Προς το περιεχόμενο

Line6 M13 Stompbox Modeller - Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπως βαριά έκφραση (χώρια που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας :)). Να ρωτήσω για την Μ13: τι ακριβώς delay έχει και πού μπορούμε γενικά να δούμε μια αναλυτική παρουσίαση όλων των εφφέ που προσφέρει;

 

Εδώ είσαι:

 

http://line6.com/data/l/0a060072e79a483463136dfe4/application/pdf/M13%20Model%20Gallery%20(Rev%20A)%20-%20English.pdf

 

Αυτά είναι τα εφφέ, παρουσιασμένα με κάπως καρτουνίστικο τρόπο. Λείπουν κάποια, είναι αυτά που προστέθηκαν στην έκδοση 1.04 του firmware.

 

Εδώ είναι το advanced manual:

 

http://line6.com/data/l/0a06007269ea4902123c73e9b/application/pdf/M13%20Advanced%20Users%20Guide%20(Rev%20C)%20-%20English.pdf

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 390
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

συγχαριτήρια κ απο μένα για την παρουσίαση!

 

έχω το DL4 και το MM4 και δηλώνω πολύ ικανοποιημένος. βέβαια με τα λεφτά που έδωσα πριν 3χρόνια για να τα πάρω, σήμερα θα έπερνα την Μ13 και θα μου περίσσευαν. Τα εφφέ που παρουσιάζονται στην παραπάνω gallery (http://line6.com/data/l/0a060072e79a483463136dfe4/application/pdf/M13%20Model%20Gallery%20(Rev%20A)%20-%20English.pdf ) είναι ακριβώς όσα φαίνονται στα μάνιουαλ των DL4 και ΜΜ4.

Η απορία μου είναι: κάποιος που έχει να διαθέσει το χρήμα, υπάρχει λόγος να τα πάρει αυτα τα δύο ξεχωριστά τη στιγμή που υπάρχει ο "σουγιάς Μ13"?

 

όταν πρωτοέμαθα γι αυτήν νόμιζα ότι ήταν τα τέσσερα μεγάλα πετάλια της Line6 τοποθετημένα στη σειρά. Οπότε θα είχαμε 4ς μνήμες για το καθένα με τη δυνατότητα να παίζουμε με μόνο ΜΙΑ ρύθμιση τη φορά για κάθε εφέ. Μέσα από αυτή τη συζητηση ανακαλύπτω ότι αυτό δεν ισχύει και ότι μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό παραπάνω από ένα εφε ίδιου τύπου και μάλιστα να τα βάλεις με όποια σειρά θες. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ?

 

κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ότι τα χρώματα είναι ανάποδα στη φώτο της πρώτης σελίδας του θέματος... ???

C:\Documents and Settings\miltos\Desktop\207494.jpg

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία μου είναι: κάποιος που έχει να διαθέσει το χρήμα, υπάρχει λόγος να τα πάρει αυτα τα δύο ξεχωριστά τη στιγμή που υπάρχει ο "σουγιάς Μ13"?

 

Κατά τη γνώμη μου όχι. Άσε που διορθώθηκαν και κάμποσα bugs και περίεργες συμπεριφορές που είχαν τα εν'λόγω πετάλια.

 

όταν πρωτοέμαθα γι αυτήν νόμιζα ότι ήταν τα τέσσερα μεγάλα πετάλια της Line6 τοποθετημένα στη σειρά. Οπότε θα είχαμε 4ς μνήμες για το καθένα με τη δυνατότητα να παίζουμε με μόνο ΜΙΑ ρύθμιση τη φορά για κάθε εφέ. Μέσα από αυτή τη συζητηση ανακαλύπτω ότι αυτό δεν ισχύει και ότι μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ανοιχτό παραπάνω από ένα εφε ίδιου τύπου και μάλιστα να τα βάλεις με όποια σειρά θες. ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ?

 

Κατάλαβες μια χαρά Μίλτο.  ;)

 

κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ότι τα χρώματα είναι ανάποδα στη φώτο της πρώτης σελίδας του θέματος... ???

C:\Documents and Settings\miltos\Desktop\207494.jpg

 

Τι εννοείς "ανάποδα"? Όπως έγραψα, μπορείς να ορίσεις την "κατεύθυνση" που θα πηγαίνει το σήμα, όπως βλέπεις την πεταλιέρα: είτε 1-2-3-4 είτε ανάποδα, 4-3-2-1, όπως έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τα πετάλια μας συνήθως (από δεξιά προς τα αριστερά). Έτσι τα "κίτρινα" (drives) μπορείς να τα δεις συνήθως είτε στα αριστερά είτε στα δεξιά, εκτός αν θέλεις να πρωτοτυπήσεις και να βάλεις ένα distortion μετά το delay σου, πράγμα που πάλι μπορείς να κάνεις μια χαρά.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααααα άρα τα χρωματάκια αλλάζουν ανάλογα με το που τοποθετείς ΕΣΥ το εφέ. επιστήμη...

 

όπως το βλέπω η Line6 θα τα κόψει τα μεγάλα της πετάλια ή θα τα ρίξει στις μισές τιμές...

 

TGL. και πάλι θενκς!

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως βαριά έκφραση (χώρια που προσωπικά δεν συμφωνώ αλλά δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας Smiley). Να ρωτήσω για την Μ13: τι ακριβώς delay έχει και πού μπορούμε γενικά να δούμε μια αναλυτική παρουσίαση όλων των εφφέ που προσφέρει;

 

προσωπικα επιμενω στην εκφραση αυτη ως certified delay junkie.. ;D (πρεπει να εχω δοκιμασει/αγορασει ολα τα delay που κυκλοφορουν απο αυθεντικα Korg & Roland tape delay & Rockman Echo μεχρι dd20 & TC Electronic & ουτε για πλακα δεν θα τα αλλαζα με αυτα της TL ;D)

 

Στο site της Line 6 αναφερει ολα τα εφε που εχει η Μ13 (ειδικα delay εχει ολα τα του ...πρασινου  and than some.. ;D)

 

http://line6.com/m13/sounds.html

 

       15 Delays   

 

Tube Echo

 

 

Tape Echo

 

 

 

 

Sweep Echo

 

 

Analog Echo

 

 

Analog W/Mod

 

 

Lo Res Delay

 

 

Digital Delay

 

 

Digital W/Mod

 

 

Stereo Delays

 

Ping Pong

 

 

Reverse

 

 

Dynamic Delay

 

 

Auto Volume Echo

 

 

Echo Platter

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL καταρχάς συγχαρητήρια για το review!Στην αρχή ανέφερες κάποια πράγματα σχετικά με midi συνδεση και έλεγχο των καναλιών του ενισχυτή από την Μ13 αλλά επειδή δεν το πολυέπιασα  ??? ,θέλω να ρωτήσω αν και πως μπορεις να κάνεις κάτι τέτοιο?Συγκεκριμένα επιδή ψήνομαι να αγοράσω έναν από τους ENGL που πουλάνε εδώ κάποια μέλη,ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να έχεις τον έλεγχο των 4 καναλιών σε συνδιασμό με τα εφέ,μέσω της Μ13? ::) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πράγματα, ωραία πράγματα....

 

Ως κάτοχος ενός DL4 και ενός MM4, ξερογλύφωμαι απο πέρισυ που διάβασα για πρώτη φορά το manual της.

Έχω όμως μερικές χρηστικές απορίες:

 

α) Εάν έχεις διαλεγμένο ένα (ή κάποια εφφέ) των κάτω 2 σειρών και ενεργοποιηθεί το looper τι γίνεται? (κλείνουν τα εφφέ?)

 

β) Με ανοιχτό το looper μπορείς να αλλάζεις scenes αλλάζοντας τους ήχους της πρώτης σειράς?

και αν ναι το lag της αλλαγής, χαλάει το χρονισμό της λούπας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου φαίνεται ότι τα καταφέρατε πάλι και θα πάω να τη δοκιμάσω και αν τα καταφέρω να τη δανειστώ για λίγο να δω τι θα λέει μαζί με τον ενισχυτή μου!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TGL καταρχάς συγχαρητήρια για το review!Στην αρχή ανέφερες κάποια πράγματα σχετικά με midi συνδεση και έλεγχο των καναλιών του ενισχυτή από την Μ13 αλλά επειδή δεν το πολυέπιασα  ??? ,θέλω να ρωτήσω αν και πως μπορεις να κάνεις κάτι τέτοιο?Συγκεκριμένα επιδή ψήνομαι να αγοράσω έναν από τους ENGL που πουλάνε εδώ κάποια μέλη,ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να έχεις τον έλεγχο των 4 καναλιών σε συνδιασμό με τα εφέ,μέσω της Μ13? ::) :)

 

Ευχαριστώ! Κοίτα το link που έδωσα ποιο πάνω για το Advanced Guide, στο τέλος λέει κάποια πράγματα για MIDI. Ξέρω από το forum της Line6 ότι πολλοί έλεγχουν έτσι κανάλια ενισχυτών, νομίζω και Engl. Δεν χάνεις τίποτα όμως να κάνεις απευθείας μια ερώτηση στο support της Line6, σίγουρα θα πάρεις την απάντησή σου. Κατά 99.9% πιστεύω ότι γίνεται αυτό που θέλεις.

 

Ωραία πράγματα, ωραία πράγματα....

 

Ως κάτοχος ενός DL4 και ενός MM4, ξερογλύφωμαι απο πέρισυ που διάβασα για πρώτη φορά το manual της.

Έχω όμως μερικές χρηστικές απορίες:

 

α) Εάν έχεις διαλεγμένο ένα (ή κάποια εφφέ) των κάτω 2 σειρών και ενεργοποιηθεί το looper τι γίνεται? (κλείνουν τα εφφέ?)

 

β) Με ανοιχτό το looper μπορείς να αλλάζεις scenes αλλάζοντας τους ήχους της πρώτης σειράς?

και αν ναι το lag της αλλαγής, χαλάει το χρονισμό της λούπας?

 

Φίλε hindmost δυστυχώς με το Looper δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω από μερικά λεπτά μέχρι τώρα.  :-[ Για το πρώτο που ρωτάς δεν έχεις πρόβλημα, με το footswitch του looper βγαίνεις πάλι στην επιλογή πεταλιών. Πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο (εξάλλου είναι άλλος ποδοδιακόπτης που επιλέγει σκηνές). Το (όποιο) latency πως θα χαλάσει τη λούπα? Τα trails των delays/reverbs έτσι κι'αλλιώς συνεχίζουν να παίζουν και όλα τα tempo είναι συγχονισμένα από το tap, έτσι κι'αλλιώς. Αν εννοείς να αλλάξεις και αυτόματα να αρχίσεις να παίζεις με άλλο ήχο, μπορεί, αλλά πρακτικά δεν το βλέπω σαν ρεαλιστικό σενάριο παιξίματος.  ;) Μην ξεχνάμε ότι ο Looper δεν φιλοδοξεί να κλέψει πωλήσεις από εξειδικευμένα μηχανήματα της κατηγορίας, αν και είναι καλός.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου