Προς το περιεχόμενο

Ενισχυtips


Προτεινόμενες αναρτήσεις

άλλος ένας χαοτικός παράγοντας στην αναζήτηση του ήχου..  :-\ τελικά δεν έπρεπε να ακούσω τη μαμά όταν μου λεγε να μην μπλέξω με τα πανκιά.. εκείνη είναι ζωή! καρφί σε ότι ενισχυτή βρεις άντε και ένα big muff για να το κλοτσάς στο κοινό!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Πολύ καλό το άρθρο σου φίλε μου. Τα έβαλες όλα μαζί... Διαβάζοντας ανακαλύπτει κανείς ότι πολλά από τα χαρακτηριστικά αυτά έχει ξεχάσει να ρυθμίσει... Και μετά του φταίει ο ενισχυτής...  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εχω τον παραπανω ενισχυτη.ειναι καπως παλιος μεσα 80 ισως.ο ενισχυτης τωρα δουλευει στα 240v.ειναι σωστο αυτο ή πρεπει να τον βαλω 220 ή 230;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα δουλευει και στα 240. Κι εγω εκει τον έχω...  ;)

 

Απλά τα νήματα θα παίρνουν κάτι λιγότερο απο τα 6,3V, αλλά δεν είναι πρόβλημα.

 

Αν είναι και εντελως stock θα ακούγεται και λίγο πιο "ζεστος" μιας και οι τάσεις εκεί μέσα χτυπάνε τρελά νούμερα στις κανονικές συνθήκες (με το πρωτεύον στα 220V).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

εγω παλι ρε παιδες εχω ένα αλλο θεμα που δε ξερω καν αν ή πως αντιμετωπιζεται.

Στη μπαντα μου γκρινιάζουν μανιωδως για τον ηχο μου στη κιθαρα.

Συνηθως στο στουδιο που παιζω ο ενισχυτης ειναι πισω μου στο 1,5 μ και στα 3 πιο μπροστα μου ντραμς - μπασο.

Ενω τα εχω ρυθμισει ολα ωραια κ καλα, ο ηχοχρωμα αλλάζει τελείως όταν πάω προς τους άλλους και συνηθως προς το μερος τους "ξυριζουν" τα πριμα κ χάνονται κάπως τα μπασσα.

παρατηρησα οτι κινουμενος στο χωρο (με 5μετρο καλωδιο  :D) ο ήχος άλλαζε ανάλογα με το που καθόμουν (τι μας λες τωρα θα μου πειτε, ε κυριως επαιζα σπιτι ρε παιδια στο δωμάτιο μου σε χαμηλές εντάσεις κ τωρα που ανοίγω το volume its a brave new world).

τελικώς υπάρχει κάποιος μπουσουλας σχετικά με τη διάδοση με την απόσταση (και δε μιλω για απομείωση εε!).

το κυριότερο θέμα μου είναι το σατανικο treble που δε μπορω να το χαληναγωγήσω με τιποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Φαντάζομαι η καμπίνα του ενισχυτή βρίσκεται ψηλά, οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι να απομακρυνθείς κατά 2 τουλάχιστον μέτρα και να τον ακούς έτσι. Ενδεχομένως να πρέπει να χαμηλώσετε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. όταν πάω προς τους άλλους και συνηθως προς το μερος τους "ξυριζουν" τα πριμα...

Σε όλες μου τις καμπίνες χρησιμοποιώ αυτό:

https://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p1687_TT-Diffusor-12-.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μπαντα μου γκρινιάζουν μανιωδως για τον ηχο μου στη κιθαρα.

 

ΧΑΜΗΛΩΣΕ παντα αυτο ειναι το προβλημα με τους κιθαριαρηδες

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κυριότερο θέμα μου είναι το σατανικο treble που δε μπορω να το χαληναγωγήσω με τιποτα

 

Αν ο ενισχυτής είναι τοποθετημένος ψηλά, κατέβασέ τον κάτω. Αν είναι σε επικλινή θέση, με το μεγάφωνο να κοιτάει προς αυτιά, πάλι κατέβασέ τον σε όρθια θέση. Γενικώς, τα πολλά πρίμα τα συλλαμβάνουμε όταν το μεγάφωνο (και συγκεκριμένα το κέντρο του) σημαδεύει κατευθείαν στο αυτί μας. Δεν είναι τυχαίο ότι στα live, τα δυναμικά μικρόφωνα του PA δεν μπαίνουν στο κέντρο του μεγαφώνου...

 

Όταν βρεις θέση που είσαι εντάξει με τα πρίμα σου, πες στον ντράμερ σας να χαμηλώσει και μετά χαμήλωσε κι εσύ όπως σου λέει κι ο SF.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Kαλησπέρα.
Παίζω μερικά χρόνια κλασσική κιθάρα κι αποφάσισα να πειραματιστώ λίγο με μια ηλεκτροκλασσική. Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι εντελώς άσχετος με το άθλημα. Ελπίζω να με διαφωτίσετε:

- Τι είναι το ποτενσιόμετρο ''presence'' επάνω στην κιθάρα;
- Τι είναι το κουμπί ''shape'' που υπάρχει και στην κιθάρα και στον ενισχυτή; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου