Προς το περιεχόμενο

Βαφή κιθάρας απο επαγγελματία. Χρώμα και τεχνική.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στους φίλους του Noiz :)

Ο Πάνος Οικονομάκης λέει στο site του:

"Η ολική βαφή με πιστόλι ενός σώματος κοστίζει 370 ευρώ. Αν δεν θα χρησιμοποιηθεί χρώμα κοστίζει 320 ευρώ. Η τιμή αυτή περιλαμβάνει και τις παράπλευρες εργασίες που είναι η αποσυναρμολόγηση του οργάνου, η αφαίρεση της παλαιάς βαφής, η ετοιμασία για βαφή, η βαφή , το γυάλισμα, και την επανάληψη της συναρμολόγησης και ρύθμισης του οργάνου.

Αν αναλάβετε εσείς τις συναρμολογήσεις και ρυθμίσεις, αφαιρέστε από τις παραπάνω τιμές 70 ευρώ. Άν το σώμα είναι ολοκαίνουργιο και δεν χρειάζεται η εργασία αφαίρεσης της βαφής αφαιρέστε από τις παραπάνω τιμές 75 ευρώ."

 

Γενικότερα το μηνυμα δεν είναι και πολύ διαφωτιστικο, αλλα η απορία μου είναι: Αν αγοράσω την gibson που εχω φετιχ(ειτε θα είναι λευκή ματ η sunburst), και του την πάω ολοκαίνουρια, θα χρειαστεί "αφαιρεση παλαιάς βαφής" οπως λεει ή οχι??

Μπορειτε να μου δώσετε περαιτέρω πληροφορίες?

 

Ουσιαστικα, τρελάθηκα με το βάψιμο που εκανε σε αυτην την δικιά του "http://www.enigmagt.gr/html/enigma_011_8.html"

και επειδή παντα ηθελα ακριβώς αυτο, τωρα που το βρήκα θέλω να μαθω κιάλλα.

Θα το εκτιμούσα αν οποιος γνωρίζει για βαφές ποστάρει κατι.

Υ.Γ.: Τα λεφτά είναι πολλα, το ξέρω, αλλα είναι κάτι που θέλω απο καρδιάς εδω κ πολλά χρόνια :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα συνυπολογίζεται η αφαίρεση παλαιάς βαφής αφού το σώμα είναι βαμμένο από την Gibson. ;)

Παραπάνω δεν ξέρω αλλά για τον Οικονομάκη λένε όλοι τα καλύτερα λόγια οπότε αν το θες καιρό και το ονειρεύεσαι κάνε το!!! :)

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και πρέπει να ξεβάψει το παλιό χρώμα για να περάσει το νέο! Λάβε υπ'όψιν πως αυτή η φώτο που έβαλες απεικονίζει ένα σώμα που ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ τα νερά του ξύλου απο κάτω (είναι flame maple ίσως;) και αυτό συμβάλει τα μέγιστα στο τελικό αποτέλεσμα.... αυτό που ενοοώ είναι πως μια κιθάρα που δεν έχει τέτοια "έντονα" νερά, δεν θα φαίνεται έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια κιθάρα θα την πας για βάψιμο;;;

Eκτος αυτου, οι τιμες αυτες αναφερονται σε bolt on κιθαρες, δηλαδη μονο στο σωμα. Σε μια gibson οι εργασιες μπορει να κοστιζουν πολυ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο frunobulax.

 

Αυτό στη photo είναι quilt maple. Η δικιά σου αν είναι μονόχρωμη κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ "βαρετή" όταν την ξεβάψει κάποιος. Αν είναι sunburst όλο και κάποιο flame θα έχει.

Για να πάρεις μια ιδέα δες εδώ κάτω κάτω:

http://www.warmoth.com/guitar/bodies/strat.cfm?fuseaction=strat_laminate

 

Edit: Σωστός κι ο Μπίχλας

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω την gibson που εχω φετιχ(ειτε θα είναι λευκή ματ η sunburst), και του την πάω ολοκαίνουρια, θα χρειαστεί "αφαιρεση παλαιάς βαφής" οπως λεει ή οχι??

Θεωρώ ότι ο Οικονομάκης ή ο οποισδήποτε σοβαρός επαγγελματίας δεν θα κάνει τέτοια ιεροσυλία και θα σε διώξει...εάν δεν σε διώξει...τότε κλάψε τη κιθάρα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ πάντως είναι ότι για την δουλειά που θέλεις να γίνει θα σου κοστίσει 370 €.

 

Πάντως το θεωρώ και εγώ μεγάλο λάθος να πάρεις καινούργια Gibson και να την δώσεις επί τόπου για βάψιμο. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ αντι να παρεις γκιμπσον και να την βαψεις, γιατι δεν παιρνεις μια απ αυτες που φτιαχνει ο ιδιος να ναι κ οπως την θες???

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα... γενικότερα θα το ψάξω αρκετα παιδιά! Μια ακόμη (ιερόσυλη) ερωτηση... Μαλλον θα φαω Το κραξιμο αλλα... ;)

Είναι δυνατόν να προσομοιώσει κανεις τα νερά του ξύλου στη βαφή? Στην συγκεκριμένη περίπτωση, γίνεται ας πουμε να βαψει την κιθάρα ετσι ωστε ότι και να είναι απο κάτω να μην φαίνεται, αλλα να φαίνεται η βαφή σαν ξύλο? Ελπίζω να κατάλαβε κάποιος τι λέω ???

Στην τελική, γίνεται οτι ακριβώς βλεπω στην κιθάρα του Οικονομάκη να γίνει πάνω στη δικιά μου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου