Προς το περιεχόμενο

Αραβικός ήχος για Korg Triton LE


charles1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ας θυμηθούμε ότι φορά σαν και τούτο του νοιζ είναι για ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ. Αλλιώς θα λέγονταν Χρυση Ευκαιρία Ι, Χρυσή Ευκαιρία ΙΙ κλπ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν και τα αερόφυτα...στα δάση του Αμαζονίου...που είναι ο γεωπόνος?

 

Επ ποιος με φώναξε;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ωραία. Αν υποστηρίζεις ότι στα "πολιτιστικά κέντρα" παίζεται μη ελληνική μουσική, θα συμφωνήσω απόλυτα. Τα περισσότερα μαγαζιά παίζουν πλέον κομμάτια που είναι "σηκωμένα" από όλες τις πιθανές και απίθανες χώρες της μέσης ανατολής. Μόνο ελληνικά δεν είναι τα όσα παίζονται.

 

Δε νομίζω να είναι έτσι τα πράγματα. Θέλεις να πεις ότι τα όσα υπάρχουν ως δισκογραφία στην ελληνική πραγματικότητα υπαγορεύεται από τις προτιμήσεις του κοινού? Δε νομίζω. Ο κάθε σκεφτόμενος άνθρωπος ξέρει το πόσο απαίδευτος και πόσο πολιτιστικά αμόρφωτος είμαστε ως λαός πλέον. Είναι πανεύκολο για τον οποιοσδήποτε να πασάρει στο κοινό όποιο είδος μουσικής, πολιτισμού, θεάτρου, κινηματογράφου θέλει. Εφόσον το μαγικό κουτί (βλέπε TV) προπαγανδίζει καθημερινά ένα συγκεκριμένο τρόπο ζωής, του οποίου τα κύρια χαρακτηριστικά είναι η ελαφρότητα και το δε βαριέσαι, σου πασάρει ταυτόχρονα και το soundtrack της ζωής αυτής, που είναι ο αμανές και τα πάσης φύσεως τουρκο-ιρακινο-ινδικο-φερτα σουξέ.

 

Από τη στιγμή που τα μαγαζιά διαφημίζονται ότι παίζουν "ελληνικό λαϊκό τραγούδι", πάνω σε αυτή τη βάση το κρίνω. Αν έλεγε πάμε να ακούσουμε τούρκικα, ινδικά, πακιστανικά κλπ τραγούδια, άλλο πράγμα εκεί. Ίσως και να το επικροτούσα.

 

Παρεμπιπτόντως, για όσους νομίζουν ότι ακούω μόνο "έντεχνη" και "ποιοτική" μουσική, σας πληροφορώ ότι ακούω από Dream Theater μεχρι Laço Tayfa (πότε θα βγάλουν καινούργιο άλμπουμ αυτοί τελικά, ξέρει κανένας τίποτα? 8)), αρκεί να μου πάει στο αυτί μου.  ;D

 

Όταν έγραψα το "ποιος μίλησε για ελληνική λαϊκή μουσική" δεν αναφερόμουν σε αυτά που γράφεις.

Εννοούσα απλά οτι ο φίλος που ζητούσε τον ήχο το έγραφε ξεκάθαρα: Aραβικός ήχος για Triton Le. Τόσο απλά.

 

Επίσης δείξε μου που γράφει οτι σαν Έλληνες θα πρέπει να παίζουμε "καλή γνήσια ελληνική μουσική" μόνο! Ακόμα θεωρώ οτι κανένα "πολιτιστικό κέντρο" δεν έχει "ταμπέλα" απ'έξω "εδώ το γνήσιο καλό λαϊκό τραγούδι." Τα εύκολα σουξέ και οι φα-σολ-λα-δες υπάρχουν παντού όχι μόνο στο Tουρκο-Pop και τα συναφή.

 

Συμφωνώ 100% με τα λεγόμενα σου περί προπαγάνδας των μέσων αλλά από την άλλη υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται κρίση και πρέπει να το εξασκούμε.

 

Ο αμανές πάραυτα δεν είναι κάτι εύκολο.

 

Τέλος οι Laco Τayfa δεν νομίζω να κυκλοφορήσουν άλλη δουλειά εφόσον το σχήμα διαλύθηκε τουλάχιστον όσον αφορά την αρχική του μορφή. Τον πυρήνα τους αναζήτησέ τον στους Taxim Trio. Επίσης συνιστώ ανεπιφύλακτα Dolapdere Big Gang.

 

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος οι Laco Τayfa δεν νομίζω να κυκλοφορήσουν άλλη δουλειά εφόσον το σχήμα διαλύθηκε τουλάχιστον όσον αφορά την αρχική του μορφή. Τον πυρήνα τους αναζήτησέ τον στους Taxim Trio. Επίσης συνιστώ ανεπιφύλακτα Dolapdere Big Gang.

 

Φιλικά Νίκος

Πω πω κρίμα για τους Laco Tayfa, αυτό που έπαιζαν ήταν το κάτι άλλο.

Καλοί και οι άλλοι που παραθέτεις, ιδίως Dolapdere Big Gang. Δεν είχα σκεφτεί ποτέ γνωστά pop τραγούδια σε ανατολίτικες εκτελέσεις, πραγματικά πολύ έξυπνο concept.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου