Προς το περιεχόμενο

Tι κάνει ένα track "hit"?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μουσική είναι πρωτίστως τέχνη και μετά δουλειά. Όμως μπορεί κάποιος να συνδυάσει και τα δύο ως εξής: κάποιος γράφει μουσική για σκυλάδικα επειδή του αποφέρει καλά χρήματα αλλά όταν είναι στο σπίτι του, κάθεται και γράφει funk γιατί αυτό γουστάρει (ξέρω τέτοιο άτομο, ο οποίος και άποψη έχει στη ζωή του και άψογος μουσικός είναι). Δεν είναι κατακριτέο όμως, ούτε προδίδει την τέχνη του γιατί έχει ξεκαθαρίσει ότι το ένα είναι δουλειά και το άλλο μεράκι. Το τι κάνει ο Φοίβος βέβαια δεν το ξέρω, δεν αποκλείω όμως να συμβαίνει κάτι παρόμοιο και να γράφει όσα γράφει για τα φράγκα ενώ άλλο είναι που τον συγκινεί ως μουσικό. Ακριβώς γι' αυτό και δεν μπορεί να ξέρει κανείς πόσο αφοσιωμένος μουσικός είναι κάποιος που παίζει σκυλάδικα....

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η μουσική είναι πρωτίστως τέχνη και μετά δουλειά. Όμως μπορεί κάποιος να συνδυάσει και τα δύο ως εξής: κάποιος γράφει μουσική για σκυλάδικα επειδή του αποφέρει καλά χρήματα αλλά όταν είναι στο σπίτι του' date=' κάθεται και γράφει funk γιατί αυτό γουστάρει (ξέρω τέτοιο άτομο, ο οποίος και άποψη έχει στη ζωή του και άψογος μουσικός είναι). Δεν είναι κατακριτέο όμως, ούτε προδίδει την τέχνη του γιατί έχει ξεκαθαρίσει ότι το ένα είναι δουλειά και το άλλο μεράκι. [/quote']

 

Kala auto einai standar stis meres mas, jerw para polles periptoseis atomwn (kitharistes, mpasistes, drummer, pliktrades) pou enw asxolountai me alla idi mousikhs kai sixainontai ta skiladika, paizoun se magazia ths nyxtas kathara gia ta lefta... Polles fores otan h mousikh einai to epagelma sou erxese se oikonomiko adiejodo kai den mporeis na kaneis alliws, prin 3 xronia to kalokairi eixa mia prosfora na paijw baso se ena magazi sthn rodo gia 3 mhnes, kathe vradi ektws deuteras kai mou dinane 2 ekatomira+ ta tips pou perneis kathe vradi...

Auto episis ginetai kai me studio pou kanoun kai live hxo, jekinane me sinaulies kai diafores teties drastiriothtes kai kataligoun na klinoun to magazi kai na kanoun apoklisthka hxo kathe vradi se skiladiko...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, είναι κάτι που θα κάνει σάλο αλλά δεν νομίζω ότι έχουν οι μουσικοί που παίζουν σε σκυλάδικα ιδιαίτερο πρόβλημα με τις συνθήκες εργασίας ή τις αμοιβές στα νυχτερινά κέντρα. Το πρόβλημα που ίσως έχουν πολλοί είναι ότι παίζουν ένα είδος μουσικής που δεν τους εκφράζει... Και πάνω σε αυτό δεν θα γίνει τίποτα γιατί δεν γίνεται όλοι να το γυρίσουν σε ψαγμένα είδη αλλιώς θα είχε ήδη γίνει κάτι τέτοιο. Είναι θέμα επιλογών: αν κάποιος επιλέξει να βγάλει τα προς το ζην αναγκασμένος να συμβιβαστεί με το σκυλάδικο ή αν θα μείνει πιστός και αμετακίνητος στο είδος που προτιμά... Ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του και την καλλιτεχνική του υπόσταση...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Administrator
To εάν ένα τραγούδι γίνεται hit αυτό ελέγχεται καθαρά από το λεγόμενο Music Control (δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε). Τι είναι αυτό; Είναι ένας γενικός έλεγχος όλων των ραδιοτηλεοπτικών μέσων προβολής από τις εταιρείες παραγωγής δίσκων να παίζονται συγκεκριμένα κομμάτια συγκεκριμένων δημιουργών και καλλιτεχνών με συγκεκριμένες επαναλήψεις κάθε μέρα. Αυτό υπάρχει και το γνωρίζω από πρώτο χέρι. ¶ρα λοιπόν... ότι και να κάνουμε και τη Θεική μουσική να γράψουμε ... αμα δεν έχεις τα conne δεν κάνεις τίποτα...

 

Να ξεκαθαρίσω λόγω επαγγέλματος ότι το Music Control είναι μια έρευνα που αγοράζουν οι περισσότερες δισκογραφικές και τις ενημερώνει πιά τραγούδια παίζονται και πόσες φορές από κάθε ραδιοσταθμό.

Δεν επιβάλει τίποτα απλά ενημερώνει. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Music Control δεν είναι μόνο έτσι όπως το λέτε.

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων (και έχω πάθει γι' αυτό έχω μάθει) αυτό που λέτε γυρνάει ανάποδα. Οι δισκογραφικές "ενημερώνουν" τους σταθμούς για το ποιά τραγούδια πρέπει να παίζονται..

 

Επιτρέψτε μου να ξέρω (και εγώ λόγω επαγγέλματος) ότι είναι και ένα μέσο ισοπέδωσης της μουσικής. 10 κομμάτια αποφασίσαμε ότι θα είναι στο Music Control ? 10 κομμάτια θα παίζονται σε όλα τα ραδιόφωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Interpaul είσαι πολύ μέσα στα πράγματα και μπράβο σου !!

 

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ !

 

Και πάλι μπράβο !

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου