειώσω (έτσι για να είμαι πιο συγκεκριμένος), ότι αφού έμεινα 4 χρόνια στο Λονδίνο, έχω αρκετούς (!) λογαριασμούς σε λύρα, άρα θα πρέπει να το δω και αυτό. Δε θα κάνω ποτέ μετατροπή συναλάγματος... (να δω πόσο πιο δύσκολη θα κάνω τη ζωή μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου