Προς το περιεχόμενο

Gypsy swing guitar !!!!


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nα πούμε επίσης για την κινηματογραφική ταινία "Swing Kids", που εκτυλλίσεται στην Γερμανία τέλη '30- αρχές -40.

 

Η ταινία έχει λόγο ύπαρξης, αφού στην Γερμανία όντως υπήρχε ανθηρή "Jazz- Αμερικάνικη μουσική" μουσική σκηνή.

 

Συγκεκριμένα στην φρέσκια για την εποχή της αυτοβιογραφία της Billie Holiday "Lady Sings The Blues" διαβάζουμε ότι (πέρα από τα εξαιρετικά λόγια που λέει για όλους  ανεξαιρέτως τους Ευρωπαίους που γνώρισε κατά το ταξίδι-τουρνέ της στην Ευρώπη, τόσο για το ήθος τους, όσο και τις γνώσεις τους και την αγάπη τους για την μουσική γενικά και την Jazz ειδικότερα)

 

  "Μετά ήταν το Βερολίνο.

Με το που φτάσαμε ήρθε να μας προϋπαντήσει ένας νεαρός μάγκας που προθυμοποιήθηκε να μας πάει στο ξενοδοχείο μας. Μας γύρισε μεγάλη διαδρομή και σ'όλη τη διάρκεια μας έκανε πλασάρισμα.

      "Έχω τη μόνη σουίνγκ ορχήστρα στο Βερολίνο", έλεγε την ώρα που μας έδειχνε γκρεμισμένες εκκλησίες, βομβαρδισμένα σπίτια και τα καινούργια σπίτια που είχαν χτιστεί πάνω από τα ερείπια...

    Μας έλεγε και μας ξανάλεγε να πάμε στο κλαμπ του.

 

  "Παίζουμε σουίνγκ σαν τον Τσάρλυ Πάρκερ", επέμενε.

 

Τον έβαλα στην θέση του σαν άσχετο, αλλά αυτός που να το βάλει κάτω! Μας έπαιρνε από πίσω. Κάθε φορά που θα 'κανα μπάνιο, αν γύρναγα τα μάτια μου θα τον έβλεπα εκεί μπέρα να λέει: "Η μόνη σουίνγκ Ορχήστρα στο Βερολίνο- σαν του Τσάρλυ Πάρκερ". Το δεύτερο βράδυ δεν άντεξα πια άλλο. Αναγκάστηκα να πάω.

                                                            ...

      ...Δεν έχω νιώσει πιο ευτυχισμένη στην ζωή μου. Ήταν οι πιο σουίνγκ μάγκες που έχω ακούσει. Οι επιρροές τους ήτανε μόνο Αμερικάνικοι δίσκοι. Τα πιο πρόσφατα Αμερικάνικα κομμάτια τους ήτανε του '49 και του '50, αλλά οι μάγκες ξέρανε να παίζουνε. Και έπρεπε να έχουν στρωθεί στην δουλειά για να φτάσουνε εκεί που φτάσανε. Τυχεροί είναι που δεν είχανε το αμερικάνικο ράδιο ή την τηλεόραση, όπου κάποιος οργανωτής πατάει το κουμπί και σε μια βδομάδα ο πάσα ένας έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου κι ακούει το ίδιο πράμα στυλ "Doggie in the window".

                                                           

Οι Αμερικάνοι Νέγροι μουσικοί πρέπει να τους βγάλουν το καπέλο.

Ο Τσάρλυ Πάρκερ και άνθρωποι σαν κι αυτόν, ή σαν κι εμένα, το 'χαμε μέσα μας. Πρέπει να σου βγαίνει με κάποιο τρόπο. Αυτοί οι μάγκες δεν το ΄χανε. Έπρεπε να δουλέψουνε, να μελετήσουνε και να ακούσουνε, να το παλέψουνε κι άλλο και να βρουν την άκρη κοπιάζοντας.

 

Και στους γονείς τους όμως αξίζει ένα μπράβο. Τη σέβονται τη μουσική εκεί πέρα. Γι' αυτούς είναι κουλτούρα, είναι τέχνη, δεν έχει σημασία αν είναι Μπετόβεν ή Τσάρλυ Πάρκερ. Αν το παιδί τους βγει στο κόσμο και δηλώσει ότι θέλει να παίξει, δεν του φέρονται λες κι είναι παλαβό μόνο και μόνο επειδή θέλει να γίνει τζαζίστας. Του χώνουνε ένα σαξόφωνο στο στόμα και φροντίζουνε να κάνει μαθήματα.

     

  Στη χώρα τούτη, κοιτάξτε τι συμβαίνει. Ο Τζων Χάμμοντ προερχότανε από μια οικογένεια αρκετά πλούσια για να του προσφέρει ότι ήθελε. Αυτός όμως ενδιαφερότανε για τη τζαζ, οπότε οι δικοί του νομίζανε ότι είναι παρτσακλός γιατί ανακατευότανε με Νέγρους. Όταν έψαχνε μουσικούς με ταλέντο και ήθελε να τους βοηθήσει, τους έβρισκε στο Βορρά. Στο Νότο έπαιρνε μια λάμπα τεχνητού μαυρίσματος μαζί του και προσπαθούσε να μαυρίσει τόσο ώστε να μην τον κανουν τ' αλατιού ή να γίνει η αφορμή ταραχών όταν περιδιάβαινε τα νέγρικα γκέττο.

      Υποτίθεται ότι έχουμε κάνει τόση πρόοδο, οι περισσότεροι όμως άνθρωποι με κάποιο σεβασμό για τη τζαζ σε τούτη τη χώρα είναι όσοι είναι σε θέση να βγάλουνε και κανά δολλάριο από δαύτη.

                                                         

 

    Πάντα θα θυμάμαι το βράδυ εκείνο στο Βερολίνο, όταν άκουσα τα παιδιά στο μικρό κλαμπ τους. 'Εμεινα μέχρι τις έξι το πρωί και το πούλμαν έφευγε στις οχτώ."

  • Like 1

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

ξερει κανείς με τι χορδές παίζουν οι γύφτοι-τζαζίστες? ο συγκεκριμένος μου ακούστηκε ολίγον σλόπι, στα γρηγορα λίγο ασυγχρόνιστος σαν να παίζει με 13-αρες, δηλ έχω ακούσει και πιο ... φλούιντ (όχι φλόιντ!) παιξίματα! Εν αντιθέση ο πιανίστας λεβέντης μου ακούγεται, αψογος.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, rgxinap είπε

ξερει κανείς με τι χορδές παίζουν οι γύφτοι-τζαζίστες?

 

10άρες το πολύ 11άρες, silver plated copper, ανάλογα το scale της κιθάρας.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, mitsosgroove είπε

 

Ασύλληπτο groove...

 

Τον είχα ακούσει το '07 στο half note με το κουαρτέτο του, πολύ ωραία βραδιά είχα ενθουσιαστεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2022 στις 4:25 ΜΜ, rgxinap είπε

ξερει κανείς με τι χορδές παίζουν οι γύφτοι-τζαζίστες? 

https://www.stringsbymail.com/other-guitar-strings-2990/manouche-guitar-strings-625/

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου