Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι πληκτρα με ευαισθησία στο velocity και aftertouch?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α και κατι που ξεχασα.Μια γνωμη για το  yamaha mo6 του οποιου τα πληκτρα ειναι "initial touch" Αυτο καινουργειο παλι  ??? ::)Δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ειπαμε πιο πανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι που ξεχασα.Μια γνωμη για το  yamaha mo6 του οποιου τα πληκτρα ειναι "initial touch" Αυτο καινουργειο παλι  ??? ::)Δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ειπαμε πιο πανω???

 

εχει σχεση,σε καποια μοντελα της yamaha που το εχω δει (φτηνα αρμονια και μερικα συνθ) σημαινει οτι το πληκτρο εχει velocity μονο οχι aftertouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι που ξεχασα.Μια γνωμη για το  yamaha mo6 του οποιου τα πληκτρα ειναι "initial touch" Αυτο καινουργειο παλι  ??? ::)Δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ειπαμε πιο πανω???

 

Το initial touch είναι το ίδιο με το velocity. Απλά η Yamaha χρησιμοποιεί άλλη ορολογία για το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

... δεν μπορώ να καταλάβω πώς οι μεγάλες εταιρίες όπως η Roland και η Korg δεν ενσωματώνουν ένα τέτοιο χαρακτηριστικό όπως το aftertouch σε synths και workstations όπως το Juno Stage και το M50. Αδικαιολόγητη κατ' εμέ η έλλειψή του σε όργανα αυτής της κατηγορίας.

α) Αυτή η κατηγορία είναι η top γι'αυτό που λέμε value for money.

Κατηγορία με...... πάμε αλλού και το ξέρουμε. Ας μην τα ξαναλέμε.

β) Aftertouch δέχεται μέσω midi. Αλλά, εάν βάλει aftrertouch σε κλαβιέ με πλαστική βάση, ένα από τα πολλά που θα συμβούν είναι να διαλυθεί. Το άλλο είναι το κόστος, όχι του αισθητήρα αλλά γενικότερα της δομής του κλαβιέ και των υλικών του. Το βάρος, επίσης. Αυτά πάνε αλυσίδα.

 

Το πιό fun...

Το μεγαλύτερο μοντέλο (με aftertouch) θα βάλει τα γέλια. Δε λέμε ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη το συγκεκριμενο posst θα ηθελα να ρωτησω το εξής:

 

Εχω ένα korg micro x θα ηθελα να βγαζει vibrato σε καποιους ηχους οταν παταω εντονοτερα τα πληκτρα.

Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω  στον editor ωστε να γίνει αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα korg micro x θα ηθελα να βγαζει vibrato σε καποιους ηχους οταν παταω εντονοτερα τα πληκτρα.

Ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω  στον editor ωστε να γίνει αυτό?

Αν είχε και aftertouch το κλαβιέ του MicroX καλά θα ήταν αλλά τώρα που έχει μόνο velocity sensitive πλήκτρα, δε νομίζω ότι θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες. :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Επειδή τόσο καιρό δεν είχα ξεκαθαρίσει τι ακριβώς είναι το aftertouch, ψάχνωντας βρήκα αυτό

 

 

είναι μια επίδειξη του πως λειτουργεί το aftertouch....

Προσωπικά, αν κάποιος δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με aftertouch, δεν θα του λείψει στο καινούριο του synthι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτά είναι!

 

Εμένα μου λείπει το aftertouch αν και δεν το είχα ποτέ μου. Όπως μου λείπει και foot controller. απλά τα όργανα που έχω το χρησιμοποιούν και μου βγαίνει η παναϊα να κάνω editing μετα...

 

Αν είναι κάποιος να αγοράσει καινούριο όργανο, καλά είναι να ξέρει για τι το θέλει (τώρα, αυτονόητο δείχνει αυτό και θα μου πουν ότι πάω να αυξήσω το post count, έλα που όμως μιλάω εκ πείρας... Την έχω πατήσει μία φορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου