Προς το περιεχόμενο

ενισχυτης μπασου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηδ τον εχεις ακουσει με rickenbaker? εχω ενα 4003,

συγκεκριμενα stoner goups με Ric..?

σε τι μουσικες θα μπορουσε να θεωρηθει "πατατα" ο orange?

 

Πατάτα είναι λίγο σκληρή λέξη για μια εταιρεία με τέτοια ιστορία.

 

Είναι γεγονός ότι είμαι συναισθηματικά δεμένος με την Orange καθότι και ως έφηβος στα νοικιαζόμενα (τι εννοείς ΔΙΚΑ μας; ένα μπάσο και αυτό πολύ ήταν) του Μπονφιλάκη και των άλλων πάρα πολλές φορές από πίσω είχα ένα πορτοκαλί κουτί. Και έμαθα να τ' αγαπάω. Βέβαια θα πω και πάλι ότι ο definitive ροκ ήχος κατ' εμέ είναι τα κεφάλια Peavey Mark IV που για peanuts πλέον δίνουν ΤΟ growl  ειδικά αν συνδιάζονται με μεγάλα Scorpion. ;)

Βέβαια ο Θεός του RB (λέγε με Bruce Foxton) παίζει με Marshall VBA400 & και Ampeg SVT.

 

Από την άλλη δεν έχω ακούσει τους Orange να τα καταφέρνουν στους μοντέρνους ήχους. Αλλά ούτε και εγώ. ;)

Για Modern Jazz, Funk, Progressive, Pastorius, subsoniq ήχους κλπ μάλλον, λέω μάλλον γιατί τα παιδιά εδώ μέσα είναι μακράν πιο ενημερωμένα από εμένα, δεν θα επέλεγα Orange.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hiwatt Custom DR201!!! Για το Live at Pompeii, ρε γαμώτο!!!!! Point to Point - Universal Turret Board Costraction... Ηχος - Second of None και tribute to Dave Reeves (will live in our minds forever!!!!!) Αυτα... Spartan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Point to Point - Universal Turret Board Costraction... Ηχος - Second of None ..........

Πέρα από την ανορθογραφία βλέπω ότι έχουμε έναν μικρό οπισθοκνησμό και πάλι  ;) αγαπητέ Spartan  ;D

 

Ορεξη που την έχεις.........  :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Orange είναι πιο... "ακατέργαστοι" ενισχυτές. Gain, Volume, Bass/Mid/Treble και that's it. Για fuzzy growl και εντάσεις κάνουν τη δουλειά τους άψογα, αλλά μην περιμένεις ενσωματωμένους κομπρέσσορες και limiters, sub-harmonics (όπως έχουν κάτι Ashdown π.χ.), tuners, DI κλπ. Αν θες κάτι σταθερό χωρίς πολλά μπλιμπλίκια και δυνατό είναι καλοί ενισχυτές, και όπως είπε κι ο Κώστας, δεν νομίζω να θεωρούνται "πατάτες" σε οποιαδήποτε μουσική (ίσως σε jazz φάσεις να μην κάθονται καλά βέβαια). Αν θες κάτι πιο all-around και ευέλικτο, καλύτερα ψάξε αλλού. Πάντως κοίτα και τους ampeg SVT, είναι απίστευτα καλοί ενισχυτές, και ο SVT6 είναι και στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πολύ καλοί οι Hiwatt, να φανταστείτε όταν κάρφωσα το Τhunderbird σε ένα 100ρη σας ορκίζομαι πως τον άκουσα να αναπνέει. Έχω και (οσιο)μάρτυρες.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τόσες ληγμένες μπανάνες (τις φρέσκιες τις έχουν πάρει τα κορίτσια σου) τι απαντήσεις να περιμένει κανείς;

 

Αλλά μαζί σου για τους Hiwatt.

 

and I quote "Entwhistle: Sound City, they’re an English amp. We both use sixteen twelve-inch speakers and two two-hundred watt amps. That way we get a nice even sound."

 

Nice & even  ;D ;D 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα καποια σκοπιμότητα να προσβαλω την ορανζ αλλωστε το ειχα βαλει "πατατα" οχι πατατα.

οπως και να εχει, εφοσον σε πειραξε το παιρνω πισω, ξερω οτι εχει ιστορια, απλα δε ειχα ασχοληθει ποτε

εως τωρα με τον ηχο τους.  και τα επομενα που εγραψες μπορω να πω οτι ηταν κατατοποιστικοτατα.

 

αν μπορουσε καποιος να ανεβασει καποιες φωτος με το εσωτερικο μερος του ενισχυτη? καποια url?

δε μπορεσα να βρω.

 

Ψαχνω για οσο το δυνατον απλο tube ενισχυτη οχι DI κλπ.. και οσο το δυνατον λιγοτερες πλακετες μεσα.

τζαζ δε παιζω.. κυριως ροκ κλασικ παλιο νεο προγκρεσιβ ελληνικα ξενα διαστημικα και μη

εχω 2 μπασακια ακτιβ-πασιβ και εναν μικρο αμπεκ σε ρακ ..για κουβαλιμα..

και λεω να παρω εναν λαμπα για το  σπιτι.

 

δηδ. τωρα  hiwatt VS Orange ti προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "Παλιες Αγαπες δεν ξεχνουνται"... Audiokostas. Για κάποιους απο μας οι Pink Floyd ηταν κορυφαίο συγκρότημα!!! Στιγμες σαν το Live at Pompeii - Echoes (part 1) σου καρφώνονται στο μυαλο... Οπως και ο Ηχος των Ηiwatt... "Παιξε" μ'εναν Hiwatt και θα καταλαβεις τι εννοω... Αυτα και παλι... Spartan...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hiwatt για πεντακάθαρο ήχο, Orange για ελαφρύ overdrive.

 

+ 79

 

Αν δεν σου περισσεύουν, στήσε την στο γερμανικό Ιμπέι και χτύπα με λίγα έναν Echolette Β200 ή κανένα Dynacord Bassking για λίγα λεφτά, και κάνε το παιχνίδι του vintage ολιγοέξοδον.  ;)

 

"Παιξε" μ'εναν Hiwatt και θα καταλαβεις τι εννοω... Αυτα και παλι... Spartan...

 

Θα προσπαθήσω. Σε ευχαριστώ Σπάρταν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου