Προς το περιεχόμενο

φτηνο synth Korg x50 vs Yamaha mm6.


brees21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ελλάδα ξέρουμε τα μοτιφ 4 με 5 χρόνια...από το 2001 που βγήκαν στο εξωτερικό τα έχουν τοπ..και πολύ με 1 πληκτρο τα κάνουν όλα πιστέψτεμε,τι δηλ πρέπει οποίος συνθέτει να έχει 8 σύνθ; αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα όταν ο ένας στον άλλον κατηγορούμε ότι αντιπαθούμε..το θέμα το ξεχάσαμε που έβαλε ο φίλος μας αρχικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή Neeq όταν κάποιος θέλει να αγοράσει ένα synth δε πρέπει να συγκρίνει;

Εκτός από τα χαρακτηριστικά τα οποία είναι δεδομένα και τα διαβάζουμε, όλοι μας νομίζω θέλουμε να ακούσουμε κάποια προσωπικά σχόλια κάποιων χρηστών.

Πως ρωτάς για ένα αυτοκίνητο, μια μηχανή η οτιδήποτε έτσι είναι και αυτό.

Όσοι ασχολούνται με synths τους ενδιαφέρουν αυτά για σας ίσως είναι αδιάφορα.

 

Το παιδι καλα εκανε και ρωτησε. Το σχόλιο μου πήγαινε στις απαντήσεις :)

 

Και πιστευω οτι οσοι ασχολουμαστε πραγματικα με συνθς, μας είναι οντως αδιαφορα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λοιπόν μια απάντηση στον brees21 αφού είσαι σχετικός όπως είπες, γιατί μέχρι στιγμής σχολιάζεις αυτά που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λοιπόν μια απάντηση στον brees21 αφού είσαι σχετικός όπως είπες, γιατί μέχρι στιγμής σχολιάζεις αυτά που λέμε.

Να δώσω εγώ μία απάντηση μιας και δεν εκφράστηκα για το θέμα (σφάλμα μου) πριν;

 

Korg X-50 δαγκωτό. Πολύ καλός ήχος σε γενικές γραμμές, με τις γνωστές αδυναμίες των Korg βεβαίως όπως τα ακουστικά πιάνα και τα δυνατά σημεία όπως pads και leads, πλήρες δυνατοτήτων σε ό,τι αφορά τον έλεγχο των παραμέτρων του ήχου και συνολικά θα το χαρακτήριζα ιδανικό πρώτο "σοβαρό" synth.

 

Το MM6 έχει πολύ καλό ήχο για το κόστος του αλλά προσωπικά μου ακούγεται σαφώς "αδύναμο" σε σχέση με το Motif (απ' όπου προέρχεται η μηχανή σύνθεσης όπως λέει η Yamaha) και πιο ουδέτερο σε σχέση με το Korg. Το μεγάλο του πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν ελάχιστα πράγματα που μπορείς να πειράξεις/ρυθμίσεις/ελέγξεις πάνω του και θυμίζει περισσότερο arranger με knobs παρά synth.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λοιπόν μια απάντηση στον brees21 αφού είσαι σχετικός όπως είπες, γιατί μέχρι στιγμής σχολιάζεις αυτά που λέμε.

 

Yes sir :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου