Προς το περιεχόμενο

Software για edit και Mastering σε MAC


Makis P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους τους NOIZERS!!!

λοιπον, δουλεύω με Logic και MAC!.

mix-αρω και έχω το track μου σε μορφή WAV. Το μεταφέρω στο PC μου (Adobe Audition) γιατί δεν ξέρω

με πιο παρομοιο software κάνεις "mastering" σε MAC.

Εννοω, στο wav να μπορεις να κανεις ενα τελικο EQ, Compression κ.τ.λ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι γνωριζω το LOGIC εχει ολα τα plug ins που χρειαζονται για να κανεις ψευτομαστερινγκ.

 

Θα χρειαστεις ενα eq,εναν multiband compressor & εναν limiter (αντε και κανα exciter) .Aν τα εχεις αυτα μπορεις να κανεις import το wav σου στο LOGIC & να το "μαστεραρεις". 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το logic εχει αλλα δεν ειναι για αυτή τη δουλειά τοσο.

νομίζω δεν βολεύει.

 

εχεις δει το audition πχ? Σε 2 track οχι σε mutitrack.

E! κατι τετοιο για mac.

 

...if you know what i mean

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα βολευει ;)

 

Τι σε πειραζει αν ειναι μεσα στο περιβαλλον του Logic ?ενα στερεο καναλι ετσι κι αλλοιως θα ανοιξεις.

 

Εκτος και αν ζητας ετοιμα presets για μαστερινγκ οποτε ειναι μαλλον καλυτερα να αγορασεις το Ozone (το οποιο ομως και παλι μεσα στο περιβαλλον του Logic θα το χρησιμοποιησεις)   

 

Προσωπικα ψευτομαστερινγκ κανω μεσα στο SONAR βαζοντας στο final stereo mix bus τα eq,limiter κτλ που αναφερω παραπανω (δεν κανω καν δηλ. export το mix & μετα mastering) ειδικα για κομματια που δεν προκειται να περασουν απο κανονικο matsering αυτη η τακτικη ειναι & η καλυτερη μια και κανεις ταυτοχρονα και μιξη και μαστερινγκ διορθωνοντας ευκολοτερα τα "λαθη" σου. ;)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο πακέτο του LOGIC 8 υπάρχει και το WaveBurner που είναι για mastering. Εκτός από όλα τα effects του LOGIC σου δίνει και κάμποσα "presets".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το logic. ειναι ενα super DAW και το δουλευω 9 χρόνια απο PC.  8) πειρα 2500 ευρω για MAC για να εχω το Logic!!! το audio edit που εχει ειναι super για realtime plug ins etc...

 

αλλα........ (να το πώ καπως διαφορετικα)

 

έχω ας πούμε 5 Wav αρχεια ή και γιατί οχι 5 MP3s

και θέλω να "κοψω να ραψω" να φτιαξω σταθμες, να κανω ενα EQ να περιποιηθώ τελος πάντον ενα αρχείο ηχου γρήγορα και εύκολα οπως εκανα με το audition.

 

Για MAC πιο software θα πρεπει να παρω για να κάνω αυτη τη δουλεια???

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μάκη.Δουλεύω κι εγω αρκετά χρόνια το Logic και επίσης ένα πολύ καλο software για mastering ειναι το Βias Peak.(http://www.bias-inc.com/).Ρίξε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου