Προς το περιεχόμενο

American deluxe stratocaster.


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε. Ενα μηνα μετα την παραγγελια απο το dv247 εφτασε χθες η εν λογω κουκλιτσα και ειπα να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας... Συμφωνω λοιπον απολυτα με τα σχολια των superfunk, harilatron και tgl http://www.noiz.gr/index.php?topic=165585.0 οσων αφορα την ποιοτητα και την προσοχη στην λεπτομερεια της κατασκευης. Πραγματικα εξεπλαγην ευχαριστα απο το συνολο, μεχρι και η σκληρη θηκη με τα χαρτια και τα παρελκομενα της, σε κανει να νιωθεις πιο 'premium' πελατης  :). Μολις ανοιξα τη θηκη αναδυθηκε η μυρωδια του φρεσκοκομμενου alder και του λουστρου, ηταν... παρθενα  ;D Το serial number οντως δειχνει οτι ειναι μοντελο 2008, επισης δεν μου φανηκε βαρια, μαλλον στο μεσο ορο των strat κυμαινεται, αν και δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια καθως εδω και μερικους μηνες επαιζα με μια epiphone lp την οποια σκοπευω να αποχωριστω συντομα για να χρηματοδοτησω την αγορα ενος ενισχυτη της προκοπης. Για handsome devil σκεφτομαι, καντε και κανενα σχολιο μιας και το εφερε η κουβεντα  ;). Το σεταρισμα της πηρε περισσοτερη ωρα απ' οτι περιμενα διοτι ειναι η πρωτη μου κιθαρα με τρεμολο. Εβαλα κατευθειαν ernie ball 10ρες, ουτε μιση στροφη στο truss rod, ενα κλικ κατεβασμα τα saddles αν και γενικα σηκωνει πολυ χαμηλο action χωρις παρατραγουδα αλλα ειπα να μην το παρακανω. Το intonation ηταν ηδη σωστο και το τρεμολο δεν χρειαστηκε σφιξιμο. Το nut απο την αλλη μου φαινεται κομμενο αποκλειστικα για 9αρες, οι μανισιες καθοταν αψογα ενω οι 10αρες λιγο πιο ψηλα, παλι καλα που δεν αγορασα 11αρες οπως σκεφτομουν αρχικα, χερι βεβαια δεν βαζω, καποια στιγμη θα ψαξω για μαστορα. Το μπρατσο με το 'μεταξενιο' φινιρισμα και τις smooth στρογγυλεμενες ακρες μου εκατσε αψογα στο χερι. Ηχητικα τωρα, κανει πραγματικα πολλα με τους ημιδιπλους να ειναι οντως αθορυβοι (ακομα και στον σαπιο ενισχυτη μου) θυμιζοντας οσο (μου) χρειαζεται κλασσικο ηχο fender. Με το S-1 πατημενο στη θεση 1 ακουγεται σχεδον σαν medium output neck humbucker, στην 2η εχει λιγο περισσοτερο output, στην 3 παιζουν και οι 3, η 4η ειναι αντιστοιχη με την 2 σε bridge και η 5η αντιστοιχη με την 1. Το gear μου δυστυχως δεν επιτρεπει αξιοπρεπη ηχογραφηση clips για την εξαγωγη συμπερασματων  ::), οχι πως αξιζει να με ακουσετε να παιζω... Αφου λοιπον διαβασατε ολη αυτη την παρλα και τελικα δεν θα ακουσετε τιποτα, ας ανεβασω μερικες φωτο. Ξεχασα να αναφερω οτι την παρηγγειλα στη χαμηλοτερη τιμη που εφτασε, πριν να αρχισει να παιρνει η λιρα τα πανω της και αυξησουν και τις τιμες οποτε μου κοστισε 845 ευρω συνολικα, πραγματικη ευκαιρια  8). Επισης αλλαξα και το mint green pickguard με μαυρο, δεν ακουω κουβεντα, γουστα ειναι αυτα...

IMGP2364.jpg

IMGP2365.jpg

IMGP2381.jpg

IMGP2382.jpg

IMGP2385.jpg

IMGP2386.jpg

 

edit: ποιο θα ειναι το επομενο νομισμα που θα πεσει πολυ ωστε να παρω και μπασο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεκινώ...

 

1. Το θέμα δεν πρέπει να είναι στο Testing, πολύ απλά επειδή δεν έχει κανένα Test. :)

Θα έπρεπε να είναι στο Guitar, Bass....

 

2. Δεν ποστάρω για να σου κάνω παρατήρηση :), μα για να σου εκφράσω την ευχαρίστησή μου για το ότι μου ΕΦΤΙΑΞΕΣ τη μέρα ρε μπαγάσα! ;D

 

Κουκλάρα!!! Απίστευτη! Για το pickguard δεν έχω να πω τίποτα, διότι όπως πολύ σωστά είπες γούστα είναι αυτά...Φαίνεται ειλικρινά απίστευτη (δεν ξερω αν στο είπα ήδη ;D) και μπορώ να φανταστώ πόσο θα σε βολεύει το μπράτσο της.

 

+2112 για την αγορά φίλε μου (ειδικά και στο θέμα τιμής) ενώ εύχομαι καλά παιξίματα και καλούς έρωτες! 8)

 

Υ.Γ.προσπάθησε ρε παιδί μου να κάνεις κανα κλιπάκι!! Μη ψαρώνεις, ήχο θέλουμε να δούμε! ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις οτι δεν εγινε τεστ τυπου συγκριτικου με κατι αλλο, εχεις δικιο. Οσο για τα κλιπακια εγραψα χθες ενα μικρο με το μικροφωνο του υπολογιστη μπροστα στον ενισχυτη, για να το στειλω σε ενα φιλο και ηταν πραγματικα απαραδεκτο. Θα δοκιμασω και σε line in με ενα digitech rp50 ή απο το out του ενισχυτη και βλεπουμε... Ευχαριστω και για τα σχολια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας ευτυχισμένος άνθρωπος... που αγόρασε Fender US strat ;D

 

Μεγειές και καλόπαικτη.... Αυτό το όργανο είναι εξαιρετικό.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρα american deluxe εχει πραγματικα εξαιρετικα οργανα! Μακραν ανωτερα απο τα αντιστοιχα am. std.

Eιχε περασει απο τα χερια μου παλαιοτερα μια am. deluxe ash και ηταν εκπληκτικη (αλλα την πουλησα και αυτη  :P)

 

Μεγεια και καλοπαιχτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν αρκετο καιρο να αγορασω και'γω μια Am. deluxe, τορα που ειχαν πεσει οι τιμες, αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα...

Βλεπω τορα οτι εκανα μεγαλη βλακεια...Τεσπα, καποτε θα παρουμε και μια deluxe.

 

Μεγια η κιθαρα, και καλοπαιχτη (και'γω θελω να ακουσω κλιπ!)

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια, μεγεια σου μπιχλα!   :)

 

αν και την προτιμουσα με το mint green, το μαυρο ειναι εξισου πολυ ωραιο!... (Strat και ασχημη γινεται?)

 

αντε καν' της τη χαρη και αλλαξε αυτα τα saddles και βαλε και κανα blockακι να σε δει ο θεος...

 

a_upd2.jpg

 

$121.00 κι εγινες!  ;D

 

ε αμα την πας για "διευρυνση" nut, βαλε κι ενα κοκαλακι...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια αντιρρηση για το pickguard. Αλλα αυτο το sunburst πραγμα που ειναι κατω απο το pickguard θελει αλλαγμα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω παιδες!

αντε καν' της τη χαρη και αλλαξε αυτα τα saddles και βαλε και κανα blockακι να σε δει ο θεος...

Αυτα που εχει πανω ειναι πολυ heavy duty για να τα αλλαξω με... λυγισμενα λαμαρινοφυλλα  ;D το τρεμολο ετσι κι αλλιως δεν το χρησιμοποιω, προς το παρον τουλαχιστον, ωστε να αλλαξω το block. παιζει να ειναι ατσαλινο αυτο που εχει, η μαλλον το εχουν βαψει ωστε να φαινεται ατσαλινο  ::)

ε αμα την πας για "διευρυνση" nut, βαλε κι ενα κοκαλακι...

Μια σκετη 'διευρυνση' ποσο την χρεωνουν συνηθως?

Αλλα αυτο το sunburst πραγμα που ειναι κατω απο το pickguard θελει αλλαγμα

Ε ενταξει, αφου δεν εχει χρυσαφι hardware δεν ειναι και τοooσο κιτς  ;D

 

Να ρωτησω και κατι, γιατι ολα τα polepieces ειναι κατω και μονο αυτα κατω απ τη ρε ειναι σηκωμενα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ το χρυσαφί είναι το καλό.... ντε

Sunburst,  το χρώμα που δεν χώνεψα ποτέ (εκτός από αυτό το Vintage των Jazz Bass)

Μεγειές και καλόπαικτη να ειναι.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου