Προς το περιεχόμενο

Γίνεται μετατροπή SCSI σε USB ή Firewire;


laza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αφαιρεσα το floppy και εβαλα στη θεση του ενα Zip 100MB-εσωτερικο και το οργανο το βλεπει μια χαρα.

Ακριβως,το Kurzweil βλεπει το Zip με τα ιδια καλωδια του floppy,δηλαδη την τροφοδοσια και το μακροστενο κλιπακι με τα 40 pin αν δεν κανω λαθως.

 

::)

Μηπως δεν το εκανες  εσυ αυτο και  το αγορασες ετσι ? Μηπως το εγκατεστησε καποιος αλλος?

Ρωταω γιατι προσωπικα  δεν εχω δει floppy με 40 pin, παρα μονο με 34 pin.

Επισης δεν θυμαμαι κανενα Kurzweil να εχει εσωτερικη IDE θυρα για να μπορεσεις να συνδεσεις IDE ZIP . 

Μηπως τελικα το ZIP ειναι SCSI (50 pin) και το συνδεσες στην θυρα που δεχεται τον εσωτερικο SCSI H/D ?

Ετσι κατι μπορει να γινει...

 

Εάν όντως συμβαίνει αυτό και λειτουργεί σωστά, τότε βλέπω κάτι λιγάκι πιό μακριά.

Για παράδειγμα... Compact Flash Card στα 4GB ή και παραπάνω.

Τέλεια επιλογή. Τι λές;

 

Εγω λεω οτι ακομα και να μπορεσεις να βρεις SCSI card reader οι καρτες ανω των 512 ΜΒ θα ειναι ασυμβατες, λογω περιορισμων του firmware και hardware των card reader.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως δεν το εκανες  εσυ αυτο και  το αγορασες ετσι ? Μηπως το εγκατεστησε καποιος αλλος?

Ρωταω γιατι προσωπικα  δεν εχω δει floppy με 40 pin, παρα μονο με 34 pin.

Επισης δεν θυμαμαι κανενα Kurzweil να εχει εσωτερικη IDE θυρα για να μπορεσεις να συνδεσεις IDE ZIP . 

Μηπως τελικα το ZIP ειναι SCSI (50 pin) και το συνδεσες στην θυρα που δεχεται τον εσωτερικο SCSI H/D ?

Ετσι κατι μπορει να γινει...

 

Γεια χαρά και πάλι.

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής. Το Zip το έβαλα εγώ, μόνος μου, στη θέση του floppy, και όπως έγραψα, συνδέθηκε με ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ του floppy. Δεν ξέρω πως λέγετε η θύρα του floppy(IDE η αλλιώς), αλλά είναι το clips που έχει 20,30, η 40 pin(δεν έκατσα να τα μετρήσω) και το καλώδιο του τροφοδοτικού του floppy.Κατανοητό ως εδώ? Αν διαβάσεις προσεκτικά όλα όσα έχω γράψει στα  προηγούμενα μου post, θα καταλάβεις ότι έχω μέσα στο όργανο εσωτερικό σκληρό δίσκο(2GB), ο οποίος είναι συνδεμένος στη θήρα SCSI που ανέφερες, επομένως δεν είναι εφικτό να συνδέσω το Zip στη θήρα SCSI.

Όπως έγραψα , θα προσπαθήσω σε μερικές μέρες  να ανεβάσω μερικές foto από το επίμαχο όργανο.

Ευχαριστώ .

P.S.Έκανα κάποιο λάθος στην παράθεση, το πάνω μέρος του κειμένου είναι από το ποιο πάνω post.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια ματια στο service manual του Kurzweil, παρατηρησα οτι το floppy connector εχει 34 pins.

Συνεχιζω να απορω πως καταφερες να συνδεσεις το 40-pin ZIP εκει.

Περιμενω με ανυπομονησια τις photo.

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν υπάρχει zip drive που να κουμπώνει σε καλώδιο floppy

 

Interfaces

Later (USB, left) and earlier (parallel, right) Zip drives (media in foreground).

 

Zip drives are available in multiple interfaces including

 

    * USB 1.1

    * USB 2.0

    * IEEE 1284 (Parallel Port) with Printer passthrough. (See NB 1)

    * IEEE 1394 Firewire

    * SCSI (external and Plus version limited to ID 5 and 6) (See NB 2)

    * ATAPI (the USB Zip 250 has an external ATAPI connection that is rarely used.)

    * IDE True ATA (very early ATA internal Zip drives mostly sold to OEMs.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Zip_drive

 

Μανώλη κάτι τέτοιο εννοείς;

http://www.newtechlabs.gr/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=371&ref=pathfinder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ότι δεν ταιριάζει βάση αριθμών pin και μόνο, το γνωρίζουμε.

Όμως ας μην κάνουμε ανάλυση και επίδειξη γνώσεων.

 

Πιθανό να σύνδεσε από εσωτερική 2η SCSI ή κάτι τέτοιο. Δεν γνωρίζω.

Έχω δει κατά καιρούς διάφορα...

Πιστεύω ότι λέει. Περιμένω να δω τις photo για να καταλάβω τι έχει κάνει.

Πάντως, το βλέπω ενδιαφέρον.

 

Όχι ακριβώς αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Από που να αρχίσω και που να τελειώσω...

Πρώτα απ’ολα  να ζητήσω δημοσία συγγνώμη από όλους τους συναδέλφους-αναγνώστες αυτού του θέματος, και κυρίως από τον jack2, γιατί επέμενα  χωρίς να είμαι σίγουρος (όπως αποδείχθηκε), για τον τρόπο συνδεσμολογίας .

Η μόνη δικαιολογία  μου είναι, ότι η τοποθέτηση του Zip έγινε πριν από αρκετά χρόνια, και απλά μου «κόλλησε»,ότι το συνδεσα με τα υπάρχοντα καλώδια.

Αλλά το καλύτερο είναι αλλού! Την ταινία SCSI  που βλέπετε στην φωτογραφία την έφτιαξα εγώ μόνος μου. Δηλαδή πάμε του σκοτωμού για αλτζχαιμερ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.

Κοντεψα να τρελαθω γιατι εχω κατι samplers που καθονται και σκονιζονται και θα ηταν ιδανικο να συνδεσω atapi Zips στο internal floppy καλωδιο.

Αν θελεις να πειραματιστεις ακομα περισσοτερο μπορεις να ψαξεις για τα Microtech scsi card readers.

http://www.steves-digicams.com/microtech_dpai_scsi.html

Αναλογως το μοντελο , δεχονται compact flash εως 512mb και smart media εως 128mb.

Τα περισσοτερα ειναι συμβατα με AKAI,EMU και KURZWEIL.

Το δυσκολο ειναι να βρεις ενα , γιατι εχει περασει η εποχη τους.

Ευχαριστω ξανα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου