Προς το περιεχόμενο

Mega Blind Test - 5 + 2 Jazz Guitars


makam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με κινδυνο παντα να γινω κι εγω ρομπα(ξ) λεω τις εκτιμησεις μου:

 

1 Gibson L5

2 Gibson S400

3 Heritage

4 Strat

5 Gibson 175

6 Les paul

7 Epiphone

 

δεν εχω εμπειρια απο jazzboxes, αλλα ακουσα και τα κλιπακια απο το παλιοτερο θρεντ και κουτσα-στραβα εκει κατεληξα.

 

δυστυχως δεν εχω και πολυ χρονο να τα επεξεργαστω γιατι ειμαι στη δουλεια και τα ακουσα εν ταχει στο break.  ::)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H 2 λέω ότι ίσως είναι η Heritage... Aυτή που μου άρεσε λιγότερο είναι η 7 που ίσως είναι η Epi, και αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι η 3 που δεν έχω ιδέα ποια θα μπορούσε να είναι. Αυτ(ι)ά, πάω να... κουμπωθώ λίγο.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.respect (και υποκλισεις) στον ΠΑΙΧΤΑΡΑ!! Ευχαριστουμε για το blind test ... (το "μαθημα" και τα "χωσιματα" σου)

 

2. δηλωνω τελειως ανιδεος διοτι η μοναδικη κιθαρα που εχω πιασει στη ζωη μου ειναι η strat (αντε και μια rockinger tele.) παντως μου αρεσε πιο πολυ η 3 & 4 σαν ηχοχρωμα.

 

την τελικη μου ψηφο την εδωσα στην 4. δεν ξερω ... μου "εβγαλε" πιο πολυ μαγκια απο τις αλλες...

 

ενα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ και απο μενα!! ;) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα.

 

Ευχαριστώ κατ'αρχήν για τα καλά σας λόγια.

 

Μπράβο σ'αυτούς που ρίσκαραν μαντεψιά, και συγχαρητήρια σ'αυτούς που βρήκαν την stratocaster. (trigga-nasokosm-nikosdor41274-zooropean 11-jasemeister)

 

Αποφάσισα τελικά να αποκαλύπτω κάθε φορά, την κιθάρα που θα συγκεντρώνει 5 τουλάχιστον σωστές απαντήσεις, και η strato δεν τα κατάφερε να κρυφτεί γιά πολύ πίσω από τα 'θηρία'.

H strato φανέρωσε αμέσως την προσωπικότητά της, (και λογικό ήταν), αλλά η les paul παραμένει ακόμα κρυμμένη, αν και κάποιοι την έχουν μυριστεί και σε λίγο βλέπω να αποκαλύπτεται κι αυτή...

 

Αντε προσπαθήστε λίγο ακόμα... 6 μείνανε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι άλλοι την βρήκαν την στρατούλα (νο.4), ανάμεσά τους κι εγώ... Αναμένουμε με αγωνία, ολ μπετς αρ οφ.

 

Όσο για τις άλλες και πέρα από τις μαντεψιές που ήδη έκανα, έχω κάποιες σημειώσεις αλλά αρκετά... εκτέθηκα!  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Kι άλλοι την βρήκαν την στρατούλα (νο.4), ανάμεσά τους κι εγώ... Αναμένουμε με αγωνία, ολ μπετς αρ οφ.

 

Όσο για τις άλλες και πέρα από τις μαντεψιές που ήδη έκανα, έχω κάποιες σημειώσεις αλλά αρκετά... εκτέθηκα!  ;D

 

Φυσικά και την βρήκες την strato και μπράβο, απλά έβαλα τα ονόματα των 5 πρώτων που την 'μυρίστηκαν'.

 

Αντε να βγάλουμε και την les paul από την εξάδα, να μείνουν τα δύσκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να βγάλουμε και την les paul

 

Αυτό κάτι μου θυμίζει.... :D

 

 

 

 

Πάντως τη strat έχω την εντύπωση ότι την κατάλαβα περισσότερο σαν αλλαγή στο στυλ παιξίματος σε συνδυασμό με τον γνωστό της ήχο...

 

Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά με τις hollow body δεν έχω καθόλου hands on experience, μόνο μετά από πολύωρη σύγκριση με τα πρώτα κλιπάκια ίσως να μπορούσα να κάνω εικασίες.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω μηδενική εμπειρία από σκάφη, οπότε δεν θα κάνω εικασίες για αυτά... Είχα πει στην αρχή ότι μυρίζομαι την 4 και την 6 για μονοπήνιους, και αφού η 4 αποδείχτηκε ότι είναι η στρατ, ψηφίζω 6 για les paul...

 

Μάκη, πουλάς τα δάχτυλά σου; Τα παίρνω όσο όσο... ;D

 

ΥΓ: Θα σε πετύχω καμιά φορά in vivo, και θα τα πούμε κι από κοντά...

ΥΓ2: Με τους hot organ παίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου