Προς το περιεχόμενο

Γίνεται μετατροπή SCSI σε USB ή Firewire;


laza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες.

Βλεπω αυτο το θεμα,και θελω να προσθεσω τη δικη μου ληση που εφαρμοσα.

Εχω ενα Kurzweil K2VX ,αφαιρεσα το floppy και εβαλα στη θεση του ενα Zip 100MB-εσωτερικο και το οργανο το βλεπει μια χαρα.Εχω ενα Zip 250MB-USB εξωτερικο,κανω οτι κανω στο PC με τους ηχους,γραφω τις δισκετες μου(100MB) στο εξωτερικο Zip και μετα τις βλεπει το οργανο στο δικο του Zip.Τερμα τα floppy disc 1,4 ΜΒ και τα προβληματα με αυτα.Εχω και ενα εξωτερικο σκληρο SCSI και ενα CD-Rom SCSI,τα βαζω σε μια αλυσιδα και δουλευουν μια χαρα.

Ελπιζω να βοηθησα. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Εχω ενα Kurzweil K2VX ,αφαιρεσα το floppy και εβαλα στη θεση του ενα Zip 100MB-εσωτερικο και το οργανο το βλεπει μια χαρα.

 

Συγνώμη.

α) Σύνδεσες το καλώδιο του εσωτερικού Floppy Disk Drive σε εσωτερικό Zip Drive και το μηχάνημα το είδε;

ή

β) Σύνδεσες το καλώδιο του Zip Drive με την υποδοχή εσωτερικού σκληρού δίσκου του μηχανήματος;

 

Έτσι όπως το είπες εννοείς το (α). Μάλλον το (β) έκανες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη.

α) Σύνδεσες το καλώδιο του εσωτερικού Floppy Disk Drive σε εσωτερικό Zip Drive και το μηχάνημα το είδε;

ή

β) Σύνδεσες το καλώδιο του Zip Drive με την υποδοχή εσωτερικού σκληρού δίσκου του μηχανήματος;

 

Έτσι όπως το είπες εννοείς το (α). Μάλλον το (β) έκανες.

 

 

Γεια σας.

Ακριβως,το Kurzweil βλεπει το Zip με τα ιδια καλωδια του floppy,δηλαδη την τροφοδοσια και το μακροστενο κλιπακι με τα 40 pin αν δεν κανω λαθως.Δεν χρειαζετε συνδεση με τον σκληρο δισκο, γιατι δεν ειναι SCSI.

Καλο βραδυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλιστα. Πολύ μ'αρέσει αυτό.

Ερώτηση. Το Zip Drive χωράει να μπεί στην υποδοχή του Floppy Disk Drive;

Δεν ανεβάζεις photo να το δούμε; Πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω.

Ρωτάω, γιατί εάν δουλεύει στο δικό σου Kurzweil λογικά θα πρέπει να δουλεύει και στα K2500 & K2600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Πολύ μ'αρέσει αυτό.

Ερώτηση. Το Zip Drive χωράει να μπεί στην υποδοχή του Floppy Disk Drive;

Δεν ανεβάζεις photo να το δούμε; Πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω.

Ρωτάω, γιατί εάν δουλεύει στο δικό σου Kurzweil λογικά θα πρέπει να δουλεύει και στα K2500 & K2600.

 

Ειναι ακριβως οπως τα γραφεις.Το Zip εχει ακριβως τις ιδιες διατασεις με το floppy, ταιριαζει γαντι.Το μονο που μπορει κανεις να πει "αντιαισθητικο",ειναι το λευκο χρωμα του Zip.Το Kurzweil ειναι μαυρο.Σε μερικες μερες θα ανεβασω foto,τωρα εχω το οργανο στο μαγαζι.

Ειμαι σιγουρος οτι ταιριαζει και στο 2500 και 2600.

Γεια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το θέμα του χρώματος δεν μ'ενοχλεί. Έχω πρόσοψη μαύρη.

 

Εάν όντως συμβαίνει αυτό και λειτουργεί σωστά, τότε βλέπω κάτι λιγάκι πιό μακριά.

Για παράδειγμα... Compact Flash Card στα 4GB ή και παραπάνω.

Τέλεια επιλογή. Τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του χρώματος δεν μ'ενοχλεί. Έχω πρόσοψη μαύρη.

 

Εάν όντως συμβαίνει αυτό και λειτουργεί σωστά, τότε βλέπω κάτι λιγάκι πιό μακριά.

Για παράδειγμα... Compact Flash Card στα 4GB ή και παραπάνω.

Τέλεια επιλογή. Τι λές;

 

Για καντο μου αυτο λιγο πιο "λιανα",δηλαδη αυτη η  Compact Flash Card που 'κολλαει"?

Το δικο κου Kurzweil K2vx "βλεπει" μεχρι 2GB σκληρο.Το 2500 και το 2600 δεχονται Compact Flash Card?

Ευχαριστω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη. Το "έριξα" λιγάκι απότομα και δεν το κατάλαβες.

 

Εννοώ ότι σε περίπτωση που δουλεύει "όπως λες" σωστά το Zip Drive, τότε αντί Zip Drive να μπεί Compact Flash (με αντάπτορα βέβαια).

Σ'αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιό γρήγορα τα πράγματα, με αρκετά λιγότερο ρεύμα και σαφώς πιό ευέλικτα αφού για να μεταφέρεις αρχεία δεν χρειάζεσαι εξωτερικό Zip Drive συνδεδεμένο στον Η/Υ αλλά ένα απλό USB Card Reader/Writer.

Τώρα έγινα κατανοητός.

 

Για το όριο των GB το βλέπουμε αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη. Το "έριξα" λιγάκι απότομα και δεν το κατάλαβες.

 

Εννοώ ότι σε περίπτωση που δουλεύει "όπως λες" σωστά το Zip Drive, τότε αντί Zip Drive να μπεί Compact Flash (με αντάπτορα βέβαια).

Σ'αυτή την περίπτωση είναι πολύ πιό γρήγορα τα πράγματα, με αρκετά λιγότερο ρεύμα και σαφώς πιό ευέλικτα αφού για να μεταφέρεις αρχεία δεν χρειάζεσαι εξωτερικό Zip Drive συνδεδεμένο στον Η/Υ αλλά ένα απλό USB Card Reader/Writer.

Τώρα έγινα κατανοητός.

 

Για το όριο των GB το βλέπουμε αργότερα.

 

"Για το όριο των GB το βλέπουμε αργότερα."

Αυτο με προβληματιζει,αν το οργανο μπορει να "δει" αυτα τα GB απο αυτη τη θεση του floppy disc.Παντος, μια δοκιμη θα μας πεισει.

Εχοντας ενα σκληρο εσωτερικο,π.χ. οπως εγω,δεν μου ειναι απαραιτητη μια δευτερη πηγη, με τοσο μεγαλη χωριτηκοτητα.

Ευχαριστω.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
"Για το όριο των GB το βλέπουμε αργότερα."

Αυτο με προβληματιζει,αν το οργανο μπορει να "δει" αυτα τα GB απο αυτη τη θεση του floppy disc.Παντος, μια δοκιμη θα μας πεισει.

Ακριβώς.

 

Εχοντας ενα σκληρο εσωτερικο,π.χ. οπως εγω,δεν μου ειναι απαραιτητη μια δευτερη πηγη, με τοσο μεγαλη χωριτηκοτητα.

Είναι πολύ καλύτερο να έχεις αποθηκευτικό μέσο χωρίς μηχανικά μέρη. Για πολλούς λόγους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου