Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο και καθυστέρηση....


mij

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΒΑΣΙΚΑ.....

πιστευω ναι ελεος

αλλα .... και εμεις (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν ;D ;D ;D ;D ;D) τα  ψιλοθελουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι στο θου βου του δουλευω.... ;D ;D

 

πλακα πλακα μου κανει εντυπωση οτι παρα το γεγονος οτι καμμια...500αρια φορες εχουμε πει ΑΚΡΙΒΩΣ πως χρεωνει το τελωνειο εξακολουθειτε και φρικαρετε με τις χρεωσεις.... ;D ;D

 

αλλη μια φορα λοιπον (501 ;D) στη φορολογια υπολογιζονται και τα μεταφορικα   ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παρακολουθηση την κουβεντα αλλα τα χριστουγεννα που εφερα κιθαρα απο Ιαπωνια πληρωσα 95$ shipping με EMS,σε 9 ημερες ηταν σπιτι.

Φυσικα η κιθαρα δηλωθηκε σαν αξια 75$ το οποιο ειναι κ το χαμηλοτερο ποσο που μπορεις να δηλωσεις σε αυτη την υπηρεσια.

 

Μια στις 1000 βεβαια να εσπαγε η να παθαινε ζημια,τοτε θα επαιρνα τα παπ@..@ μου λογω του πολυ μικρου δηλωμ ποσου.

 

Το θεμα ειναι η καθυστερηση στα τελωνεια,οχι τοσο ο φορος.Εκει τρελαινομαι.

 

Πριν 2 χρονια περιμενα κιθαρα 3 ολοκληρους μηνες!! Ε,καπου οπα.. >:(

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν παιζεται τελικα ο Ελληνας..καταργεις τους δασμους φωναζει και ωριεται για τα κακα της..παγκοσμιοποιησης....βαζεις δασμους ουρλιαζει οτι τον κλεβουνε...ΤΙ να κανει και το κρατος?? ;D ;D

 

Θου βου του

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσθεσεις και τα ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ και πανω στην αξια αυτη θα βαλεις ενα 3,5% ΔΑΣΜΟ,μετα θα βαλεις και ενα 19% ΦΠΑ,δεδομενου οτι τα μεταφορικα απο Ιαπωνια ειναι περιπου 16000 γιεν  σωστα σε χρεωσαν μια και το γιεν ...υπταται δυστυχως........

 

 

Βασικα 25 δολλαρια πληρωσα για μεταφορικα εγω...

και φυσικα δεν αρνηθηκα να πληρωσω τους φορους...αλλα οχι και τα μεταφορικα ρε φιλε...ελεος! τα μεταφορικα γιατιιιι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει λιγο να ενημερωθεις για τους κανονες του διεθνους εμποριου,ολα τα αγαθα φορολογουνται επι της τιμης CIF (Cost, Insurance and Freight )(δηλ. συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων & της ασφαλειας) τα παραπονα σου στον διεθνη οργανισμο εμποριου.

 

25 δολλαρια για να σου στειλουν κιθαρα απο ΙΑΠΩΝΙΑ? Δεν νομιζω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει λιγο να ενημερωθεις για τους κανονες του διεθνους εμποριου,ολα τα αγαθα φορολογουνται επι της τιμης CIF (Cost, Insurance and Freight )(δηλ. συμπεριλαμβανομενων και των μεταφορικων & της ασφαλειας) τα παραπονα σου στον διεθνη οργανισμο εμποριου.

 

25 δολλαρια για να σου στειλουν κιθαρα απο ΙΑΠΩΝΙΑ? Δεν νομιζω.

φιλε μου εγω τοσα πληρωσα...τοσα μου ζητησε για μεταφορικα....25 δολλαρια!στο συνοδευτικο που εστειλε αναφερει 9400 yen τα οποια πληρωσε αυτος...

τεσπα...δεν εχω διαβασει τους κανονες του διεθνους εμποριου,για να το λες κατι θα ξερεις  ;)!

Οπως και ναναι παντως ειμασται ενα μπουρδελο!

Να και το μωρο που μου ρθε btw.

http://s607.photobucket.com/albums/tt156/blsbug/?action=view&current=tl-52-usb-018.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το συνολικο κοστος μεταφορικων ΔΕΝ ηταν 25 δολλαρια αλλα 12000 γιεν δηλ. 100 ευρω αρα σωστα φορολογηθηκες επι συνολικης αξιας 300 ευρω (200 ευρω αξια κιθαρας + 100 ευρω μεταφορικα).

 

αρα σωστα σε φορολογησαν/δασμολογησαν (70 ευρω περιπου φοροι δασμοι και 13 λοιπα εξοδα εκτελωνισμου,αποθηκευσης κ.α) οποτε ΓΙΑΤΙ παραπονιεσαι επι του φορολογικου? in fact το μονο πραγμα που ξερουν να κανουν σωστα & με το νομο ειναι να φορολογουν/δασμολογουν... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα το πω και ασ με βρισετε παντως!!! γιατι τις ασφαλιζετε ρε τις κιθαρες???? :D

σοβαρα τωρα ποσες φορες εχετε ακουσει να καταστρεφεται-χανεται δεμα με USPS EXPRESS (και τονιζω μονο με αυτη την υπηρεσια)??

και μην μου πειτε πολλες γιατι δν θα σασ πιστεψω !!!:D

ok, ναι μπορει να κατσει στραβη ,το καταλαβαινω, αλλα οταν φερνεις 30 δεματα και δν καθεται ουτε μια φορα στραβη, δν νιωθεις μλκας που πληρωσες 30 φορες δασμουσ ενω θα μπορουσες να τους αποφυγεις???...

εγω εχω καταληξει οτι να τα φερνεις ολα με ψευτικη δηλωμενη τιμη(οπου μπορεις βεβαια γτ πλεον δν θελουν πολλοι ξενοι) να γλιτωνεις το φορο και αν σου κατσει , σου εκατσε!!!! ασε που εχεις γλιτωσει τοσα λεφτα απο τα προηγουμενα δεματα που εφερεσ που τελικα αν σου κατσει βλακεια θα σου βγει μια ή αλλη... ;)

ειμαι πολυ daredevil τελικα.... ή κλασσικος ελληναρας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου