Προς το περιεχόμενο

Γίνεται μετατροπή SCSI σε USB ή Firewire;


laza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχω ένα Kurzweil K2600! Ξέρει κανένας πως μπορώ να μετατρέψω το πρωτόκολλο SCSI σε άλλο είδος πρωτοκόλλου όπως USB ή Firewire? Γιατί δεν είναι πρακτικά τα SCSI πλέον και το Kurzweil έχει 2!

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα! Έχω ένα Kurzweil K2600! Ξέρει κανένας πως μπορώ να μετατρέψω το πρωτόκολλο SCSI σε άλλο είδος πρωτοκόλλου όπως USB ή Firewire? Γιατί δεν είναι πρακτικά τα SCSI πλέον και το Kurzweil έχει 2!

Ευχαριστώ!

 

 

Δε νομίζω να γίνεται φίλε μου. Κρίμα γιατί το Κ2600 είναι καταπληκτικό όργανο, με μια από τις πιο δυνατές μηχανές σύνθεσης που υπήρξε ποτέ σε ψηφιακό synthesizer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ φίλε μου!

Στην Ελλάδα μπορώ να βρω τέτοια καλώδια;

Τα έχεις δοκιμάσει εσύ καθόλου και αν ναι, οι εντυπώσεις σου...;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο πάντως λέει "THIS ITEM IS NO LONGER MADE, NO STOCK"...

Τhank you captain obvious,αλλά το link ήταν μόνο για σκοπό επίδειξης  :)

 

Στην Ελλάδα δύσκολο να βρείς,αλλά υπάρχουν στο ebay:

http://cgi.ebay.de/ORIGINAL-IOMEGA-SCSI-USB-Adapter-PC-Mac-KEINE-Kopie_W0QQitemZ250373344677QQcmdZViewItemQQptZDE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Kabel_Adapter?hash=item250373344677&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

http://cgi.ebay.de/Neu-RATOC-U2SCX-SCSI-USB-2-0-Adapter-sehr-kompatibel_W0QQitemZ260362772590QQcmdZViewItemQQptZDE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Kabel_Adapter?hash=item260362772590&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

...και firewire:

http://cgi.ebay.de/IOMEGA-SCSI-Firewire-Adapter-Schneller-als-USB-1-1_W0QQitemZ250374473619QQcmdZViewItemQQptZDE_Technik_Computerzubeh%C3%B6r_Kabel_Adapter?hash=item250374473619&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318

 

δεν είναι φτηνοί,αλλά δε νομίζω να μπορείς να κάνεις αλλιώς δουλειά.

Aπ'ότι διάβασα στο manual του Κ2600 θα χρειαστείς και έναν 25pin adapter,αλλά αυτός είναι εύκολο να βρεθεί.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhank you captain obvious,αλλά το link ήταν μόνο για σκοπό επίδειξης  :)

 

Δεν "πήγαινε" για σένα, πιο πολύ το ανέφερα για να μην ψάχνει το παιδί το συγκεκριμένο αλλού και ταλαιπωρηθεί που δεν θα το βρίσκει εύκολα...

Παραξηγιάρη!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν "πήγαινε" για σένα, πιο πολύ το ανέφερα για να μην ψάχνει το παιδί το συγκεκριμένο αλλού και ταλαιπωρηθεί που δεν θα το βρίσκει εύκολα...

Παραξηγιάρη!  :)

Σ'αυτό έχεις δίκιο και κακώς δεν έβαλα τα σωστά link από την αρχή. 

Καμία παρεξήγηση φίλε,όλα καλά  8)

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Είσαι πολύ εντάξει!!! Αν επιτρέπεται, εσύ τι όργανο παίζεις?

Ευχαριστώ!

Εμ,κιθαρίστας είμαι  ;D

Aπλώς λόγω δουλειάς γνωρίζω δυο-τρία πράγματα σχετικά με hardware "της παλιάς φρουράς".Αν αγοράσεις τελικά τον adapter,μην ξεχάσεις ότι θέλει  termination όπως κάθε scsi συσκευή (=το διακοπτάκι στο πίσω μέρος του K2600)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μαγκιά, δεν ήξερα ότι γίνεται τελικά. Το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη; Από ταχύτητες τι λέει; Από ό,τι θυμάμαι, το SCSI σαν πρωτόκολλο μπορεί να ήταν κάπως περίεργο, αλλά ήταν και σχετικά γρήγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου