Προς το περιεχόμενο

Κρητικοί ρυθμοί για pa50 ή pa80


benetos13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδειά καλησπέρα....την προηγούμενη φορά είχα κάνει λάθος και αντί για ρυθμούς είχα γράψει ήχους..sorry...ψάχνω λοιπόν κρητικους ρυθμούς για...pa50 ή pa80 ή για psr or700...σας ευχαριστώ και πάλι....

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπορείς να μας πεις "ονομαστικά" τους ρυθμούς που ψάχνεις;

Όπως λέμε για παράδειγμα "Καρσιλαμάς", "Καλαματιανός" κ.λ.π.

 

Απ'όσο γνωρίζω, η εδώ αντιπροσωπεία αλλά και τα συνεργαζόμενα καταστήματα, παρέχουν πάρα πολλούς ρυθμούς σε δισκέτες κλπ. Δε βρήκες τίποτα που να σου κάνει;

 

Και κάτι ακόμα.

Υπάρχει τρόπος δημιουργίας νέων ρυθμών από το χρήστη, από το ίδιο το όργανο ή μέσω προγράμματος από Η/Υ.

Το δοκίμασες καθόλου ή ψάχνεις για κάτι έτοιμο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ φίλε μου που ενδιαφέρθηκες......η αλήθεια είναι ότι ψάχνω για έτοιμα....έχω βαρεθεί και κουραστεί να ψάχνομαι...25 χρόνια είναι αυτά....άσε που με την τεχνολογία δεν τα πάω και τόσο καλά....να φανταστείς ότι το psr or700 έχει usb και δεν ξέρω πως να το εκμεταλευτώ...οι ρυθμοί που ψάχνω είναι...μαλεβιζιώτης,συρτός,σούστα κ.λ.π εάν έχεις κάποια εύκολη ιδέα-λύση>>>>>?????σε ευχαριστώ και πάλι.....

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα synth και τα arranger δεν είναι "κονσέρβες" του τύπου δίνω 3000 παίρνω το "καλύτερο" της αγοράς, το ανοίγω, παίζω μια γύρα όλους τους preset ήχους και ρυθμούς και μετά πετάω και μια γνώμη : "το όργανο είναι μάπα, ή super" . Είσαι μουσικός? Θέλεις Κρητικούς ρυθμούς? ΚΑΤΣΕ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ. Το όργανο που έχεις, μπορεί κάνει ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ, αλλά θα πρέπει να το κάνεις ΕΣΥ. Μιά καλή αρχή είναι να ανοίξεις το manual και να ξεκινήσεις. Αν δεν ξέρεις Αγγλικά, πρέπει να μάθεις, αν δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται μέσα στο όργανο, πρέπει να μάθεις, αμα βαριέσαι και δεν θέλεις να μπεις στην διαδικασία, λυπάμαι χάσατε.... Άμα περιμένεις ποιός θα κάτσει να κάνει Κρητικούς ρυθμούς και άμα θα έχει η αντιπροσωπεία, τρέχα γύρευε... Έχω βαρεθεί (συγνώμη δεν αναφέρομαι σε εσένα) να βλέπω πληκτράδες στα σκυλάδικα, με 2-3 τέρατα synth και όλο το βράδυ, να παίζει σαν κουλός, ένα κλαρινοτζιρτζίρι ήχο το preset 67 πχ και μετά να μου λέει : Μήπως έχεις "άλλους (!)" ήχους για το synth μου? Τζάμπα και τα λεφτά που έδωσε να πάρει το όργανο, τζάμπα και τα λεφτά που παίρνει στην δουλειά...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audiobox,

 

Αν και χρησιμοποιείς λίγο σκληρή γλώσσα δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου καθώς το σκεπτικό "τα περιμένω όλα έτοιμα" με βρίσκει εντελώς αντίθετο.

 

Όσο καλή διάθεση και να 'χεις να βοηθήσεις, δεν είναι λίγο άδικο να έχεις σπαταλήσει άπειρες ώρες για να φτιάξεις κάποιους ήχους και να τους δίνεις έτοιμους σε κάποιον ο οποίος δεν έχει κοπιάσει καθόλου;

 

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι στην εποχή μας οι ήχοι είναι ένα χαρακτηριστικό που κάνει τους πληκτράδες να διαφέρουν και αποτελεί πολύ βασικό κριτήριο για να τη δουλειά που θα παρουσιάσει κάποιος. Σίγουρα θα μου πείτε ότι είναι και το παίξιμο και θα συμφωνήσω. Όμως ένας καλός μουσικός σε ένα παιδικό πλήκτρο δε θα κέρδιζε τις εντυπώσεις σε καμία περίπτωση..

 

Σκεφτείτε το και ξεκινήστε δουλειά..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να είστε καλα.....πρώτον κοπιαζω εδω και 25 χρονια....δευτερον μιλησα για ρυθμους και οχι για ηχους....φυσικα και ο ηχος ειναι κατι το προσωπικο....ετσι και αλλιως ο ηχος δεν κανει τον πληκτρα...ο πληκτρας φτιαχνει τον ηχο...και τελος οταν κανεις δυο δουλειες για να τα βγαλεις περα με τρεια παδεια τα βλεπεις λιγο διαφορετικα τα πραγματα....ευχαριστω...

ben....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benetos13

 

Το θέμα που έχεις ανοίξει το είχα διαβάσει από όταν το ξεκίνησες.

 

Να είσαι σίγουρος ότι αν είχα υλικό σαν κι αυτό που ζητάς θα σε είχα βοηθήσει ήδη. Δυστυχώς όμως δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με arrangers και όυτε είμαι κάτοχος ενός τέτοιου οργάνου. Γι'αυτό λοιπόν μέχρι τώρα δεν είχα δώσει καμία απάντηση.

 

Αυτά που έγραψα παραπάνω δεν είχαν ως στόχο εσένα σε καμία περίπτωση. Ήταν η απόψη μου γενικότερα για ανθρώπους που δεν έχουν κοπιάσει ποτέ στη ζωή τους και περιμένουν τα πάντα έτοιμα και πίστεψε με προσωπικά γνωρίζω πολλούς τέτοιους στη δουλειά μας.

 

Ζητώ συγγνώμη λοιπόν αν θίχτηκες γιατί νόμιζες ότι "έχω άλλα δε σου δίνω" αλλά σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι έτσι και διευκρινίζω ότι δεν αναφερόμουν σε σένα, απλά θεώρησα καλό να προσθέσω τη γνώμη στην παρένθεση που άνοιξε ο φίλος Audiobox.

 

Δε θεωρώ αναγκαίο πάντως να συνεχιστεί μία τέτοια off-topic κουβέντα αν κάποιος μπορεί ας βοηθήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς (ή και ευτυχώς) τα καινούργια synth και arrangers είναι κάτι σαν "διαστημόπλοια". Εαν κάποιος εν γνώση του δώσει ένα κάρο λεφτά και δεν είναι διατεθιμένος "να μπλέξει" με το μηχάνημα, τότε θα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πέρα από 5-6 ήχους ή ρυθμούς που του αρέσουν, τα υπόλοιπα τον "ξυνίζουν". Αυτός είναι και ο λόγος που πολύς κόσμος, έχει την εντύπωση ότι άμα σκάσει 2500 ευρώ και πάρει το extreme ή το fantom, σε ένα μήνα αυτός θα κάθεται σε έναν θρόνο και θα παίζει βιολιά από synth και από κάτω πέντε χιλιάδες άτομα θα χειροκροτάνε τον καταπληκτικότερο πληκτρά του κόσμου.... Το αποτέλεσμα? Σε ένα μήνα, το βάζει αγγελία και το σκοτώνει μουρμουρίζοντας "άσε ρε τζάμπα λεφτά, που πήγα κι έμπλεξα, ούτε ένα κλαρίνο καλό δεν έχει μέσα..."

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου