Προς το περιεχόμενο

Ενισχυtips


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα που λενε για basswood ισχυουν?

 

???

μηπως εννοεις για τις διαφορες maple με rosewood??? ;D ;D ;D

μπραβο ρε alderbody αλλο ενα φοβερο thread που ανοιγεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω τώρα... ;D

 

1. alder έχω τον Blackheart 5Η εδώ και κανα 2μηνο..Θα μου πρότεινες κάποια αλλαγή στις ''μαμήσιες'' λυχνίες; Στο ρωτάω γιατί με ρώτησες συγκεκριμένα για τις λάμπες. ;)

Αυτός έχει: Μία EL84/6BQ6 και μία 12AX7/ECC83.

http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5h.htm

 

2. janick λες; ;D Βασικά θα τον δώσω στεγνά! ο panagiotis είναι!! :o :o ;D

Θα το δοκιμάσω αυτό που μου προτείνεις διότι όντως εκεί έγκειται το σοβαρό πρόβλημα. Mείον λοιπόν στα μπάσα. ;)

 

3. X-minor μακάρι να έπαιζα Meshuggah :-[ :). Σε ευχαριστώ και σένα.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super αρθρο!!!

Ευγε!!!

 

εμενα αυτο που με ζοριζει αυτη τη περιοδο,ειναι να βρω χρυση τομη στο gain του rockerverb ωστε με το  dist που χρησιμοποιω σε ρυθμικα αλλα κ σε lead, να μπορω να εχω ακορντα, με παχιες καθαρες νοτες χωρις το ενοχλητικο γρεζι του dist..

προς το παρων οταν θελω να ακουστω ετσι, περναω στο καθαρο καναλι και παιζω με overdrive pedal το οποίο φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά έτσι αναγκαζομαι να χορευω κλακέτες.  >:(

(και να χαμηλώσω απο volume κιθαρας παλι δεν καταφερνω την άποψη που βγαζει το overdrive στο καθαρο καναλι)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. alder έχω τον Blackheart 5Η εδώ και κανα 2μηνο..Θα μου πρότεινες κάποια αλλαγή στις ''μαμήσιες'' λυχνίες; Στο ρωτάω γιατί με ρώτησες συγκεκριμένα για τις λάμπες. ;)

Αυτός έχει: Μία EL84/6BQ6 και μία 12AX7/ECC83.

 

Παρολο που δεν εχω εμπειρια απο τον συγκεκριμενο ενισχυτη υποπτευομαι κινεζικες λαμπες, αν και δεν μπορω να ξερω το ποιον τους.

 

Αν μπορεις να δανειστεις απο καποιο φιλο μια "καλη" 12ΑΧ7 αρχικα, θα ειναι καλο για να εντοπισεις πιθανες αδυναμιες της μανισιας.

Βεβαια μια πληρης αλλαγη, ή συνδυασμος νεων παλιων και στην τελικη θα δωσει πιο πληρη εικονα.

Υποθετω οτι ειναι cathode biased και δεν θελει "πειραγμα" μετα την αλλαγη τελικης. Αν οχι, ας με διορθωσει καποιος γνωστης.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολο που δεν εχω εμπειρια απο τον συγκεκριμενο ενισχυτη υποπτευομαι κινεζικες λαμπες, αν και δεν μπορω να ξερω το ποιον τους.

 

Αν μπορεις να δανειστεις απο καποιο φιλο μια "καλη" 12ΑΧ7 αρχικα, θα ειναι καλο για να εντοπισεις πιθανες αδυναμιες της μανισιας.

Βεβαια μια πληρης αλλαγη, ή συνδυασμος νεων παλιων και στην τελικη θα δωσει πιο πληρη εικονα.

Υποθετω οτι ειναι cathode biased και δεν θελει "πειραγμα" μετα την αλλαγη τελικης. Αν οχι, ας με διορθωσει καποιος γνωστης.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι..Θα δοκιμάσω τις 12ΑΧ7 ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Είχα υπόψιν μου τα παραπάνω και είπα να πειραματιστώ λιγάκι.

Η αφορμή ήταν ότι ο κολλητός μου κάτι έκαψε στον Hot Rod Deluxe του και έπρεπε να τον "βολέψω" με ενισχυτή.

Αφού παίξαμε με όλους, καταλήξαμε στον Rivera M100, (κι ας είχα και Rivera M60) που η μεγαλύτερη διαφορά του από τον 100άρη είναι το EV 12L που έχει ο μεγάλος.

Προσπαθήσαμε να πλησιάσουμε τα καθαρά του Fender (σιγα το δύσκολο) και χώσαμε και λιγάκι όγκο παραπάνω.

Ο ενισχυτής ρυθμίστηκε μικρομετρικά στα bias με καρεδάκι matched 6CA7 (αμερικάνικες EL34) και αρχίσαμε να παίζουμε τις επιλογές τριοδικής - πεντοδικής λειτουργίας και μικρή - μεγάλη τάση.

Ξέρετε που καθάρισε τελείως ο ενισχυτής ? ? ? σε φουλ λειτουργία..... Πεντοδικά και με μεγάλη τάση !!!!!

Ειλικρινά είναι κάτι που δεν το περίμενα επ΄ ουδενί.

Ο M60 τώρα που φοράει Vintage Celection μάλλον θα φάει κι αυτός EV 12L για να έρθει στα ίσα του.

Τώρα αφού τελειώσω την επισκευή του Hot Rod Deluxe θα πειραματιστώ με τάσεις και τάξεις να δούμε τί κρύβουν οι υπόλοιποι ενισχυτές μου.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Thank you για αυτο το αρθρο, τουλάχιστον επιβεβαίωσε κάποιες μου παρατηρήσεις, και τα τιψ για το EQ μετρήσανε πολύ! :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Πολυ σωστο και ακριβες το αρθρο κατι που δεν διαβασα ηταν , Προσοχη στην επιλογη καλωδιου , διοτι η αλυσιδα Κιθαρα-καλωδιο-ενισχυτης κλπ. ειναι πολυ ευθραυστη. Ενα κακης ποιοτητας η προβληματικο καλωδιο μπορει να καταστρεψει τα παντα, πολλες φορες καποιο καλωδιο μπορει να ειναι προβληματικο χωρις να το εχουμε καταλαβει και η αιτια του κακου ηχου μας να βρισκεται εκει. Ενα ποιοτικο καλωδιο παντα θα μας δωσει 'καθαροτερο' και καλυτερο αποτελεσμα. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Kαταπληκτικο αρθρο. Συγχαρητηρια

Και εγω ειμαι οπαδος του DIY, αλλα δεν εχω την δικη σου εμπειρια, η αλλων συμφορουμιτων.

Παντως εχω διορθωσει με επιτυχια βλαβη στο reverb tank του Ampeg VH-70, (με μικρη πατεντα που εμποδιζει την ταλαντωση του ελλατηριου), εχω αλλαξει spring tank (αγορασμενο απο το πολυ καλο TUBE AMP DOCTOR στη Γερμανια, οπου παρεμπιπτοντως ειναι πολυ καλο site που πουλα καθε ειδους εξαρτηματα κ οχι μονο, καποια απο τα οποια ειναι δυσευρετα), στον Fender 212-R, (μαπα γκαζια, αλλα συμπαθητικα καθαρα για τα λεφτα του) κ τελος, εκανα πατεντα για επιπλεον εξοδο στον Marshall VS-65, ουτως ωστε να δεχεται ενα 2χ12 Cab, της ιδιας εταιρειας.

Τελικα η ικανοποιηση που παιρνει κανεις απο αυτες τις διαδικασιες, φοβαμαι πως εχει και λιγο στοιχεια <<ναρκισισμου>>, με την εννοια οτι <<εγω εχω καλυτερο>>. Τες πα.

Θα θελα αν διαθετεις λιγο χρονο κ γνωση, να μου δωσεις τα φωτα σου, για να αλλαξω εναν μαχαιρωτο 5θεσιο διακοπτη, σε μια τυπουκαστερ κιθαρα. (εχει ανοιχτου τυπου κ εχω αγορασει για  να της βαλω, εναν κλειστου.)

Αυτο που κανει την αλλαγη ισως λιγο πιο συνθετη, εινα οτι εχω φταξει δυο splitter διακοπτακια για τις δυο ακραιες θεσεις κ ενας φιλος μου, που δεν προλαβαινει ομως να με βοηθησει, μου ειπε οτι πριν αποκολλησω τις συγκολλησεις, πρεπει να μετρησω με το πολυμετρο!!!!

Αγαπητε Alderbody μπορεις να με βοηθησεις να βρω μια ακρη? Εστω να με παραπεμψεις σε αλλους συμφορουμιτες.

Εχω φιλους να με βοηθησουν, αλλα αφ ενος δεν μπορω να τρεχω να τους βρω κ αφ εταιρου, θα προτιμουσα να το κανω μονος μου...

 

Με εκτιμηση

 

Scott Tracey

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου