Προς το περιεχόμενο

Arturia Origin Keyboard ή Alesis andromeda


ruffneck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους καταρχήν ;),εδώ και μέρες ψήνομαι για την αγορά του Οrigin ή του andromeda μιας και είμαι στην δυσάρεστη θέση  να πω ότι το poly evolver keyboard δεν με ενθουσίασε και τόσο σε θέμα όγκου(εξαιρείτε το mono evolver keyboard μιας και είναι ποιο paunchy όντως) στον ήχο οπότε έφυγε και από το studio μου.Τώρα ας μπούμε στο ρεζουμέ της υπόθεσης.Γνωρίσω ότι το origin δεν είναι analog πρώτα απ΄ όλα απλώς ζητάω την άποψή σας.Ανάμεσα σε αυτά τα δύο που προαναφέρω ποιο θα προτιμούσατε και γιατί σε θέμα dance music(trance,house)?Υπάρχει κάποιος που έχει ακούσει και το origin?

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρα το andromeda ....

Το Οrigin ειναι ενα PC σε συσκευασια Keyboard....!

Αν και δεν το εχω ακουσει οποτε .....  ;D η γνωμη μου δεν μετραει.

 

Εγω παντως συμφωνω με αυτο το αρθρο.

 

http://musicthing.blogspot.com/2008/11/review-arturia-origin-its-big-its.html

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν έχω παίξει με κανένα (και ως εκ τούτου δεν εκφέρω γνώμη), αναμένω κάποια σοβαρή τοποθέτηση με ενδιαφέρον. Το Andromeda το΄χει πάρει το μάτι μου αλλά ο βλαξ δεν είχα ζητήσει να μας... αφήσουν μόνους με κόκκινο κρασί, αρωματικά κεράκια και Barry White στο στερεοφωνικό.

 

Αλήθεια, τι πάει να πει "PC σε συσκευασία keyboard"; Ανέλυσέ το σε παρακαλώ. Ακόμη κι έτσι να ήταν (όπως πχ. ένα παλιό Hartmann Neuron), σε ποια περίπτωση θα ήταν χειρότερο από ένα κανονικό ψηφιακό συνθ; Ή μήπως δεν είναι και τα δυο ψηφιακά; H τεχνογνωσία που έχει επενδυθεί στο Origin είναι τεράστια, και όσοι τη σνομπάρουν αδικαιολόγητα κακό δικό τους. Προσωπικά με ενοχλεί η υψηλή τιμή του.

 

 

 

YΓ. Το "άρθρο", αν είχε φτάσει στα χέρια μου προς δημοσίευση, θα είχε ήδη ανακυκλωθεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok

για 190 ευρω μου αρεσει και σε ρακ.

για 1900 δεν μου αρεσει.

 

καλη τεχνογνωσια αλλα εγω μουσικη θελω να φτιαχνω με πραγματα που με εμπνεουν.

αμα θελω softsynth το τρεχω και απο το pc-aki μου.

 

Μου αρεσουν οι προσωμοιωσεις της arturia ειδικα ελειψει των πραγματικων μηχανηματων. αλλα ως εκει.

αμα θελω να ξοδεψω αρκετα λφτα για κατι προσωπικα θελω να το αξιζει.

 

H andromeda μου φενεται μεταξυ των δυο πιο σοι.

 

>>Αλήθεια, τι πάει να πει "PC σε συσκευασία keyboard";

 

οχι winXP pc.... αλλα embedded pc custom made .

 

 

>>Ή μήπως δεν είναι και τα δυο ψηφιακά;

 

το Ανδρομεδακι ειναι αναλογικο (οχι virtual).

Eχει bugs στο λειτοργικο του κτλ δεν ειναι η πανακεια αλλα ειναι analog

(αληθινο αναλογικο οχι σαν το φιλο στις αγγελιες αυτη τη στιγμη που πουλαει yamaha cs1x "αναλογικο")

 

 

>>σε ποια περίπτωση θα ήταν χειρότερο από ένα κανονικό ψηφιακό συνθ

 

η τιμη    ;D

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ότι σου φαίνεται πιο σόι η Ανδρομέδα; Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς και τι σύγκριση κάνεις.

 

Επίσης, όταν ρωτούσα το τι πάει να πει "PC σε συσκευασία keyboard" δεν αναζητούσα την κατά γράμμα απόδοση (αυτό το ήξερα, όπως είναι προφανές από αυτά που έγραψα) αλλά όπως σημείωσα, την ουσία πίσω από αυτόν τον χαρακτηρισμό, ο οποίος συν τοις άλλοις είναι και λανθασμένος μιας και έχει όπως όλα τα υπόλοιπα ψηφιακά συνθ του κόσμου dedicated DSP chips (δυο της Analog Devices).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ανδρομεδα έχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ όγκο. Από τα πιο γεμάτα και ξεχωριστά όργανα για μένα.

Δεν έχω ακούσει το Origin αλλά το Andromeda είναι ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο σε μια εποχή του me too...

Επίσης το Ανδρομέδα έχει πιθανότητες να γίνει ένα κλασσικό συνθ. του μέλλοντος, κατά κάποιο τρόπο ήδη είναι.

 

Δεν νομίζω το άλλο πως πρόκειται να μείνει για πολύ στη μνήμη μας σε λίγα χρόνια.

Όσο για τα λεφτά αυτά... Ουδέν σχόλιον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρομεδα = two analog oscillators per voice, sub-oscillators, hard and soft sync

Origin        = softsynth με καλη προσωμειωση * αλλα..... οχι ρευματακι μεσα απο VCO's .οποτε οχι για μενα προσωπικα

(and my hardworking $$$).

 

 

 

* και output stage οπως τα πιο πολλα ψηφιακα hardware συνθ που απο του δινει πιο υφη hardware .

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρομεδα = two analog oscillators per voice, sub-oscillators, hard and soft sync

Origin        = softsynth με καλη προσωμειωση * αλλα..... οχι ρευματακι μεσα απο VCO's .οποτε οχι για μενα προσωπικα

(and my hardworking $$$).

* και output stage οπως τα πιο πολλα ψηφιακα hardware συνθ που απο του δινει πιο υφη hardware .

 

Mamonu επειδή και εμένα με ενδιαφέρει το θέμα, σε παρακαλώ μην γράψεις άλλο.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok. Αν και σε φορουμ συζητησης ολες οι γνωμες επιτρεπονται. Ακομα και αυτες που δεν συμφωνουμε. Anyway δεν ξαναγραφω τιποτα αλλο στο θεμα.

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρα το andromeda ....

Αν και δεν το εχω ακουσει οποτε .....  ;D η γνωμη μου δεν μετραει.

 

Δε φτάνει που δε μετράει, την είπες και τρεις φορές.

Αυτό εννοώ.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου