Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός Arpeggiators - Tap Tempo - Motif XS ...


a.nik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω ένα παρόμοιο θεματάκι με αυτό ...  http://www.noiz.gr/index.php?topic=156170.0

 

Θέλω να συγχρονίσω τα arpeggiators του Motif XS με αυτά ενός Yamaha ΜΜ6 ... Πατώντας όμως το tap tempo button στο ΜΜ6 , αρχίζουν να παίζουν και τα δύο patterns - και απο τα δύο synths - ταυτόχρονα .

 

Πετυχαίνω έτσι το τέμπο , αλλά πώς μπορώ να το συγχρονίζω χωρίς να ξεκινάνε ταυτόχρονα τα patterns , και να ξεκινάει μόνο του motif ας πούμε ??

 

Δεν ξέρω αν με καταλάβατε ...:D

 

Ελπίζω να μπορεί καποιος να βοηθήσει !

 

Thanx,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά πώς μπορώ να το συγχρονίζω χωρίς να ξεκινάνε ταυτόχρονα τα patterns

 

Πως είναι δυνατόν να είναι συγχρονισμένα και να μην ξεκινάνε ταυτόχρονα; Να ξεκινάει το δεύτερο με χρονική καθυστέρηση π.χ.; Αν ναι, τότε προτείνω να βάλεις κενά μοτίβα (όσης διάρκειας χρειάζεσαι) πριν ξεκινήσουν να ακούγονται μαζί.

 

Εννοείται ότι και σε αυτή την περίπτωση θα είναι συγχρονισμένα από την πρώτη χρονική στιγμή. Απλά το δεύτερο δεν θα ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι θέλω να έχουν το ίδιο τέμπο και όχι να ξεκινούν ταυτόχρονα υποχρεωτικά - το ένα ας πούμε να μπαίνει πιο μετά !

 

Πατώντας το ταπ τεμπο ξεκινάνε ταυτόχρονα , ενώ εγώ θέλω απλά να "πάρουν" το τέμπο που θέλω π.χ. των κρουστών και να ξεκινήσουν όταν πατήσω το play ή όταν παίξω !

Με το ταπ τέμπο να συγχρονιστούν απλά , χωρίς να ξεκινήσουν αμέσως ...

 

Κάτι κάνω λάθος ... αυτό είναι σίγουρο ! Απλά μήπως καταλάβει κανείς τι είναι αυτό !

 

Θα μου πεις , έτσι όπως τα λέω .... ποιός να καταλάβει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου