Προς το περιεχόμενο

Hχοαπορροφηση με πετροβαμβακα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους,θελω να κανω ηχοαπορροφηση με πετροβαμβακα,ποσο παχος και τι πυκνοτητα να εχει,εχω σκεφτει να κανω το καθε κομματι τελαρο με πιχακια,στην αρχη να ειναι κινητα,να πειραματιστω με τις θεσεις και αργοτερα να μπουν στον τοιχο,τι ακριβως πανι να βαλω μπροστα ωστε να απορροφατε ο ηχος,και τι πισω(χαρτονι χοντρο η κοντρα πλακε?ψμιλαω μονο για ηχοαπορροφηση,θα ηχογραφω φυσικα οργανα και λιγα φυσικα κρουστα,θα ηθελα την γνωμη σας στα ερωτηματα μου,η συγκεκριμενα link.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διάβασε αυτά τα θέματα τουλάχιστον. Υπάρχουν... αναρίθμητα.

Βατελίνη, Πετροβάμβακας και Ακουστικά Panels

Κατασκευή Project Studio

Ηχομόνωση σε δωμάτιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sound On Sound είχε πριν 2-3 χρονια μερικά άρθρα "γιαυτο" το θέμα.

Υπάρχουν στο site τους με διαστάσεις,σχεδιαγράμματα και οδηγίες.

Βάση αυτών των άρθρων Έφτιαξα πρόσφατα αρκετά τέτοια panels.Πάχος "πετροβαμβακα" 5cm,τελάρο 1,20x60cm περίπου 10 πόντους κενό πίσω στη μεριά του τοίχου,βοηθάει πιο πολύ το κενό πίσω.

Εμπρός αντί για ύφασμα βάλαμε ηχοαπορροφητικό σφουγγάρι ("ρικοφον" που λέγαμε παλιά). Μην γεμίσεις το studio με τέτοια panels! Πρόσεχε να μην γίνει πολύ dead ο χώρος, χρειάζονται και λίγες "ανταλλακλασεις"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια,σιγουρα δεν θα γεμισω τον χωρο με πανελ,νομιζω πως πρεπει ο καθενας να ακουει το οργανο του στον χωρο και εφοσον ξερει πως θελει να το ακουσει να πραξει,σιγουρα υπαρχουν και κανονες,αλλα και το αυτι χρειαζεται.

αν μπορεις giorganna κατατοπισε με πιο πολυ με το περιοδικο που μου ειπες,http://www.soundonsound.com/ που ακριβως ειναι ,γιατι τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αυτο το πανελ http://www.soundonsound.com/sos/jul06/images/studiosos5_l.jpg

 

και ειναι και αυτο

 

τι διαφορα εχει το καθε ενα εννοω στο σχημα ,στο ενα βαζει διαφορετικα τα ξυλα απο το αλλο.και πιο μου προτεινετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω και εγώ πάνελ. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να κόψω υψηλές συχνότητες (πιατίνια). Ποιό σχέδιο πρέπει να ακολουθήσω;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και κατι ακομα,οταν στο πανελ βαλουμε διπλο πετροβαμβακα αντι για μονο,πετυχαινουμε καλυτερη και μεγαλυτερη Hχοαπορροφηση,η καλυτερα ειναι να στησουμε στο χωρο αυτο 2 πανελ με μονο πετροβαμβακα.ρωταω γιατι εχω αρχισει και τα φτιαχνω.ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου