Προς το περιεχόμενο

American deluxe stratocaster.


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξει , αλλο πραγμα να φερεις μια κιθαρα στα μετρα της μουσικης που θες να παιζεις αλλάζοντας μαγνητες και σεταπ πχ και αλλο να την ψαχνεις με ποτενσιομετρα, κοκκαλακια, γεφυρες ... βεβαια αυτο ειναι ανεξαρτητως μαρκας, αλλα υποτιθεται η deluxe δεν ειναι απ'τα τοπ μοντελα της fender?

 

Fender πήρες παιδί μου...όχι Gibson!

:D  :D  :D  :D

 

lego-logo-179_ger.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε ξεκολάτε...όλες οι κιθάρες καλά παίζουν...εμείς δεν ξέρουμε και μας φταίνε τα κοκαλάκια, οι χορδές, το ύψος και τα ποτενσιόμετρα...άσε που ακούμε τη μύγα να κλ@νει σε Μι ύφεση...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...άσε που ακούμε τη μύγα να κλ@νει σε Μι ύφεση...

 

Μι υφεση ενάτης παρακαλω...  συγχορδια ειναι!  ;D ;D ;D

 

 

H Deluxe μια χαρα ειναι, οπως ολες. Απλα με καποια upgrades τις "κινεις" προς μια διαφορετικη ηχητικη συμπεριφορα. Και οι μαγνητες περιλαμβανονται στο πακετο. Ειναι θεμα "προσωπικοποιησης" του οργανου σου.

 

Για αλλους καλυτερη, για αλλους αδιαφορη (ή και χειροτερη...).

 

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

έχω μια Fender American Deluxe HSS μοντέλο 2002 (με τους παλιούς noiseless και χωρίς s1 switch) από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αποφάσισα όμως οτι πλέον οτι θέλω SSS. Ti προτείνετε?

 

1) Να φτιάξω απλά ενα καινούριο pickguard με SSS και s1 switch και να το εναλλάσω με το ήδη υπάρχον ή να αγοράσω την καινούρια deluxe που έχει SCN n3?? 

 

Να σημειώσω όμως τα εξής

 

Δανείστηκα για καμια 10αρια μέρες την deluxe ενός φίλου οι οποία ειχε τους SCN και s1 και κατάλαβα οτι οι SCN δεν έχουν καμία σχέση με τους δικούς μου.Είναι αυτό που θέλω.

Η καινούρια deluxe 2010 εχει τους SCN N3. Τους έχετε ακούσει? (οχι στο youtube). Τι λένε σε σχέση με τους σκέτους SCN?

 

Oi N3 δεν πωλούνται ακόμα ξεχωριστα. Αν φτιάξω pickguard αξίζει να περιμένω πότε θα βγούν σκέτοι στο εμπόριο?

 

Η κατασκεύη του νέου pickguard θα στοιχίσει περίπου 250 - 300 euro (μαγνήτες , pickguard, εργατικά κτλ κτλ ).

 

Πιθανές διαφορές σε ξύλα, compound radius, LSR nut κτλ κτλ δε με απασχολούν.

 

Περιμένω τα "φώτα σας"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα

ειχα ακριβως το ιδιο θεμα με ντελουξ του 2003 χωρις το συστημα, και εφτιαξα πικγκαρντ με τους κινμαν νοιζλες γουντστοκ και η κιθαρα πεταει, ειναι μακραν η καλυτερη φεντερ που εχω πιασει στα χερια μου.για τους καινουριους αυτους μαγμητες που λεσ δυστυχως δεν τους εχω ακουσει οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.Παντως η αλλαγη απο ΣΣΧ σε ΣΣΣ λεει, κι εγω την εκανα γιατι ηθελα κλασσικο ηχο στρατ

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Σε ποιον πηγες και σου εφτιαξε το pickguard? 

Θελω να μου βαλουν και το s1 και σε οποιον πηγα μου είπε οκ θα " δω το διάγραμμα και θα στο φτιάξω, γιατι είναι πολυπλοκο". Θα ηθελα καποιον έμπειρο που να το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μι υφεση ενάτης παρακαλω...  συγχορδια ειναι!  ;D ;D ;D

Φίλος, μην τους μπερδεύεις τους Αθηναίους. Στη Θεσσαλονίκη (τη συμπρωτεύουσα, την πιο ερωτική πόλη και όλα τα άλλα χιλιοειπωμένα κλισέ) οι μύγες μας έχουν πάει ωδείο και ξέρουν δυο πράγματα παραπάνω από τις Αθηναϊκές. Οπότε μη συγκρίνεις...

(και όχι, δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα στον τελευταίο ενάμιση χρόνο...)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αποφάσισα όμως οτι πλέον οτι θέλω SSS. Ti προτείνετε?

 

 

Πολυ απλα πηγαινε σ εναν καλο μαστορα να σου βαλει εναν διακοπτη-splitter για τον humbucker.

Ή κανε το volume knob KAI splitter με πους-πουλ ποτενσιομετρο.

Το λεω γιατι εισαι ευχαριστημενος.

Να ξερεις παντως οτι οι noiseless μαγνητες ειναι αποστειρωμενοι και στεγνοι ακομα και στην καινουρια 2010 στρατ(Ν3).Την επαιξα...

Αποκομισα την εντυπωση οτι οι διαφορες σε deluxe(εχω παιξει 2003-2009-2010)ειναι πολυ μικρες..απλα κανουν καποια upgrade για εμπορικους λογους.Αυτο πιστευω..

Μαγνητες και διακοπτες και τρεχα γυρευε...

Ηδη σπανε το κεφαλι τους για τις επομενες καινοτομιες... ;D

Αλλα ΟΛΕΣ ειναι πολυ καλες κιθαρες.Ισως οι καλυτερες για τα λεφτα τους... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(και όχι, δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα στον τελευταίο ενάμιση χρόνο...)

 

ε πως?

 

ετσι οπως gαμη8ηκε το περιβαλλον οι μυγες κλανουν πλεον με power chords...

 

...τη συμπρωτεύουσα, την πιο ερωτική πόλη και όλα τα άλλα χιλιοειπωμένα κλισέ

 

...το μεγαλο κρεββατι, την πολη που ποτε δεν κοιμαται, και πολλες τετοιες παπαριες του κωστοπουλου και αλλων αντιστοιχου βεληνεκους ...μεγαλο_συγγραφεων  >:(

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος, μην τους μπερδεύεις τους Αθηναίους.

Εάν εννοείς εμένα, είμαι μισός Θεσσαλονικιός και έχω πλήρη γνώση από τις θεσσαλονικιώτικες μύγες και την κλίμακα που πέρδονται...και συμφωνώ ότι οι noiseless είναι μαπα. 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου