Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το δοκιμασα πριν απο ενα μηνα και οντως με εντυπωσιασε στις 2-3 ωρες που ασχοληθηκα επιφανειακα μαζι του (το πηρα για εναν φιλο),μονο και μονο για modulation η ακομα και μονο για delay/looper (...εξωφρενικα καλο looper btw) να το παρει καποιος αξιζει τρελλα τα λεφτα του (εμενα μου αρεσαν και τα βρωμικα του μια και προσωπικα προτιμω τα virtual/ψηφιακα  od απο τα αναλογικα πεταλια μια και τα ελεγχομενα και "καθαρα" βρωμικα τους δεν εχουν θορυβο & ακουγονται καλα και σε λογικες/χαμηλες εντασεις ;))

 

+1 λοιπον

 

(και σε αυτο το ...πολυεφε  ομως οι κομπρεσσορες ειναι μαπα,πολυ περιεργο ρε παιδι μου....)

 

δεν θυμαμαι να δοκιμασα αν μπορει να βαλει καποιος σε καθε διακοπτη απο τους 12 ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εφε θελει ανεξαρτητα απο το "χρωμα" της μπανκας (δηλ.ας πουμε στην 1η μπανκα ενα od,ενα phaser & ενα reverb)  αν αυτο γινεται ειναι πολυ καλο.

 

επισης μου εκανε τεραστια εντυπωση στα βρωμικα το ποσο καλα ακουγονταν ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ μεσα σε track (πολυ καλυτερα απο οτι το ακουγα live) κατι που φανταζομαι θα ισχυει και για τους ΑΚΡΟΑΤΕΣ σε ενα live (δηλ.θα βγαινει σουπερ απο το PA & ας μη σε ξετρελλαινει πανω στο stage κατι που ειναι και το ζητουμενο αλλωστε γιατι τι να την κανεις την...ηχαρα πανω στο παλκο αν κατω βγαινει μαπα),αυτο το τρομερο presence & η "αυτοματη τελεια μιξη με το τραγουδι" των βρωμικων ηχων του με εκανε να ...ξανασκεφτω την επιλογη του Edge (πλεον χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστια line 6 για βρωμικους ηχους & ισως να οφειλεται σε αυτο το χαρακτηριστικο... ) παντως για καποιον επαγγελματια ή οχι που παιζει συχνα μπροστα σε κοσμο ή ηχογραφει νομιζω οτι θα φανει πολυ χρησιμο.

 

? ειναι ψηφιακος ο ηχος πολυ?

 

μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το...πολυ ψηφιακος ηχος?δηλ ο ηχος απο το  cd σου,τα daw σου και το..delay σου ειναι..πολυ ψηφιακος? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εχεις δικιο ας γινω πιο σαφης.. προτιμω το βυνιλιο απο το cd! χε..

αυτο που θελω να πω ειναι οτι συνηθως (συνηθως λεω!) ο ηχος που προκειπτει απο ψηφιακες πεταλιερες μου ακουγεται καπως κρυος.. πως αλλιως να το πω νομιζω οτι καταλαβαινεις τι θελω να πω ;)

 

ο λογος που ισως εχεις παρατηρησει οτι εχω ξαναρωτησει κατι παρομοιο ειναι γιατι ειμαι σε ενα μεταιχμιο πεταλιερα η πεταλια..!

δεν εχω πει παντως οτι ειναι κακος ο ψηφιακος ηχος.. απλα εγω προτιμω κατι πιο ζωντανο και ζεστο.. ειναι καθαρα θεμα γουστου.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ξερεις να το προγραμματισεις (& να το δουλεψεις) κρυος θα ακουγεται ,αν παλι ξερεις θα ακουγεται πιο ζεστος και απο τη ...Σαχαρα ;D,τα περι κρυου ψηφιακου ηχου ειναι απλα κολοκυθια τουμπανα ανικανων.... χρηστων... ;D ;D ειδικα σε αυτο το μηχανηματακι που ετσι κι αλλοιως για χρηση με λαμπατο ενισχυτη ειναι φτιαγμενο,οπως ειπε και ο TGL αν καποιος δεν μπορει να βγαλει μαμω τους ηχους με αυτο το μηχανημα και εναν αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φταιει το...μηχανησμα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ξερεις να το προγραμματισεις (& να το δουλεψεις) κρυος θα ακουγεται ,αν παλι ξερεις θα ακουγεται πιο ζεστος και απο τη ...Σαχαρα ;D,τα περι κρυου ψηφιακου ηχου ειναι απλα κολοκυθια τουμπανα ανικανων.... χρηστων... ;D ;D ειδικα σε αυτο το μηχανηματακι που ετσι κι αλλοιως για χρηση με λαμπατο ενισχυτη ειναι φτιαγμενο,οπως ειπε και ο TGL αν καποιος δεν μπορει να βγαλει μαμω τους ηχους με αυτο το μηχανημα και εναν αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη ΣΙΓΟΥΡΑ δεν φταιει το...μηχανησμα... :)

 

 

οκ παω αυριο να την παρω..!! ;D σιγουρα οταν ειχα την zoom gfx8 και πηγαινα γυμνασιο δεν ημουν σε θεση να την προγραμματισω τελεια..(αλλα τοτε ειχα και εναν crate 12')

χαιρομαι πολυ παντως αν ειναι ετσι τα πραγματα.. goodbye πεταλακια!!  :P

 

αυτο παντως περι κρυου ψηφιακου ηχου δεν ειναι τοσο κολοκυθι τουμπανο οσο αναφορα κυριως τον ηχο απο hi-end ηχοσυστηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμαμαι να δοκιμασα αν μπορει να βαλει καποιος σε καθε διακοπτη απο τους 12 ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εφε θελει ανεξαρτητα απο το "χρωμα" της μπανκας (δηλ.ας πουμε στην 1η μπανκα ενα od,ενα phaser & ενα reverb)  αν αυτο γινεται ειναι πολυ καλο.

 

 

γίνεται ...μιλάω εκ πείρας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να έχεις 12 τέτοιες «συλλογές» (ή scenes όπως τις λέει η Line6) διαθέσιμες, και να επιλέγεις ανάμεσά τους. Σημειώνω εδώ ότι το latency ανάμεσα στις επιλογές εφφέ της ίδιας «σκηνής» είναι απλά ανύπαρκτο, ενώ η καθυστέρηση για αλλαγή ανάμεσα σε σκηνές είναι μερικά δέκατα του δευτερολέπτου

 

 

ουσιαστικά είναι σαν να έχεις 12 pedalboards και επιλέγεις αναμεσά τους. Στα αρνητικά του να προσθέσω είναι η έλλειψη pitch shifter, harmonizer , whammy για όσους χρησιμοποιούν τέτοιου είδους εφφέ. Κατά τ άλλα είναι ένα πολύ καλό και βολικό μηχάνημα και πολύ εύκολο στη χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παραθετω ενα βιντεο σχετικο με την παραπανω συζητηση και εχω να πω οτι δεν διακρινω ελατωματα στον ψηφιακο ηχο!(αν δεν κριβεται κατι απο πισω..!!λολολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=OKqR6Utlw-Y

εγω επαθα πλακα με αυτο .....εαν το DRIVE  προερχεται απο το M13 τοτε ειμαστε για αγορα.....φοβερο.....εαν ομως ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου