Προς το περιεχόμενο

ενισχυτης μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θελω να φτιαξω εναν πολυ καλο ενισχυτη μπασου!  κατ αρχην παιζω jazz και fank. εχω ενα odyssey. δεν εχω και πολυ ιδεα απο ενισχυτες!  ;D  θελω να εχει πολυ ζεστο ηχο και καλο σκασιμο. ειμαι μεταξυ aguilar ebs swr ampeg.. (κεφαλη και καμπινα) αν ξερετε θα ηθελα να με βοηθησετε! ποια τα χαρακτηριστικα της καθε μαρκας απο αυτες παρα πανω? :) ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μου το γεγονός ότι ψάχνεις εναν μουράτο επώνυμο εργαλείο δεν θα πει πως και ολα εχουν σχέση μεταξύ τους

Αmpeg kai swr-ebs και ακόμα πιο ακρη trace elliot = καμία σχέση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω Ebs για σκάσιμο. Αν και δεν ξέρω πως θα ταιριάξει με το Odyssey. Με Status που τους εχω ακούσει την μεγάλη κεφαλή δηλ με 4Χ10 "σκότωνε".

Swr και Ampeg δεν μου άρεσαν διότι απλώνουν το ήχο και δεν έχουν "όγκο".

Οι trace είναι old-time classic εγγύηση και τουλάχιστον οι παλιότεροι ήταν πολύ καλοφτιαγμένοι.

Καλές δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και κάτι για τους trace.H ονομαστική τιμη σε watt που  έχουν μην σας τρομάζει.

Από προσωπική μου εμπειρια ως κάτοχος 2 κεφαλών 100 & 150 βατ σας λέω ότι έχουν τρελό γκάζι τα σπάνε με εντασεις σε live ούτε στην μέση.Επίσης εχουν τονισμένα θα έλεγα τα πριμομεσαία και έχουν μεγάλη διαύγεια και καθαρότητα.

AMPEG=ορισμός του μπάσου αρκετά πιο μουντό απο trace αλλά με γλυκάδα ,όγκο και γενικά κάτι που κάθε μπασιστας που  σέβεται την ιδιότητα του και τον εαυτό του πρέπει να δοκιμάσει.Μιλάω πάντα βάση της εμπειρίας που εχω από τον SVT 3 που εχω εδω και μισο χρόνο και εφαγα τρελο κολημα.

EBS φανταστικοί ενισχυτές και καμπίνες επίσης με μεγάλη διαυγεια και λεπτομέρεια στον ήχο

SWR καλα μηχανήματα ειδικά με εχει αρέσει ενας combo o REDHEAD .Eγώ εχω εναν τελικο και μια προενισχυση τα οποια ειναι πολυ καλα αλλα για να αποδώσουν θέλουν τρελά γκαζια

Αυτά προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρεσουν οι ebs αλλα αποτι καταλαβαινω εχουν καλο σκασιμο αλλα οχι τοσο ζεστο ηχο συγκριτικα! κατι με παρομοιο σκασιμο και ζεστο ηχο τι θα προτινατε? επαιξα και εγω με τον ampeg svt 3 και μου αρεσε! εχω ακουσει οτι ειναι ποιο rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και κατι αλλο.. τι λετε για hybrid κεφαλη? δηλ λυχνια πρωενισχυση και τρανζιστορ τελικο? εχω ακουσει οτι δινει ποιο γλυκο ηχο! ισχυει? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι ενισχυτες που αναφερατε ειναι καταπληκτικοι!!! αλλα κατα τη δικια μου γνωμη αν θελεις ζεστο αλλα ταυτοχρονα και σκασιμο στον ηχο παρα πολυ καλοι ειναι οι markbass!!! παιδια δοκιμασα προσφατα και απλα επαθα τη πλακα της ζωης μου(βεβαια αυτα ειναι και γουστα),εγω βεβαια αποφασισα και πηρα gallien krueger mb150e!!!!!! εκτος το οτι εχει ζεστο,καθαρο αλλα και ηχο με σκασιμο,ειναι παρα παρα πολυ μικρος και ελαφρης...πιο πολυ με κουραζει το μπασο στη μεταφορα παρα αυτος  :) ΑΛΛΑ ειναι για μικρα μπαρακια jazz και για προβες,σε καμια περιπτωση για μεγαλα μαγαζια και fusion ειναι μολις 100w και 150w με την παραπολυ μικρη εξτρα καμπινα του η οποια τελικα δεν τη χρειαζεται!! αυτα απο εμενα ελπιζω να βοηθησα

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Από προσωπική εμπειρία νομίζω ότι EBS είναι αυτό που ζητάς,ειδικά αν πρόκειτε για funk κ ακόμα πιο ειδικά για slap  ;)

Πολύ δεμένο Low End και attack.Δοκίμασε να ακούσεις κάτι από Marcus Miller για να καταλάβεις τι εννοώ.

Ampeg δε θα συνιστούσα λόγω του ότι τους θεωρώ πιο "ροκ",όπως κ τους Trace.

Οι Mark δε με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα,χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι καλοί,απλά με χαλάει η χροιά τους.

Τέλος οι SWR είναι στα ίδια "κυβικά" με τους EBS,απλά στο δικό μου αυτί μου "κάνουν" περισσότερο οι EBS.

Δε ξέρω πως θα "ακούγετε" το Odyssey, βέβαια, σε κάθε μια περίπτωση,οπότε εμπιστεύσου τα αυτιά σου,δοκιμάζοντας όσους περισσότερους μπορείς.Απλά νομίζω πρέπει να κινηθείς σε EBS - SWR περισσότερο.

Ελπίζω να βοήθησα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Markbass φιλε μου παρε τον cmd112p και θα δεις διφορα.. αλλιως αν δεν θες combo pare τον little mark2 kai παρε και 4χ10 καμπινα markbass η epifani bergantino ειναι πολυ σουπερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου