Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση του κατάλληλου οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά. :D

Λοιπόν, θέλω να αγοράσω ένα -μη μεταχειρισμένο- όργανο με πλήκτρα το οποίο να μου δίνει τις εξής δυνατότητες :

 

- Ποιοτικούς, γεμάτους ήχους οργάνων όπως πιάνα, κιθάρες, strings, pads, ακκορντεόν, όργανα, μπάσα (δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ να έχει καλούς ήχους για dance, trance κλπ, δηλαδή πολύ ηλεκτρονικά πράγματα)

- Καλό έλεγχο πάνω σε αυτά τα όργανα (με faders ή knobs ή sticks κλπ) και πλούσια, ατμοσφαιρικά εφέ

- Ικανοποιητικό κλαβιέ εννοώντας καλύτερο από του αρμονίου psr-350 που έχω

- Αξιοπρεπείς ελληνικούς ήχους, δε με ενδιαφέρει γενικά το θέμα των ρυθμών (δηλαδή ούτε ξένους ρυθμούς θέλω σώνει και καλά)

- Κόστος κάπου 1500- 1800€

 

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι που να κοστίζει λίγο περισσότερο ή που δεν έχει ελληνικούς ήχους δεν χάθηκε κι ο κόσμος, όμως θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάτι που να ταιριάζει πολύ (ή γιατί όχι, απόλυτα) σε ό,τι περιγράφω.

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ROLAND FANTOM,MOTIF ES6,TRITON EXTREME.Απο αυτα που θες καταλαβαινω οτι προκειται για ψιλοσκυλε φαση οποτε θα ελεγα TRITON.Ακουσε τα και τα τρια και δες τι σου αρεσει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Fantom-S καλό είναι? Κάνει κάπου 1400€ ενώ τα υπόλοιπα πάνω από 2000€ :( . Δεν ξέρω πως μπορεί να ακούγονται αυτά που θέλω αλλά καμία σχέση με σκυλιά :D . Θέλω όργανα studio κατάσταση για μπαλάντες και γενικά αυτό που συνηθίζουμε να λέμε έντεχνη ξένη κι ελληνική μουσική. Απλά αν βρεθούν και καλά ελληνικά επειδή παίζω και λαϊκά (μπιθικώτσης κλπ) τραγούδια είναι ευπρόσδεκτα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε μαλλον εκανα λαθος.Εγω θα σου προτεινα το motif αλλα κανε μια γυρα και ακουσε τα.Πολλες φορες ειναι καθαρα προσωπικο το τι αρεσει στον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου 12plus. Καλά "φυσικά" όργανα σημαίνει: sampler. Sampler σημαίνει: ηλεκτρονικός υπολογιστής. Καλά sampler είναι το Gigastudio 3 και το Kontakt 2.

 

Στα workstation, παρά το ότι δεν είναι όλα ίδια, υπάρχει πάντα ένας κοινός χαρακτήρας ανάμεσα στα διάφορα patches (ήχους) τους. Αν θέλεις να αποπειραθείς καλής ποιότητας ενορχηστρώσεις σε επίπεδο midi, τότε δεν το γλυτώνεις το sampler με τίποτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eyeprotocol συμφωνω οτι τους πιο φυσικους ηχους τους βρισκεις σε sampler αλλα με το live τι γινεται?Ακομα ειναι ριψοκινδυνο ενα LIVE μονο με pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιάνα, κιθάρες, strings, pads, ακκορντεόν, όργανα, μπάσα .... όλα αυτά σε live; Νόμιζα ότι το θέλεις για ιδιωτική παραγωγή ή ασκήσεις ενορχήστρωσης προκειμένου να δώσεις κάποια στιγμή τα μέρη σε πραγματικούς μουσικούς. Απ' την άλλη, στο live θα έχεις το workstation να παίζει μόνο του; Εξήγησέ μας τι σκέφτεσαι να κάνεις, ώστε να μπούμε στο κλίμα :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να διευκρινίσω κάτι φίλοι μου για να μην σας ταλαιπωρώ και άδικα. :D Θα με ενδιέφερε η εργασία αποκλειστικά στο όργανο χωρίς την παρεμβολή του υπολογιστή. Αυτό που θέλω είναι να πατάω ένα κουμπί, να ανοίγει ένα όργανο και να μου δίνει τις δυνατότητες αυτές, ούτε pc ούτε τίποτα άλλο. Επίσης, δεν παίζω σε μαγαζί ή κάτι τέτοιο ούτε κάνω επαγγλεματικές παραγωγές απλά παίζω για τον εαυτό μου και θέλω να ακούγεται ωραία αυτό που παίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τότε θα πας όπως σου είπε ο frapas - αν και είμαι σίγουρος ότι ήδη τα έχεις ακούσει αυτά τα όργανα και μάλλον θέλεις κάτι καλύτερο, γι' αυτό έστειλες την ερώτηση. Σωστά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή έχω παίξει μόνο στο Triton Le -από synths- και γενικά δεν έχω πολυασχοληθεί με synths, έπειτα επειδή δεν ξέρω αν ένα synth ή ένα επαγγελματικό αρμόνιο με καλύπτει καλύτερα στους τομείς που σας ανέφερα, γι' αυτούς τους λόγους σας ρωτώ. :) Τα έχω ακούσει, δεν έχω παίξει σε αυτά. :cry: (Δηλαδή το Fantom-S θα ήταν καλή επιλογή -μαζί με ένα ζευγάρι monitor Behringer ή Yamaha?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου