Προς το περιεχόμενο

Manager και προώθηση μπάντας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μας διαφωτίσουν οι γνώστες του θέματος:

α)Που θα βρούμε κάποιον τέτοιο κύριο/α να ασχοληθεί με εμάς ή τη μπάντα μας

β)Ποιό το κόστος

γ)Ποιά η βοήθεια που θα προσφέρει,σε ποιούς τομείς

δ)Αξίζει τον κόπο ν'αναζητηθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε μου!

 

πρωτα απο ολα να σου πω πως δεν εχω προσωπικη αποψη επι του θεματος

και οσα θα σου πω, ειναι απλα πραγματα που εχω ακουσει/συμπερανει/μαθει, μιλωντας με διαφορους ανθρωπους ''του χωρου''!

 

παρ ολα αυτα, φανταζομαι οτι για να αξιζει να ασχοληθει καποιος μαναντζερ με εσενα θα πρεπει ηδη να εχεις βρει το κοινο σου και να εχει καποιο ενδιαφερον -οικονομικο κυριως- να ασχοληθει μαζι σου. αλλιως, φανταζομαι πως ναι μεν θα ασχοληθει, αλλα αν εισαι μια αγνωστη περιφεριακη μπαντα, θα σε χρησιμοποιει κυριως για να... γεμιζει το προγραμμα σε ιβεντ που κανει για τα μεγαλα ονοματα του χαρτφυλακειου του!

βεβαια να το σκεφτεις και αυτο εχει τα θετικα του, γιατι ολο και καποιος θα σε δει, που αν επαιζες μονος σου, δεν θα το εκανε!

 

για το β δεν εχω προσωπικη γνωμη, αλλα αν θες μπορω να μαθω και να σε ενημερωσω πριβε!

 

οσον αφορα το τριτο ερωτημα, φανταζομαι πως θα αναλαμβανει ολα τα διαδικαστικα του πραγματος...

που θα παιξεις, με ποσα χρηματα, ποτε θα τα παρεις, ποτε θα βγουν οι αφισες, τι θα δειχνουν και ολα αυτα!

αλλα φανταζομαι θα παιρνει πανω του και ενα μεγαλο μερος του προμοσιον γενικοτερα και του συντονισμου της καταστασης! (προβες, ηχογραφησεις και τετοια)

 

τελος, για το δ δεν ξερω τι να σου πω!

ισως ναι ισως και οχι, εξαρταται απο σενα!

φανταζομαι πως αν μπλεξεις με εναν μαναντζερ, αυτοματως θα αποκτα δικαιωματα και

πανω στο καλλιτεχνικο κομματι της δουλειας σου!

τι θα κανεις, πως κτλ!

αν θες την προσωπικη μου γνωμη-αν μιλαμε στο πλαισιο του μικρου ερασιτεχνικου γκρουπ, δεν λεω να εισαι ο νταλαρας, ο χατζηγιαννης η οι  acdc- μαλλον εχεις πιο πολλα να χασεις, παρα να κερδισεις!

 

γνωμη μου παντα!

αλεξανδρος!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν αξίζει να έχετε μάνατζερ εσείς το ξέρετε. Π.χ. εγώ δεν μπορώ να κλείσω live γιατί δεν τα πάω καλά με τα οικονομικά οπότε χρειάζομαι κάποιον άλλο να το κάνει. Ή επίσης, δεν το έχω με την προώθηση της μουσικής μου και πολύ γιατί δεν ξέρω πού να απευθυνθώ. Όχι οτι είναι δύσκολο να το βρω, αλλά αφού το κάνει κάποιος καλύτερα, γιατί να το κάνω εγώ άσχημα;

Η αμοιβή εξαρτάται κατά πολύ από το πρόσωπο. Για κάποιον λιγότερο γνωστό, είναι περίπου 100-150 ευρώ το μήνα. Άλλοι δουλεύουν με ποσοστά (σε live, πωλήσεις κλπ).

Ένας μάνατζερ σε εκπροσωπεί, αυτή είναι η δουλειά του, και κανονίζει τις δουλειές σου (από ηχογραφήσεις, συνεντεύξεις τύπου κ.ά πολλά). Έχει επίσης τις γνωριμίες για τη μουσική βιομηχανία (σε περίπτωση που ψάχνετε εταιρία δηλαδή...).

Κατά τη γνώμη μου, πάρτε ένα φίλο-φίλη που γουστάρει τη μουσική σας, έχει το "λέγειν" και θα ασχοληθεί σοβαρά με την προώθησή σας παντού (από ραδιόφωνα σε κλαμπ σε μπαρ στο facebook). Δείτε πώς θα πάει, κάντε κανα live ή γράψτε cdακι και δείτε πού σας πάει...

 

Μήπως όμως απλά ψάχνετε agent για να σας κλείνει live;

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε στεναχωρησω αλλα βρισκεσαι σε λαθος χωρα,δεν υπαρχουν τετοια πραγματα εδω (managers,agents) ειδικα στον alternative χωρο για τον πολυ απλο λογο οτι η ενασχοληση με τετοιες μουσικες μονο την σιγουρη ΠΕΙΝΑ μπορει να σου φερει και φυσικα ουδεις θελει να συμμετασχει με ποσοστα στο....τιποτα... ;D

 

φιλικα παντα,προσπαθηστε μονοι σας,αλλος τροπος δεν υπαρχει...(ή βρείτε εναν φιλο να τρεχει με καποιο χαρτζιλικι/ποσοστο/τζαμπα ποτα στα live)

 

τωρα αν παιζετε κανα "εντεχνο",κανα "ποιοτικο" ή κανα "ποπακι" τα ξαναλεμε...

 

Ποιά η διαφορά του agent και που θα βρεθεί;

 

ο μονος τροπος να ασχοληθει ατζεντης (Ελληνας) μαζι σου ειναι να εχεις ΗΔΗ κανει καποια σχετικη (η μαλλον αρκετα μεγαλη) επιτυχια,μη περιμενεις ατζεντη να σε παρει απο αγνωστο ονομα και να σε κανει Γιαννη Παριο.... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε alternative με την στενή του όρου έννοια,Είμαστε jazz,blues,rock,έντεχνο.

Γιατί να μην θέλει κάποιος να ασχοληθεί,να κλείσει τουλάχιστον lives και να πάρει τα ποσοστά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η προσφορά πρέπει να είναι ανάλογη της ζήτησης.

Αν φτιάξετε ένα fanbase τότε έχετε καλές πιθανότητες να βρείτε έναν ατζέντη να σας κλείσει live.

Εκτός αν το κάνετε... ποτ πουρί (βλέπε το άλλο topic!!) και παίζετε σε μαγαζιά standard.

 

Γενικότερα επιχείρηση είναι. Θα ασχοληθεί κανείς μαζί σας αν πουλάτε.

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που λέει και ο Superfunk: ο φίλος/η φίλη που θα τρέχει για την προώθησή σας και που θα τους ξεπληρώνετε σε... είδος (ποτά, φαγητά) ή στην καλύτερη, με $.

 

Μπορείτε να βρείτε στο myspace κάποιους που κάνουν αυτή τη δουλειά και να μιλήσετε απευθείας μαζί τους. Μια Υρώ Ανδρέου (ψάχτε τη "Iro Andreou") αν δεν κάνω λάθος θεωρείται ατζέντισσα.

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε στεναχωρησω αλλα βρισκεσαι σε λαθος χωρα,δεν υπαρχουν τετοια πραγματα εδω (managers,agents) ειδικα στον alternative χωρο για τον πολυ απλο λογο οτι η ενασχοληση με τετοιες μουσικες μονο την σιγουρη ΠΕΙΝΑ μπορει να σου φερει και φυσικα ουδεις θελει να συμμετασχει με ποσοστα στο....τιποτα... ;D

 

φιλικα παντα,προσπαθηστε μονοι σας,αλλος τροπος δεν υπαρχει...(ή βρείτε εναν φιλο να τρεχει με καποιο χαρτζιλικι/ποσοστο/τζαμπα ποτα στα live)

 

τωρα αν παιζετε κανα "εντεχνο",κανα "ποιοτικο" ή κανα "ποπακι" τα ξαναλεμε...

 

ο μονος τροπος να ασχοληθει ατζεντης (Ελληνας) μαζι σου ειναι να εχεις ΗΔΗ κανει καποια σχετικη (η μαλλον αρκετα μεγαλη) επιτυχια,μη περιμενεις ατζεντη να σε παρει απο αγνωστο ονομα και να σε κανει Γιαννη Παριο.... ;) 

 

  :D  :D  και παλι  :D !!!

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι για να βγαλω και ενα γνωμικο απο την κατα 99% εμπειρικη ( ;D) σοφια του SF:

Σε τετοιες πριπτωσεις, "your best friend's... your friends!"  ;D  ;D και παλι  ;D

Και αν θες την συμβουλη μου:

Κρατα το D.i.Y.

Μπορει να κερδισεις πιο δυσκολα σε αναγνωριση (μπορει και οχι), αλλα θα εχεις σιγουρα κερδισει πιο πολυ οταν ολη σου η ζωη...

περναει μπροστα απο τα ματια σου...  ;D  ;D    ;D    :-X

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου