Προς το περιεχόμενο

Aλλαγη Χορδων και ελατυριων


Antonyvk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi παιδες το θεμα ειναι οτι εχω μια στρατ και θελω να της βαλω 12αρες αντε 11αρες...

θα πρεπει να προσθεσω ελατυρια στο τρεμολο η δεν υπαρχει προβλημα??? ty προκαταβοληκα  :D

Sounds Like a Strat..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειναι καινοθργια την εχω αγορασμενη κ αφημενη με 9αρες για να στρωσει

, το τρεμολο ειναι floating :D

 

Πόσα ελατήρια έχει εννοούσα!  ;)

 

Λογικά 3 ή 4. Αν πας σε 11άρες (πόσο μάλλον σε 12άρες) γνώμη μου είναι ότι πρέπει να προσθέσεις ένα. Και φυσικά να σφίξεις κατάλληλα ώστε να ισορροπήσει πάλι το τρέμολο σε floating θέση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::) καλα ντε αρρωστος ειμαι!!! μην βαρας! 8)

 

Καλά αρχηγέ μου, δε βαράω.  ;D

 

Ένα πολύ καλό και συνηθισμένο κολπάκι, όταν ρυθμίζεις floating το tremolo είναι να βρεις μια σφήνα, κατάλληλου πάχους, την οποία θα τοποθετήσεις μεταξύ block και του ξύλου στο πίσω μέρος του tremolo cavity. Αυτή πρέπει να είναι τέτοια, ώστε, όταν τοποθετηθεί, να κρατάει το tremolo ανυψωμένο από το σώμα, τόσο όσο θέλουμε (κοιτα τις προδιαγραφές της Fender, γιατί δεν το θυμάμαι απέξω...).

 

Σ'αυτή την περίπτωση, μπορείς να ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ τα ελατήρια, και να ξεβιδώσεις πάρα πολύ το "claw" (αυτό το μαραφέτι με τις 2 βίδες, που πάνω του συνήθως είναι κολλημένο και το καλώδιο της γείωσης, και που κρατάει το άλλο άκρο των ελατηρίων).

 

Έπειτα κουρδίζεις κανονικά (το tremolo δεν πάει πουθενά, έχει γίνει fixed bridge), περνάς τα ελατήρια, και αρχίζεις να σφίγγεις αργά τις βίδες στο claw. Αν κρατάς οριζόντια την κιθάρα, με το tremolo cavity να κοιτάει προς τα κάτω, κάποια στιγμή η σφήνα θα πέσει μόνη της. Ε, τότε είναι που έχεις το σωστό tension στα ελατήρια, ενώ οι χορδές σου είναι κουρδισμένες σωστά.

 

Καλό?  8) ;D

 

Η περιγραφή είναι ομολογώ περισσότερο μπερδεμένη απ'ό,τι να το δεις στην πραγματικότητα να γίνεται. Σε παραπέμπω στη σειρά βίντεο του Erlewine, όπου πρωτοείδα εγώ τουλάχιστον αυτή την τεχνική.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "claw" όταν τελικά ρυθμιστεί και έρθει στην τελική του μορφή, θα πρέπει να είναι πάντα παράλληλο με το ξύλο που πιάνουν οι βίδες ή δεν είναι απαραίτητο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη το βίντεο δεν νομίζω να υπάρχει στο youtube... εμένα μου το είχε ¨"δανείσει" φίλος... (δεν ξέρω και αν κυκλοφορεί να το αγοράσεις, για να είμαι ειλικρινής...)

 

Πάντα...

τουλάχιστο δεν έχω δεί καμιά με ΜΗ παράλληλο spring claw...

 

Χμμμ... όχι απαραίτητα.

 

Δες αυτό εδώ για να διαπιστώσεις γιατί:

 

 

;)

 

Παρεμπιπτόντως, και τη δική μου Strat την έχω κάπως έτσι σεταρισμένη.  :) ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου