Προς το περιεχόμενο

Cubase + Workstation = 'Κανονικό' Τελικό Αποτέλεσμα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως χρήστης πολλών και διαφόρων VSTs, αποφασίζω να αγοράσω ένα Midi keyboard. Συγκεκριμένα, χτυπάω στο ebay για $150 το Radium 61 και δώρο μαζί ένα Yamaha FB-01... :lol: Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Μετά μου μπαινει στο μυαλό το workstation. Βλέπω το Triton. Μου τρέχουν τα σάλια. Και ξαφνικά.. μου έρχεται η θεία επιφώτισις και αρχίζω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο -- ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ MIDI KEYBOARD;

 

Με τον Τρίτωνα μπορώ να κάνω τα πάντα και ακομα και να τον κάνω Midi keyboard. Ξανασκέφτομαι.... Αν πάρω έναν Τρίτωνα.. Χμμμ.. ¶χρηστο το MIDI keyboard... ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΩ; Τον Τρίτωνα και την Cubase; Π.χ. στο sequencer του Triton να έχω drums/arp, bassline σε VST στην Cubase και να παίζω είτε στον Triton είτε σε άλλο VST με MIDI keyboard το lead;

 

MIDI geeks λοιπόν θέλω τα φώτα σας και κατα πόσο μπορώ να έχω επιτυχία με αυτο τον τρόπο... Αλλιώς θέλω ένα recommendation για synth με ωραία pads/leads και κατα προτίμηση με sampler. Κάτι sample-based παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν έκανες λάθος... Το Cubase δεν έχει σχέση με τα sequencer workstations. Μη κοιτάς που πολύ πιθανό να το έχεις πάρει τσάμπα. Αν το πλήρωνες όσο κάνει θα το εκτιμούσες πολύ περισσότερο γιατί είναι εργαλείο που απευθύνεται σε pros. Ενώ το workstation θα το πληρώσεις κι ας έχει ένα ποσοστό των δυνατοτήτων του Cubase. 'Ετσι το εκτιμάς!

Πάντως όποιο midi keyboard και να πάρεις, συμπεριλαμβανομένου και του Triton, όλα αυτά που ζητάς γίνονται. Το midi γεννήθηκε για να συγχρονίζει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου