Προς το περιεχόμενο

John Mellencamp: Life Death Love and Freedom


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αλήθεια ότι όταν τον πρωτάκουσα τον κύριο Cougar/ Mellencamp στο American Fool, δεν του το χα.

 

Καλούτσικος ψιλοροκάς, "θέλω να γίνω Boss στη θέση του Boss" ένα πράγμα, nothing to write home about αλλά δεν πειράζει άσε το βινύλιο να παίζει μωρέ.

 

Σιγά, σιγά όμως ο κύριος ξεπέρασε τα "παιδικά" του, δίνει δείγματα στο Scarecrow και κάπου σήκωσα το φρύδι. Λες;

 

Από τότε με συνέπεια δίσκο ανα διετία δείχνει ότι και θέλει αλλά και μπορεί. Ταγμένος στο Αμερικάνα αλλά και με κάτι παραπάνω. Και μεγαλώνει. Και ωριμάζει.

 

Και κάθεται πριν τον τελευταίο του δίσκο και ακούει τον Dylan στα τελευταία του και μαθαίνει. Σκαρώνει κλασσικές απλές μελωδίες, σκαρώνει μερικά αξιοπρεπή lyrics (και ενίοτε καταθλιπτικά καθότι τον φαίνεται ότι τον απασχολει πολύ που αρχίζει και βλέπει τη γραμμή τερματισμού) και κάνει το τελευταίο και πιο αποφασιστικό βήμα. Παίρνει τον καλύτερο (κατ εμέ μαζί με τον Joe Henry) σύγχρονο παραγωγό για να προσδώσει αυτό το downιάρικο κλίμα, τον T Bone Burnett  και ...... Bingo.

 

Ενας πάρα πολύ ωραίος Αμερικάνα δίσκος, αντίδοτο στη φασαρία τριγύρω, αποτοξίνωση από τα σόλο και τις φορτωμένες παραγωγές. Smokey φωνητικά, ακουστικές πολλές, τρέμολα και reverb να χορτάσουνε οι σούστες και πανέμορφες πινελιές στην παραγωγή.

 

Οχι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, είτε γενικά, είτε στο είδος του, αλλά είναι από αυτούς τους δίσκους που με άγγιξαν από το πρώτο άκουσμα και τους ξανακούω.

 

Και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

 

Αντε και στα δικά μας.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και ενα ωραιο documentary

 

 

τον εχω δει πολλες φορες live & σκοτωνει η μπαντα του (εχει και τον Κεννυ στα τυμπανα) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νίκο. Πολύ καλό. Δεν το είχα προσέξει.

 

Αλήθεια, τι μάρκα τριθέσιο διακόπτη έχει στην ηλεκτρική και του βγάζει τέτοια ωραία φωνή  ;D

 

Αν και να πω την αλήθεια, πέρα από τα κόλπα των μάγων της κονσόλας, μου άρεσε ο ηχος της ακουστικής. Harley Benton δεν θα ναι σίγουρα αλλά μου ακούγεται με χοντρές χορδές και μέτρια πένα. Oh whatever..... Μου φαίνεται όμως ότι η Hummingbird μου (Cimar, μη τρελλαθούμε) καιρός, ή να αντικατασταθεί ή να γίνει γενικό service. Ιδωμεν

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου