Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειστε για μια ομαδικη αγορα να μας κανουν και εκπτωση!?!

 

θα ηθελα να ρωτησω τον TGL αν γινεται να μας πει απο που την πηρε..απο το νακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστούμε πολύ TGL! Θαυμάσια, καλογραμμένη, ενδελεχής και με πολύ εύστοχες παρατηρήσεις παρουσίαση!  :)

 

Σημειώνω εδώ ότι το latency ανάμεσα στις επιλογές εφφέ της ίδιας «σκηνής» είναι απλά ανύπαρκτο, ενώ η καθυστέρηση για αλλαγή ανάμεσα σε σκηνές είναι μερικά δέκατα του δευτερολέπτου (αλλά ποτέ δεν θα τις κάνει κάποιος στη μέση κάποιου κομματιού, διαφορετικά, κάτι δεν έχει στήσει σωστά).

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Mια "σκηνή" είναι τα saved settings από μια ομάδα πεταλιών την εκάστοτε χρονική στιγμή; Aν κάποιος θέλει στη μέση ενός κομματιού με ένα πάτημα να απενεργοποιήσει 4-5 και να ενεργοποιήσει 3 άλλα (διαφορετικά) δεν θα πρέπει υποχρεωτικά να το κάνει αυτό; Κι έτσι δεν θα πρέπει να υπομείνει το latency;

 

Στην οποία περίπτωση μπορείτε να διαλέξετε αν θα έχετε true bypass ή όχι. Το TB είναι όντως... true, το σήμα πάει κατευθείαν από την είσοδο στην έξοδο ...κάποια εφφέ όπως delays, δεν κάνουν trail off (δεν ακούγονται δηλαδή οι ουρές) σε περίπτωση που αλλάξετε από το ένα εφφέ στο άλλο. Τέλος, δεν δουλεύει ο Looper. Α ναι, η Μ13 έχει και έναν looper, 28sec, ο οποίος είναι απλούστατος στη χρήση, αρκετά παραμετροποιήσιμος και με καλό ήχο.

 

Τώρα δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δουλεύει ο looper ή όχι; Eπίσης, είναι πράγματι φυσιολογικό να μην υπάρχουν trails σε delay αν έχουμε true bypass, όμως με τέτοια επεξεργασία του ήχου που θα συμβαίνει εκεί μέσα προσωπικά θα προτιμούσα έναν προσεγμένο buffer και όχι true bypass.

 

Εμφανισιακά μου θύμισε λίγο τα pedalboards του pete cornish.

 

Γενικά τα custom pedalboards, όπως πχ. τα Skrydstrup:

SC1_m.gif

 

Το advanced manual είναι διαθέσιμο μόνο online. Εντάξει, είπαμε να γλυτώσουμε χρήματα παιδιά, αλλά βάλτε ένα Cdάκι μέσα στο κουτί. Σιγά το κόστος.

 

Kαι όχι μόνο αυτό αλλά έπρεπε οπωσδήποτε να υπήρχε τυπωμένο μάνιουαλ. Πολύ κακή κίνηση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και σε αυτο το ...πολυεφε  ομως οι κομπρεσσορες ειναι μαπα,πολυ περιεργο ρε παιδι μου....)

 

Από τότε που το δοκίμασες, έχει αλλάξει το firmware και έχει προστεθεί ένας τουλάχιστον compressor (tube). Εμένα καλοί μου φάνηκαν πάντως.  ;)

 

δεν θυμαμαι να δοκιμασα αν μπορει να βαλει καποιος σε καθε διακοπτη απο τους 12 ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εφε θελει ανεξαρτητα απο το "χρωμα" της μπανκας (δηλ.ας πουμε στην 1η μπανκα ενα od,ενα phaser & ενα reverb)  αν αυτο γινεται ειναι πολυ καλο.

 

Ναι, γίνεται, με όποια σειρά θέλεις.

 

 

εγω επαθα πλακα με αυτο .....εαν το DRIVE  προερχεται απο το M13 τοτε ειμαστε για αγορα.....φοβερο.....εαν ομως ::)

 

Δεδομένου ότι ο ενισχυτής είναι ένας κλασσικός πεταλοενισχυτής, ναι, όλο το drive προέρχεται από την Μ13. Κάποια εφφέ έχουν υπερβολικό drive, μιλάμε για πολύ πράμα όμως...

 

Ευτυχώς το noise gate (global ρύθμιση, υπάρχει και σαν μεμονωμένο εφφέ) λειτουργεί άψογα και, με ήπιες ρυθμίσεις, δεν ακούγεται κιχ (και ούτε χαλάει το ο,τιδήποτε στον ήχο). Συμπτωματικά, σχετικά μ'αυτό που είπε και ο SF για τα drives, σε πρόσφατο live χρησιμοποίησα την εξομοίωση Rat και επειδή τυχαίνει να έχω ένα vintage, της M13 ακούγεται μάλλον καλύτερα στη μίξη. Και χωρίς το απίστευτο hiss που βγάζει το πεταλάκι.

 

Tα drives θέλουν ψάξιμο, ακόμα δεν έχω δει τίποτα ουσιαστικά. Αλλάζουν τα πάντα κάνοντας μικρορυθμίσεις και, όπως είπα, γενικά το εργαλείο ακούει στην πένα και στο volume, αλλιώς προσωπικά θα ξενέρωνα εντελώς.

 

θα ηθελα να ρωτησω τον TGL αν γινεται να μας πει απο που την πηρε..απο το νακα?

 

Την πήρα από το DV247 και μαζί με το expression pedal της Line6 μου κόστισε 420 ευρώ περίπου (με τα μεταφορικά). Υπόψιν ότι ήμουν άτυχος και η λίρα είχε πάει 1.13 όταν παρήγγειλα.

 

Στο Νάκα ρώτησα φυσικά και (α) δεν ήταν διαθέσιμη παρά μόνο με παραγγελία, (β) είχε 460 ευρώ μόνη της, αλλά με 3 δόσεις στην κάρτα αν θυμάμαι καλά. Καλή τιμή, αλλά οι Άγγλοι δεν παίζονται αυτή την εποχή.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Mια "σκηνή" είναι τα saved settings από μια ομάδα πεταλιών την εκάστοτε χρονική στιγμή; Aν κάποιος θέλει στη μέση ενός κομματιού με ένα πάτημα να απενεργοποιήσει 4-5 και να ενεργοποιήσει 3 άλλα (διαφορετικά) δεν θα πρέπει υποχρεωτικά να το κάνει αυτό; Κι έτσι δεν θα πρέπει να υπομείνει το latency;

 

Μιλάς εδώ για το δεύτερο mode λειτουργίας (latch mode). Δεν έχεις latency σ'αυτή την περίπτωση (ίσως περίπου 1/10 του δευτερολέπτου ή λιγώτερο, αλλά έτσι κι'αλλιώς οι αλλαγές πρέπει να πέφτουν πάνω σε beat και, εκτός αν παίζεις στα 220bpm δε βλέπω κάποιο πρόβλημα). Ωστόσο το "πρόβλημα" είναι ότι μπορείς τότε να έχεις "μόνο" 12 σετ των 4 πεταλιών το καθένα. Φυσικά αν θέλεις να αλλάζεις όπως λες όλα μαζί, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Σε live παίξιμο (μια φορά την χρησιμοποίησα προς το παρόν) χρειαζόταν συχνά να απενεργοποιώ δύο εφφέ και να βάζω δύο άλλα. Έχοντας ορίσει σε "σωστές" θέσεις τα "πετάλια" μου, μπορούσα να το κάνω με... "διπλοτακουνιά" αρκετά γρήγορα και, πάντως, ταχύτερα απ'όταν είχα μεμονωμένα πετάλια.

 

Τώρα δεν το καταλαβαίνω αυτό... Δουλεύει ο looper ή όχι; Eπίσης, είναι πράγματι φυσιολογικό να μην υπάρχουν trails σε delay αν έχουμε true bypass, όμως με τέτοια επεξεργασία του ήχου που θα συμβαίνει εκεί μέσα προσωπικά θα προτιμούσα έναν προσεγμένο buffer και όχι true bypass.

 

Όχι δεν δουλεύει. Σίγουρα για μακριά καλώδια, κλπ, ή αν την χρησιμοποιείς μαζί με 4-5 πετάλια ακόμα (που το κάνουν κάποιοι) καλό είναι να υπάρχει ένας buffer στο κύκλωμα.

 

Τον looper να πω την αλήθεια δεν τον έχω δοκιμάσει όσο του αξίζει, η αλήθεια είναι πως από άποψη επιλογών μου φαίνεται το ίδιο καλός ή καλύτερος από τον RC-20 (με εξαίρεση το συνολικό χρόνο looping φυσικά), για τυπικές χρήσεις looper (ίσως όχι για πορωμένους loopίστες, αλλά για να γράψεις ιδέες μια χαρά είναι). 

 

Σε τεστ με καλό φίλο, εγώ μπορούσα να ακούσω αμυδρά τη διαφορά ανάμεσα στο TB και στο DSP, αλλά μόνο και μόνο γιατί ξέρω πως ακούγεται ο ενισχυτής μου ξερός. Σε live ή μέσα σε μίξη χαιρέτα με. ;D Οπότε εγώ το αφήνω μόνιμα σε DSP και τελείωσε.  ;)

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thumbs up senior, πλήρες το review!

 

Μιας και το άκουσα προχτές σε avant premiere ( ;D), οφείλω να πω πως

 

α) από την πλευρά του ακροατή δεν έλειψε απολύτως τίποτα στο ηχητικό σκέλος σε συνθήκες live, και

β) βλέποντας τον TGL on stage μου φαινόταν απείρως ανετότερος απ'ότι θά'ταν με καμιά δεκαριά κουτάκια κι ένα κοκορέτσι από καλώδια...

 

Καλά, αυτό το τελευταίο μη το δέσετε και κόμπο...είμαι ο άνθρωπος θα ασχοληθεί με stompboxes μόνο εφόσον παρκάρει κανέναν Hiwatt σε ιδιόκτητο χώρο και δεν ξαναασχοληθεί με μετακινήσεις.

Μέχρι τότε επιτρέψτε μου να θεωρώ μια Μ13, μια Tonelab ή ο,ποιαδήποτε άλλη ποιοτική πεταλιεροειδή λύση μονόδρομο για όσους κουβαλάνε, και δη τακτικά. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thumbs up senior, πλήρες review!

 

Thanks mate!  :)

 

Μιας και το άκουσα προχτές σε avant premiere ( ;D), οφείλω να πω πως

 

α) από την πλευρά του ακροατή δεν έλειψε απολύτως τίποτα στο ηχητικό σκέλος σε συνθήκες live, και

β) βλέποντας τον TGL on stage μου φαινόταν απείρως ανετότερος απ'ότι θά'ταν με καμιά δεκαριά κουτάκια κι ένα κοκορέτσι από καλώδια...

 

Και τα δύο που γράφεις είναι εξίσου σημαντικά φίλε... και υπόψιν ότι δεν πρόλαβα να ασχοληθώ παρά μερικές ώρες με το βάσανο... μόλις μία πρόβα. Σε καμμία περίπτωση δεν είμαι εξπέρ, αλλά ευτυχώς δεν χρειάζεται, σαν πολλά πεταλάκια πακτωμένα σε ένα κουτί είναι.  ;D

 

Για τους υπόλοιπους που δεν παραβρέθηκαν, ο κύριος Earendil έπαιζε με στέρεο rig στο συγκεκριμένο live και ο ήχος του ήταν... εχμμμ... εντάξει... έσπερνε!  8) ;D ;D

 

Μέχρι τότε επιτρέψτε μου να θεωρώ μια Μ13, μια Tonelab ή ο,ποιαδήποτε άλλη ποιοτική πεταλιεροειδή λύση μονόδρομο για όσους κουβαλάνε, και δη τακτικά. ;)

 

Και δεν είναι μόνο αυτό Γιάννη μου... σε προηγούμενο live ένα καλώδιο του 1-spot τα έπαιξε, παίρνοντας μαζί το αγαπημένο μου OD  :-[ και αναγκάζοντάς με να κάνω πατέντες με καλώδια και μπαταρίες... Υπάρχουν λύσεις για αυτοματισμούς κλπ με πεταλάκια, είχα γράψει και σχετικά, αλλά τα λεφτά είναι πολλά και χρειάζεται και αχθοφόρος σε μόνιμη μισθοδοσία... τουλάχιστον για live αυτά δεν είναι για μας...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση.

Οι διαφορες της με την Tonelab SE ειναι περι ορεξεως?

η υπαρχουν πραγματικες διαφορες σε ηχο-λειτουργικοτητα?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλαΪ-πλαϊ ηχητικα (γιατι λειτουργικα θα ηταν αδικο να τις συγκρινω μια και την TL την εχω κανει φυλλο και φτερο) στα ιδια εφε ηταν πραγματικα "περι ορεξεως", προσωπικα chorus/leslie/univibe/phaser σαν της TL δεν εχω ακουσει καλυτερα ουτε απο αναλογικα πεταλια οποτε μου φανηκαν καλυτερα και απο τις Μ13, ομως δεν καθησα να προγραμματισω την Μ13 και μου φανηκε οτι ανετα σηκωναν βελτιωση απο τα preset με τα οποια επαιξα,τα delay της Μ13 ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ και τα πρωτα delay που "χτυπαγαν" σοβαρα την ΤL (η οποια ετσι κι αλλοιως εξευτελιζει οτιδηποτε stompbox delay υπαρχει) ,στα drives η TL ηταν πιο "ζεστη" αλλα και παλι πιστευω οτι με σωστο programming & η Μ13 το "εχει",επειδη ΜΙΣΩ το true by pass μου ελειψε το ωραιο tube buffering της TL σε σχεση με το tbp της Μ13,το WAH της TL ηταν πολυ καλυτερο (αλλα ετσι κι αλλοιως ειναι καλυτερο και απο τα περισσοτερα αναλογικα wah οποτε δεν παραξενευτηκα... και της Μ13 ομως αξιοπρεπεστατο ηταν και χωρις θορυβο)  .

 

Επισης τα built in 2 πεταλια της TL εξακολουθουν να ειναι τεραστιο αβανταζ στο κουβαλημα  ομως η Μ13 εχει πολλους περισσοτερους ηχους και εφε & τη δυνατοτητα να βαλεις οσα modulation θες ΜΑΖΙ.     

 

Αν δεν ειχα συνηθισει την TL μια χαρα θα συμβιωνα με την Μ13 & 2 expression pedals.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ θα ηθελα να τα ακουσω απο κοντα ... διπλα-διπλα με την TL... στον ενισχυτη μου... ενδιαφερεται κανεις?  :D  :D  :P

με-γειές TGL

 

η αληθεια ειναι οτι οι ευκολιες των μαραφετιων αυτων ειδικα στην ηχογραφηση στο σπιτι ειναι αξεπεραστες!

στα λαιβ δηλαδη το χρησιμοποιείτε κατευθείαν στο PA ? Ή μέσω του ενισχυτη σας?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ θα ηθελα να τα ακουσω απο κοντα ... διπλα-διπλα με την TL... στον ενισχυτη μου... ενδιαφερεται κανεις?  :D  :D  :P

με-γειές TGL

 

η αληθεια ειναι οτι οι ευκολιες των μαραφετιων αυτων ειδικα στην ηχογραφηση στο σπιτι ειναι αξεπεραστες!

στα λαιβ δηλαδη το χρησιμοποιείτε κατευθείαν στο PA ? Ή μέσω του ενισχυτη σας?

 

Ευχαριστώ.  ;)

 

Η Μ13 έχει πολύ διαφορετική φιλοσοφία από την TL και γενικά τις πεταλιέρες που εξομοιώνουν και καμπίνες/ενισχυτές. ΔΕΝ παίζει καρφί στην κονσόλα (θα ήταν σαν να έβαζες το πεταλάκι distortion σου καρφί... χμμμ... τώρα που το σκέφτομαι έχει γίνει στην ένδοξη ελληνική δισκογραφία...  ::)). Είναι φτιαγμένη για να παίζεις με ενισχυτή και μπορείς να κρατήσεις τον χαρακτήρα του τελευταίου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα delay της Μ13 ηταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ και τα πρωτα delay που "χτυπαγαν" σοβαρα την ΤL (η οποια ετσι κι αλλοιως εξευτελιζει οτιδηποτε stompbox delay υπαρχει)

 

Κάπως βαριά έκφραση (χώρια που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας :)). Να ρωτήσω για την Μ13: τι ακριβώς delay έχει και πού μπορούμε γενικά να δούμε μια αναλυτική παρουσίαση όλων των εφφέ που προσφέρει;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου