Προς το περιεχόμενο

Μια μικρη τελεαπορια...


chord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριες και κυριοι!

Δεδομενου οτι ολοι αυτοι οι  επιπλεον ηχοι που ''παραγονται'' απο την Μπαχα καστερ δεν μ αρεσουν καθολου (παραδοσιακος γαρ)θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας σε σχεση μ αυτην εδω http://www.dv247.com/invt/40928/ και την γνωστη μας Μπαχα.

Αναρωτιεμαι αφου ειναι και οι δυο μεξικανικες, δεν εχουν και οι και οι δυο την ιδια ποιοτητα κατασκευης και τον ιδιο ηχο στις τρεις βασικες θεσεις της τελε?

Επαιξα με μια σε μαγαζι της Αθηνας και εμεινα πολυ ευχαριστημενος(ετυχε ελαφρυ κομματι,ωραια νερα ,ωραια βαφη,μπρατσο vintage αλλα χωρις νιτρο ευτυχως,και TWANG του κερατα!)

Μειονεκτηματα :ηταν η Esquire οποτε χρειαζονται επιπλεον λεφτα για neck μαγνητη (κι αντε βρες ποιον...),vintage ταστα...,και κοστιζε 100 € παραπανω .Βαλε και τον μαγνητη,βαλε και brass sadlles...

Τελικως αν γινει αποξω η αγορα αυτη η την Baja ? :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση με τις μεξικανες κατα τη γνωμη μου,ειναι οτι δεν υπαρχει ομοιογενεια..μπορει δηλ να πετυχεις απο πολυ πολυ καλα,εως χαλια κομματια!Αν οπως λες την δοκιμασες και σου αρεσει το οργανακι,χτυπα το!(στην περιπτωση που θελεις να προσθεσεις neck μαγνιτη στην esquire,μην ξεχασεις να βεβαιωθεις οτι υπαρχει  το απαραιτητο routing!)Προσωπικα παντως,δεν θ αγοραζα μεξικανα γουρουνι στο σακι σε καμια περιπτωση...και στην περιπτωση ακομα,της...πολυτραγουδισμενης στα φορουμ baja,εχω πετυχει καποιες που ηταν ψιλοαθλιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου οτι ολοι αυτοι οι  επιπλεον ηχοι που ''παραγονται'' απο την Μπαχα καστερ δεν μ αρεσουν καθολου

 

δηλ.αν καταλαβαινω καλα αποριπτεις μια εξαιρετικη κιθαρα & επιλεγεις μια σαφως κατωτερη (οι μαγνητες των 50s ειναι της πλακας) λογω ....δυο-τριων ηχων που αν θες ΔΕΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ η στο κατω κατω της γραφης με 3 ευρω (τοσο κοστιζει ενα ποντεσιομετρο volume χωρις s switch) την κανεις σε ενα λεπτο κανονικη τελε? :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο απλο να βγαλεις το s1 switching της baja και να κανεις το παραδοσιακο wiring με τις τρεις επιλογες... Και φυσικα τι πιο απλο απο το  να μην χρησιμοποιησεις τις επιπλεον επιλογες του switching της baja.....

 

 

Aπο την αλλη παιρνοντας την classic για να ερθεις σε επιπεδα baja πρεπει να

-αλλαξεις ταστα

-αλλαξεις μανικι

-αλλαξεις μαγνητες

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε προβληματισατε... ::)

Δηλαδη η baja εχει πιο modern μπρατσο και ταστα και καλυτερους μαγνητες?Μηπως τελικα να  μειωσω το ρισκο απο πλευρας ποιοτητας, και να ανεβασω δραματικα το budget πηγαινοντας σε τελειως αλλη κατηγορια βλ vitage 52 η hot rod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε προβληματισατε... ::)

Δηλαδη η baja εχει πιο modern μπρατσο και ταστα και καλυτερους μαγνητες?Μηπως τελικα να  μειωσω το ρισκο απο πλευρας ποιοτητας, και να ανεβασω δραματικα το budget πηγαινοντας σε τελειως αλλη κατηγορια βλ vitage 52 η hot rod?

 

Αν μπορείς γιατί όχι! (ειδικά η hot rod είναι απο τις αγαπημένες μου, μαζί με την g.e.smith signature...)

Πάντως ειδικά για κιθάρες της "μικρομεσαίας" κατηγορίας όπως είναι οι μεξικάνες καλό είναι να παίζεις με αυτήν που θα διαλέξεις πριν την διαλέξεις...

Αν βρείς κάποια που σε ικανοποιεί, go for it.

 

Εγώ είχα μια baja για ένα χρόνο περίπου και παρόλο που είχα επιλέξει ένα σχετικά βαριούτσικο κομμάτι, ηχητικά μου άρεσε πολύ. (έχω ποστάρει και κάμποσα κλιπς με αυτήν στο νοιζ)

Η κιθάρα έπαιζε πολύ καλά σε όλο το μήκος της ταστιέρας και το intonation ήταν άψογο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε δρομο ακομα ,μολις τα μισα λεφτα εχω... ;)Παντως η αληθεια ειναι οτι σε οποια ακριβη αγορα κιθαρας εχω προχωρησει τα τελευταια χρονια δεν εχω βγει χαμενος.Ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου