Προς το περιεχόμενο

Ενισχυtips


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΕΟΣ.

 

Προλαβες ακομα και το προβλημα φασης σε δικωνους και λοιπα ηχεια με το οποιο ηθελα να ασχοληθω (απο ακουστικης πλευρας, δηλαδη το φαινομενο τυπου χτενας κλπ).

 

ΘΕΟΣ.-

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Ας δώσω και εγώ τα συγχαρητήριά μου (έστω και αργοπορημένα ;D)...

Όχι πως δεν είχα δει το thread, απλά έχω κάποιες απορίες και για αυτό επαναφέρω το θέμα. ;)

 

 

3)Καθαροτητα. Παμε για καθαρα ή βρωμικα?

Ως γνωστον προσθετοντας μεσαια αυξανουμε την ταση του ενισχυτη για βρωμια και αντιστροφα τον καθαριζουμε. Το volume της κιθαρας μπορει να "καθαρισει" ενα βρωμικο σημα αν το κατεβασουμε (κλασσικο κολπο Ηendrix και πολλων αλλων φυσικα).

Σε καποιους ενισχυτες το ανοιγμα του Volume προκαλει βρωμια κι εδω ειναι που σε αρκετες περιπτωσεις παιζει ρολο τι τελικες λυχνιες εχουμε και σε τι bias ειναι σεταρισμενες. ("κρυο" για πιο καθαρα "ζεστο" για πιο ευκολο breakup/OD)

 

1. Ανοίγοντας το volume πράγματι ακούμε πως απλώνεται η νότα. Παρατηρώ όμως πως κάποιες φορές, όταν ανοίγω παραπάνω από 6-7, ο ήχος χαλάει σε χροιά. Συγκεκριμένα ''γρατζουνάει''. Να πω πως χρησιμοποιώ πάντα στο loop του ενισχυτή τα εξής: equalizer & compression. Το ότι μου βρωμίζει ο ήχος πάνω από τέτοιες εντάσεις είναι θέμα equalizer & compression ή πρέπει να το διορθώσω πειραματιζόμενος με το volume και το tone της κιθάρας μου;

 

2. Επίσης. Όταν χρησιμοποιώ πεταλιέρα συνδεδεμένη στον ενισχυτή και θέλω να ρυθμίσω τη γενικη ένταση του ήχου μου, τι είναι πιο ορθό να κάνω; Να έχω σταθερή την ένταση της πεταλιέρας και να ''παίζω'' με το volume του ενισχυτή ή το αντίθετο;

 

3. Παρατηρώ πως όταν κάνουμε πρόβα ο ήχος μου καθαρίζει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ (και σε χροιά και σε ένταση) ελλατώνοντας τα μπάσσα από τη πεταλιέρα μου, κρατώντας όμως σταθερά τα μεσαία. Κατεβάζοντας λοιπόν τα μπάσσα από το 7 περίπου στο 4 ο ήχος βγαίνει πολύ πιο καθαρός και δυνατός και έτσι δεν καλύπτομαι. Αυτό όμως, μου στερεί τα μπάσσα που θέλω. Πώς θα μπορούσα να το διορθώσω αυτό; Πώς δηλ θα μπορούσα να ακούγομαι καθαρά και δυνατά έχοντας μαζί μου τα μπάσσα που θέλω;

 

Σας ευχαριστώ...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α ρε Παναρε (Alder Body)τετοια λες και στους Φωκαδες??, τους εχεις τρελανει καθολου???

 

ελπιζω ναι.. :D

 

χα χα χα χα χα

 

 

ευχαριστουμε για το thread! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ανοίγοντας το volume πράγματι ακούμε πως απλώνεται η νότα. Παρατηρώ όμως πως κάποιες φορές, όταν ανοίγω παραπάνω από 6-7, ο ήχος χαλάει σε χροιά. Συγκεκριμένα ''γρατζουνάει''. Να πω πως χρησιμοποιώ πάντα στο loop του ενισχυτή τα εξής: equalizer & compression. Το ότι μου βρωμίζει ο ήχος πάνω από τέτοιες εντάσεις είναι θέμα equalizer & compression ή πρέπει να το διορθώσω πειραματιζόμενος με το volume και το tone της κιθάρας μου;

 

Το οτι "αγριευει" ο ηχος ειναι και θεμα ενισχυτη. Για παραδειγμα, ενας twin reverb με Ultra Linear μετασχηματιστη δεν θα αγριεψει ποτε οσο κι αν τον ανοιξεις.

Μπορεις να κανεις μια δοκιμη χωρις τα εφε στο loop για να δεις πως θα συμπεριφερθει.

Αλλα παντα με το Volume της κιθαρας μπορεις να "μαλακωσεις" το σημα σου, μιας και εκτος απο το χαμηλωμα στην ενταση θα δεις κι ενα απαλο στρογγυλεμα, παντα σε συναρτηση με τα χαρακτηριστικα των μαγνητων/ποτενσιομετρων.

 

2. Επίσης. Όταν χρησιμοποιώ πεταλιέρα συνδεδεμένη στον ενισχυτή και θέλω να ρυθμίσω τη γενικη ένταση του ήχου μου, τι είναι πιο ορθό να κάνω; Να έχω σταθερή την ένταση της πεταλιέρας και να ''παίζω'' με το volume του ενισχυτή ή το αντίθετο;

 

Φανταζομαι οτι ανεβαζοντας απο την πεταλιερα θα "οδηγησεις" τον ενισχυτη πιο πολυ και αν το παρακανεις θα βρωμισει. Αν ειναι αυτος ο σκοπος καν'το ετσι.

Αν θελεις πιο γραμμικη αποδοση απο τον ενισχυτη, κρατα την πεταλιερα σε λογικες εντασεις και κοντρολαρισε τις σταθμες απο τον ενισχυτη.

 

3. Παρατηρώ πως όταν κάνουμε πρόβα ο ήχος μου καθαρίζει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ (και σε χροιά και σε ένταση) ελλατώνοντας τα μπάσσα από τη πεταλιέρα μου, κρατώντας όμως σταθερά τα μεσαία. Κατεβάζοντας λοιπόν τα μπάσσα από το 7 περίπου στο 4 ο ήχος βγαίνει πολύ πιο καθαρός και δυνατός και έτσι δεν καλύπτομαι. Αυτό όμως, μου στερεί τα μπάσσα που θέλω. Πώς θα μπορούσα να το διορθώσω αυτό; Πώς δηλ θα μπορούσα να ακούγομαι καθαρά και δυνατά έχοντας μαζί μου τα μπάσσα που θέλω;

 

Σε μεγαλες εντασεις προτεινεται να αφαιρουνται μπασσα. Ισως το tonestack του δικου σου ενισχυτη να κινειται σε χαμηλομεσαιες περιοχες, ή να καλυπτει τις χρησιμες (για σενα) χαμηλες συχνοτητες μονο οταν ανεβαζεις αρκετα...  ::)

 

Ειναι με λυχνιες ή τρανζιστορ? Ισως μια αλλαγη στην "υπευθυνη" λαμπα να δωσει καλυτερη αποκριση. (Σιγουρα θα βελτιωνεται με "εγχειρηση" και πειραγμα στο tonestack, αλλα ας μην παμε εκει...)

 

Μαλλον θα πρεπει να ψαχτεις λιγο και με τα μεσαια σου και να βρεις το σημειο που σε καλυπτει. Το EQ το εχεις "μεσα" οταν γινονται αυτα?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αlderbody σε ευχαριστώ!

Λοιπόν: Εντάξει τα 2 πρώτα ;)

 

Ο ενισχυτής είναι λαμπάτος. Αρχικά δεν νομίζω να παίζει θέμα στις λάμπες διότι τον έχω μόλις 3 μήνες. (ή μήπως παίζει; :-\)

Άρα θα πρέπει να ψαχτώ λίγο παραπάνω όσον αφορά τα μεσαία.

Το equalizer, ΝΑΙ είναι μέσα...Έχω την -κακή να πω; καλή;- συνήθεια να μην το σβήνω ποτέ. Ούτε αυτό αλλά ούτε το compression. Μήπως είναι εκεί το όλο πρόβλημα;

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι λαμπάτος. Αρχικά δεν νομίζω να παίζει θέμα στις λάμπες διότι τον έχω μόλις 3 μήνες. (ή μήπως παίζει; :-\)

 

Δεν ειναι θεμα χαλασμενων λυχνιων. Ισως δεν ειναι και πολυ καλες ηχητικα, ή απλα δεν ειναι "για σενα". Τι λαμπες ειναι? (αν ειναι "πρωτης τοποθετησης" σε κινεζικο ενισχυτη, ισως δεν ειναι και κορυφαιες...)

Αν μπορεις να βρεις ιδιου τυπου (πχ 12ΑΧ7) αλλα πιο hip λαμπες απο καποιο φιλο να κανεις μια δοκιμη, ισως δεις καποια πραγματα καλυτερα (ή χειροτερα.../οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος)  ;)

 

Άρα θα πρέπει να ψαχτώ λίγο παραπάνω όσον αφορά τα μεσαία.

Το equalizer, ΝΑΙ είναι μέσα...Έχω την -κακή να πω; καλή;- συνήθεια να μην το σβήνω ποτέ. Ούτε αυτό αλλά ούτε το compression. Μήπως είναι εκεί το όλο πρόβλημα;

 

θα το διαπιστωσεις πολυ ευκολα, αν τα βγαλεις και τα δυο και δοκιμασεις.

Αν φυγει το "προβλημα" κανε το κλασσικο: βαλ'τα με τη σειρα (βαλε ενα-δοκιμασε/βγαλε/βαλε αλλο-δοκιμασε) και δες αν και ποιο προκαλει ...φαινομενα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Παρατηρώ πως όταν κάνουμε πρόβα ο ήχος μου καθαρίζει ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ (και σε χροιά και σε ένταση) ελλατώνοντας τα μπάσσα από τη πεταλιέρα μου, κρατώντας όμως σταθερά τα μεσαία. Κατεβάζοντας λοιπόν τα μπάσσα από το 7 περίπου στο 4 ο ήχος βγαίνει πολύ πιο καθαρός και δυνατός και έτσι δεν καλύπτομαι. Αυτό όμως, μου στερεί τα μπάσσα που θέλω. Πώς θα μπορούσα να το διορθώσω αυτό; Πώς δηλ θα μπορούσα να ακούγομαι καθαρά και δυνατά έχοντας μαζί μου τα μπάσσα που θέλω;

 

Σας ευχαριστώ...

 

Σπας καταρχήν τον μπασίστα στο ξύλο για να τα κόψει αυτός!!! ;D

 

Αυτό που λές είναι λογικό γιατί τονίζοντας τα μπάσα άθελα σου τα μεσαία δεν γίνονται τόσο έντονα(που είναι και η βασική συχνότητα της κιθάρας) και σε καλύπτει ο μπασίστας!Εγώ στο EQ έχω κόψει τα πολύ μπάσα(βλ 100-150hz) και έχω τονίσει τα υπόλοιπα και βγαίνω μια χαρά.Το είπα λίγο απλοικά αλλά έτσι πως το έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο συμβαίνει!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπας καταρχήν τον μπασίστα στο ξύλο για να τα κόψει αυτός!!! ;D

 

Αυτό που λές είναι λογικό γιατί τονίζοντας τα μπάσα άθελα σου τα μεσαία δεν γίνονται τόσο έντονα(που είναι και η βασική συχνότητα της κιθάρας) και σε καλύπτει ο μπασίστας!Εγώ στο EQ έχω κόψει τα πολύ μπάσα(βλ 100-150hz) και έχω τονίσει τα υπόλοιπα και βγαίνω μια χαρά.Το είπα λίγο απλοικά αλλά έτσι πως το έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο συμβαίνει!

 

Άμα αρχίσουν οι μπασσίστες να κόβουν και μπάσσα πάει, την κάτσαμε τη βάρκα!!!  ;D

 

Κατά τ'άλλα +1

 

Εκτός κι αν παίζεις meshuggah. Εκεί απλά ανέβασέ τα όλα μέχρι να καλύψεις εσύ τον μπασσίστα.

 

Υπόψην βέβαια πως άλλες οι συχνότητες του μπάσσου κι άλλες της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου