Προς το περιεχόμενο

Aναζητηση ενος καλου ηχου πιανο για Live


kostas_six

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα παιδες....λοιπον εχω ενα PA50 και ενα ρολαντ JV80.....τα πιανα τους ειναι μετρια....θελω να μου πειτε τι μπορω να κανω για να εχω ενα καλο πιανο σε live....ακουω ιδεες

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα piano module για να έχεις καλούς ήχους πιάνου. Για παράδειγμα, υπάρχει το micro piano της Kurzweil. Μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο, ώστε να περιορίσεις τα έξοδά σου.

 

Η άλλη λύση θα ήταν να πάρεις ένα πιο ακριβό module, όχι μόνο για πολύ καλούς ήχους πιάνου, αλλά και πολύ καλούς φυσικούς και synth ήχους. Το Motif XS Rack θα ήταν πολύ καλή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ καλό πιάνο, τι θεωρώ εγώ και τι ο φίλος cyclops. Εννοώ ότι δε μας λες περίπου πως θες να ακούγεται. Καταρχήν τα 2 όργανα που έχεις ειναι 5 οκτάβες οπότε σιγουρα δεν θα μπορεις να έχεις την ευελιξία της έκτασης. Παρ'ολα αυτά πιστεύω ότι με το jv80 μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές πιάνο. Είχα το jv90 και είχα φτιάξει ένα πολύ καλό πιάνο εκεί. Πλέον έχω ένα fantom G7. επειδή όμως έχω και το motif θα σου πω ότι ειδικά στους ήχους των πιάνων τα roland καθονται πολύ καλύτερα στο live από τα yamaha. Όχι σαν ήχος μόνο, αλλά σαν συχνότητα.Βέβαια όλα αυτλα είναι θέμα γούστου.

Φιλικά ninja. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που πρότεινα sound module είναι καθαρά οικονομικός. Φυσικά για πιο ολοκληρωμένη λύση θα μπορούσες να πάρεις ένα από τα καινούργια synths (π.χ. Fantom-G ή Motif-XS), ώστε να αντικαταστήσεις κάποιο από τα πλήκτρα που ήδη έχεις (πιθανότατα το JV80). Δεν έχω το Motif XS και επομένως δεν ξέρω πώς τα πάει σε live καταστάσεις, αλλά έχω το Fantom-G6 και συμφωνώ ότι κάθεται καλύτερα στη μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινησω πως εχω τον ηχο ενος καλου πιανου στο μυαλο μου....για μενα καλο πιανο ειναι του οαsys και πιο συγκεκριμενα αυτο που εχει και χρησιμοποιει στο τελευταιο tour των ΤΟΤΟ ο πληκτρας....θελω κατι το οποιο να ειναι οικονομικο...με την ενοια να μην παω για νεο synth δλδ...

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα piano module για να έχεις καλούς ήχους πιάνου. Για παράδειγμα, υπάρχει το micro piano της Kurzweil. Μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο, ώστε να περιορίσεις τα έξοδά σου.

 

;D http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=3034 ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινησω πως εχω τον ηχο ενος καλου πιανου στο μυαλο μου....για μενα καλο πιανο ειναι του οαsys και πιο συγκεκριμενα αυτο που εχει και χρησιμοποιει στο τελευταιο tour των ΤΟΤΟ ο πληκτρας....θελω κατι το οποιο να ειναι οικονομικο...με την ενοια να μην παω για νεο synth δλδ...

'Αρα δλδ πρέπει να ασχοληθείς με τα δικά σου όργανα. (Με το korg μην παλεύεις να βγάλεις καλό πιάνο, δεν πρόκειται. Δεν θα γίνει ποτέ oasys :)). Ψάξου λίγο με το jv80 είναι καλό synth-ακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πληροφοριακά ο πληκτράς των TOTO παίζει με MOTIF. Άρα αφού θες αυτό, πάρε ένα ES rack. Εγώ έχω το MO8 και τα πιάνα του είναι καλύτερα από το KURZWEIL PC2R που είχα και έδωσα. Δεν παύει όμως να είναι η ταπεινή μου απόψη αυτή... και ότι κρίνουν τα κουρασμένα αυτάκια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

      φιλε  το καλο  πιανο  ειναι  σχετικο  ακουσμα για τον καθεναν  απο  εμας  που ασχολουμαστε  με  τη  μουσικη

      εξαρταται  πως  θελεις  να  το  χρησιμοποιησης  και τη ειδος  μουσικης  παιζεις.  εγω  χρησιμοποιω  πιανα  απο

      roland  fantom x7 στα  μπουζουκια και ειναι παρα  πολυ καλος  ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το oasys εχει καλο πιανο? χαζομαρα ειναι...ειναι καλο οργανο για την αρχητεκτονικη του συστηματος..απο ηχο δεν με τρελανε 1 μηνα που το ειχα..

motif es/xs εχω και εχει οτι καλυτερο εχω παιξει σε πιανα και φυσικους ηχους.συμπαθητικο το πιανο του roland ενα νεο stage piano που επαιξα..οταν πηγα προσφατα να αγορασω fantom g με απογοητευσε οταν ξεκινησα τα αλλαζω ηχους..χωρις να με κανει κανενας ηχος να σκαλωσω σε αυτον και να αρχισω να εγληματιστω..και το πιανο με στεναχωρεσαι πολυ.μετά το motif..νομιζω μονο ενα νεο motif θα με συγκηνησει η ενα full analog(alesis andromeda)..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου