Προς το περιεχόμενο

Point to point amps. Το Χρυσό Δισκοπότηρο;


Spartan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spartan

 

Ya hara dan

 

Ynanistan

 

Εmporistan tou Ynanistan.

 

Aυτα για σημερα.

 

Διδαξε μας συντομα και μην λειψεις για πολυ....

ειμαστε ολο προσμονη.

 

(απο την ποιητικη συλλογη Ballads from the Spartan market of Ynanistan)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αξιαγάπητε Spartan..

 

οι κύριοι αυτοί (landau &  lukather) παίζουν χρόνια ολόκληρα με CAE όπως έπαιζαν χρόνια ολόκληρα και με Boogie αλλά μάλλον τότε ακούγονταν απαράδεκτα λόγο των τρομακτικών δημιουργιών του σμιθ.. ε και του bias σαφέστατα..

 

o Scofield πότε άρχισε να παίζει με CAE (κ μάλιστα χρόνια ολόκληρα) μόνο εσύ το ξέρεις!!

 

http://www.johnscofield.com/equipment.html

 

 

διάβασε αυτό το άρθρο από κάποιους που η γνώμη τους εχει μεγαλύτερη βαρύτητα απ τη δική μου η τη δική σου σχετικά με τα PCB

 

http://www.bogneramplification.com/customshop/Pcboard.php

 

αν και μόνος σου λες δλδ ότι δεν ειναι θέμα P2P ή PCB αλλά γενικότερης ποιότητας κατασκευής.. επομένως σε τι σου φταίνε οι boogie σε αυτό μόνο εσύ ξέρεις!

 

Αν δεν ακούγεσαι "καλά" δεν σου φταίει ούτε ο ρανταλ, ούτε ο στολλας, ούτε o μπογνερ, ούτε το PCB, ουτε το bias, ουτε ο περιπτεράς σου.. μάλλον τα χεράκια σου κ το κεφαλάκι σου φταίνε!!

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που ακούγονται  περισσότερο από καλά με boogie κ άλλους "ποταπούς" ενισχυτάκους!

 

τώρα αν εσύ αγοράζεις βάση των specs και των nameplates, καλά κάνεις, συνέχισε.. πάρε και 10 ενισχυτές να τους βάλεις στην ντουλάπα σου να μην σκονίζονται.. άσε όμως τους άλλους να διαλέγουν σύμφωνα με τα δικά τους κριτήρια.

 

btw, δεν έχω boogie.. δεν μπορώ όμως και να διαβάζω τόσες πολλές @@ριες μαζεμένες!!

 

αυτά.. ξέρω ότι δεν πρόκειται να σου αλλάξω γνώμη ή τουλάχιστον να σε κάνω να καταλάβεις ποιό είναι το λάθος στα λεγόμενα κ τον τρόπο σου γι αυτό κ αυτό είναι το τελευταιο μου ποστ στο θέμα..

 

να σαι καλά κ συνέχισε να μοιράζεις την αστείρευτη γνώση σου,

Κ.

 

 

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά νταν, Ω κατοικοι του Yunanistan, κ.κ. bloody_sunday & konstantine... Ειδήμονες στους P2P Amps,(χωρις να εχετε ποτε "παιξει" κανεναν P2P amplifier!...)

 

 

Δεν είσαι σε καμία θέση να γνωρίζεις αν και με πόσους p2p έχω "παίξει". Και ειλικρινά δεν μου καίγεται καρφί για το αν γνωρίζεις ή όχι.  :)

 

καλο ειναι να σας θυμισω οτι μεχρι το 1973, ολοι οι Σοβαροι Κατασκευαστες(Ampeg, Fender, Marshall, Hiwatt, Selmer, Orange, J.M.I. e.t.c. ηταν Ρ2Ρ),

 

Ευχαριστούμε για το μάθημα ιστορίας. Εννοείται ότι ήταν p2p γιατί η ηλεκτρονική δεν είχε φτάσει στο σημερινό επίπεδο άνετης και αξιόπιστης κατασκευής τυπωμένων κυκλωμάτων. Αν δεν φορούσες παρωπίδες εκ γενετής, θα θυμοσουν ότι δόξα τω Θεώ, αριστουργήματα γράφτηκαν, γράφονται και θα γράφονται όχι μόνο με ενισχυτές με PCBs, αλλά και καρφί σε κονσόλες και σε ταπεινά σολιντστεϊτάκια. Εγώ δεν είπα ότι δεν έχω διαπιστώσει διαφορά μεταξύ ενισχυτών που είναι p2p και pcb. Σε καμία περίπτωση όμως δεν προχωράω σε παρόμοια ασυνάρτητα παραληρήματα.

 

Ειδήμονες στο biasing,(χωρις να εχετε ποτε "bias"αρει κανεναν ενισχητη!... Και να ξερεται το Ik και το Plate Dissipation της καθε τυπου λυχνιας...)

 

Και πάλι δεν είσαι σε καμία θέση να γνωρίζεις αν έχω biasάρει κάποιον ενισχυτή (το γελοιωδέστερο πράγμα στον κόσμο, αρκεί να μην γίνεις ψητός). Και αν υπονοείς ότι πρέπει να έχουμε τελειώσει το MIT για να ξέρουμε τι μας γίνεται από ενισχυτές... θα σε πληροφορήσω ότι χρειάζεσαι ψυχιατρική βοήθεια & ότι η επαγγελματική μας σταδιοδρομία πάλι δεν σε αφορά.

 

Το οτι ο James Hetfield - Metallica οπως και ο Micheal Wilton - Queensrÿche "παιζουν" με τους Wizard Amplification www.wizardamplification.com/artists.htm και ο George Lynch - Ex-Dokken με τους Mojave Amps www.mojaveampworks.com , ο Zakky με τους www.roccaforteamps.com/endorsements.htm , οι Jοe Perry - AEROSMITH, Brad Witford - AEROSMITH με Wizard Amps, Bad Cat Amps, Carr Amps www.carramps.com , o Joe Satriani με τους Wizard Amps & τους Cornford Amps www.cornfordamps.com , o David Gilmour με Hiwatt, Selmer και οτι αλλο...www.gilmourish.com , ο Jimmy Page με ολους τους Vintage British Amps... ο Steve Lukather & o Reb Beach "παιζουν" με C.A.E. http://www.customaudioelectronics.com/od_100_amps.htm

 

Πολλές offtopic ανακρίβειες, και αυτές που δεν είναι πάλι δεν οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα.

 

Αλλα οπως ειπαμε... Δεν εχουν αυτα καμια σημασια... Ο Mr. Randall Smith και ο κ.κ. Στολλας να ειναι καλα...)</b> Σας αφήνω λοιπων στον Mesa Boogie Μύθος σας...  Αυτα για τις <b>"ΣΑΡΩΤΙΚΕΣ διακρίσεις και βραβεία από το σύνολο του ειδικού τύπου..."</b> και τις αλλες πα..ριες που βλεπω... Αν καποιος γουσταρει να τα <b>"σκασει"</b> στον κ.κ. Στολλα για Mesa Boogie Amp., προβλημμα του & μαγκια του

 

Οι κ. Smith, Στόλλας και Koυρμπής από όσο γνωρίζω είναι πολύ καλά. Στην επόμενη ασυναρτησία, thread hijacking και άσκοπη αναφορά ονομάτων θα υπάρξει -1 στο κάρμα και διαχωρισμός του θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κύριε spartan ελπίζω να είστε τουλάχιστον ηλεκτρονικός της Σιβιτανίδειου.

Διαφορετικά τα μηνύματα σας με τα ατάκτως ερημένα επίθετα και μάρκες δεν σημαίνουν και πολλά μιας και θυμίζουν κοινή λίστα κατασκευαστών κάποιας ιστοσελίδας. Και ιδιαίτερα όταν προσπαθείτε να εκφράσετε την άποψη σας νταϊλίδικα.

Πολλά κοχόνες σέρνονται στο διάβα σου... Κι αν όντως είναι έτσι, δεν είναι αυτός τρόπος για να πείσει κανείς τους απλούς κι ανυποψίαστους επισκέπτες μιας απλής και ταπεινής σελίδας σαν τη δική μας.

Λιγη τάξη παρακαλώ. Εδώ είμαστε όλοι για να ανταλάσσουμε απόψεις. Καμμία δεν περισσεύει. Αρκεί να πείθει και να σέβεται τον χώρο που την φιλοξενεί. Και να γνωρίζει ότι κόσμος πολύς τον διαβάζει. Δεν τα λέμε μεταξύ μας στο... μαγαζί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]στο... μαγαζί.

 

χε χε χε... Σε περίπτωση που δεν έπιασε το υπονοούμενο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγράνθηκες και συ χρυσή μου;  ;D ;D ;D

Εγώ πάντως κοντεύω να λερώσω το σώβρακό μου. 8)

 

Σοβαρά τώρα, ποιό είναι το υποννοούμενο ρε συ mscmkr;

Χρειάζεται να υπάρχει κάποιο κρυμμένο νόημα στο γεγονός ότι το Noiz διαβάζεται καθημερινά από χιλιάδες ανθρώπους; Υπάρχει κάτι "θολό" στο ότι όλοι αυτοί οι άνθρωποι που μπαίνουν και διαβάζουν μπορεί να σχηματίσουν εσφαλμένη εικόνα για ένα κομμάτι της αγοράς επειδή ο Spartan παρουσιάζει τους Mesa Boogie σαν θερμάστρες με ασημί πρόσοψη;

Είναι τόσο μυστικό και κεκαλυμμένο ότι ο Spartan μιλάει σαν να είναι πρώτος ξάδερφος του Alexander Dumble;

 

Τι να πω, μάλλον είμαι τελείως ηλίθιος και δεν καταλαβαίνω Χριστό από κρυφά νοήματα... ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μιλάει σαν πρώτος ξάδερφος μαγαζάτορα ανταγωνιστικού προς τον Στόλλα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά μιλάει σαν πρώτος ξάδερφος μαγαζάτορα ανταγωνιστικού προς τον Στόλλα...

Κακό δικό του, ας προσέξει την επόμενη φορά να κάνει καλύτερο promotion στον ξάδερφό του γιατί μάλλον δεν είχε την ιδιαίτερη επιτυχία σε αυτή τη δόση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου