Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε  μαγαζιά σε Αθήνα(Αθήνα κυρίως) ή Θεσσαλονίκη για αγορά βιολιού στα οποία να υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα όργανα τα οποία να μπορείς να πας να ακούσεις από κοντά?Στην διεθνή έκθεση Θεσσαλονίκης φέρνουνε όργανα που να αξίζουνε τον κόπο σε καλές τιμές?

 

 

εκτός θέματος  Ζestair σου έστειλα χτες π.μ. Αν για κάποιο λόγο δεν το έλαβες πες μου να σου ξαναστείλω τις πληροφορίες που μου ζήτησες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τι κατηγοριας και ποιοτητας οργανο μιλαμε?

τα περισσοτερα γνωστα all around μουσικα μαγαζια εχουν ετοιμοπαραδοτα

 

τωρα για χειροποιητο

αθηνα ο Μπρας www.myspace.com/nikolaosbrass

λαρισα Μητρας  http://www.violinmitras.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι επαγγελματίας.Το επίπεδο μου είναι μέση προς ανωτέρα.Θα συνεχίσω οπωσδήποτε για πτυχίο κλπ.Θέλω κάτι να μου μείνει.Έχω ήδη ένα πολύ φθηνό βιολί με πολύ χάλια ήχο με το οποίο μελετάω.Αυτή την στιγμή μπορώ να δώσω μέχρι 3.000 ευρώ.Παίρνω με αυτά τα χρήματα κάτι  καλό ή έστω αξιοπρεπές?Πρέπει να μαζέψω περισσότερα χρήματα?Με τα χειροποίητα τι γίνεται?Κάνεις μια παραγγελία και είσαι αναγκασμένος να πάρεις το όργανο είτε σου αρέσει είται όχι?Το λέω γιατί ήδη έχω ένα όργανο το οποίο δεν μου αρέσει.Γενικά ανά πόσα χρήματα αλλάζει η κατηγορία ποιότητας στα βιολιά?Ανα 500 ευρώ για παράδειγμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την έκθεση δεν ξέρω σίγουρα, αλλά έχε υπ' όψιν σου ότι άλλο πράγμα τα σαξόφωνα και οι κιθάρες, άλλο τα βιολιά. Στην έκθεση, τουλάχιστον πριν δύο χρόνια που πήγα υπήρχε μόνο ένα περίπτερο, και δεν είχε βιολιά..

 

  Κάθε βιολί είναι διαφορετικό, πιστεύω πως για να πάρεις βιολί πρέπει να το παίξεις τουλάχιστον μερικές ώρες, και να ξέρεις κάποια πράγματα για τις λεπτομέρειες στην εργονομία και το ήχο, αφού π.χ. μία μικρή μετακίνηση της ψυχής ή ένας διαφορετικός καβαλάρης μπορεί συνεπάγεται άλλης ποιότητας κ ισορροπία ήχο..

  Για θεσσαλονίκη ο Ζούλας καλή δουλειά, έχει όργανα διάφορα, και φτιάχνει πολύ καλά δοξάρια (αχχχ, εκέινο με τα 4000€... :-\).

  Το καλύτερο είναι πάντως να πας αυτοπροσώπως, να δοκιμάσεις πολλά διαφορετικά όργανα, και -σύμφωνα με τα χρήματα που διαθέτεις- να πάρεις το πιο σωστά φτιαγμένο για τα χέρια σου όργανο.

    Με 3000€ (+500-1000€ για τόξο) βρίσκεις αξιοπρεπές χειροποίητο όργανο...  Εννοείται ότι βιολιά δεν αλλάζουν κατηγορείες ανά ευρώ.

    Κανονικά όταν παραγγέλνεις όργανο, αν βγει μάπα δεν το παίρνεις (τι να το κάνεις;) αλλά αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στον luthier. Αλλά πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα, όπως για παράδειγμα, οτι μια καινούργια μπάρα σιγά σιγά βελτιώνεται σημαντικά μετά από 2-3 χρόνια.

    Αν το ψάξεις επίσης μπορείς να κάνεις ένα ταξίδι π.χ. την Ιταλία, και βρεις καλύτερο όργανο. Το έχουν κάνει κάποιοι, αλλά δεν ξέρω περισσότερα..

  Επίσης υπάρχουν αρκετά fine stringed instruments shops στον internet.  ;)

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας και από εμένα!!! Συμφωνώ ότι είναι απαραίτητο να παίξεις πρώτα με το βιολί για να καταλάβεις εάν σου αρέσει, κάτι το οποίο κάνει τις αγορές μέσω Internet αρκετά επίφοβες!!!

Εγω αγόρασα πρόσφατα και μπορώ να σου πω ότι αν και δεν υπάρχουν ούτε εγγυήσεις αλλά ούτε κανόνες με 3000 ευρώ θα μπορούσες να βρεις κάτι καλό (όπως βέβαια και με λιγότερα ή με περισσότερα, είναι θέμα γούστου και τύχης).

Πέρα από τις εξαίρετες λύσεις που έχει προτείνει ο Zestair (ο Μπρας έχει και έτοιμα όχι δικά του βιολιά και μερικά είναι αρκετά ενδιαφέροντα) εγώ βολεύτηκα μέσω του σπασμένου τηλεφώνου. Δηλαδή μέσω του καθηγητή μου που είναι μέλος σε ορχήστρα ενημερώθηκα για 2 -3 βιολιστές που πουλούσαν τα δικά τους τα δοκίμασα και ένα από αυτά μου άρεσε και το αγόρασα κιόλας.

Θεωρώ ότι είναι καλή λύση (δεδομένου ότι εμπιστεύεσαι τον καθηγητή σου) και μπορείς να πετύχεις και έναν φιλικό διακανονισμό. Πάντως όσο σημαντική και αν είναι η βοήθεια του καθηγητή σου βασικό είναι να αρέσει σε ΕΣΕΝΑ το βιολί, οπότε μην επηρεαστείς. [Το πρώτο μου βιολί χειροποίητο το αγόρασα από έναν τσελίστα (!!!!) τον κ.Φιλίππου, ο οποίος νομίζω ότι διδάσκει στο Σύγχρονο στην Θεσσαλονίκη (με κάθε επιφύλαξη για το που βρίσκεται τώρα) αν σε ενδιαφέρει τσέκαρε τον θυμάμαι ότι είχε αρκετά.

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Τις τρίχες τις αλλάζουμε κάθε 2-3 μήνες (άντε μέχρι 6 αν δεν παίζεις πολύ). Αν φαίνονται αρρωστιάρικες και ξεφτισμένες, μάλλον ο luthier νομίζει ότι δεν έχουν αξία τα 40-70€ που έδωσες.

    Για τόξο μπορείς να δεις διάφορα πράγματα αλλά δυστυχώς πρέπει να δοκιμάσεις πολλά τόξα για να καταλάβεις τις ουσιαστικές διαφορές τους. Π.χ. ένα τόξο μπορεί να φαίνεται ευκολόπαιχτο στην αρχή αφού το μάθεις να καταλάβεις ότι δεν βγάζει καλά τα staccati. Βασικά στοιχεία που κοιτάς πρώτα είναι το βάρος, η ελαστικότητα, το μήκος του.

    Πριν πάρεις το τόξο βεβαιώσου ότι δεν έχει σπασίματα (καμμιά φορά πρέπει να κοιτάξεις πολύ σχολαστικά), ότι η βίδα δουλεύει τέλεια, δεν είναι στραβό (ούτε χιλιοστό) στο μήκος του, ότι δουλεύει εξίσου καλά λίγο πιο τεντωμένο ή λίγο πιο χαλαρωμένο.

    Στο παίξιμο δοκίμασε το detache του, τα στακάτα του, την απόκριση στη λεπτομέρειες του παιξίματος π.χ. λεγκάτο ανάμεσα σε δύο χορδές και τις διαφορές μεταξύ τόξων σε passage που παίζεις πολύ καλά (ακόμα κι αν είναι το φεγγαράκι μου λαμπρό).

    Μην βιαστείς να πάρεις τόξο. Για μένα είναι πιο σημαντικό να έχεις καλό δοξάρι παρά καλό βιολί. Με ένα κακό δοξάρι πολλές ώρες μελέτης και προσπάθειες πάνε στον βρόντο. Καλά είναι ειδικά αν δώσεις πάνω από ένα χιλιάρικο, ο πωλητής να σου δώσει και ένα πιστοποιητικό για ονομασία του κατασκευαστή και την αξία του τόξου (μαζί με κάποιες βασικές πληροφορίες, όπως βάρος, είδος ξύλου, χρονολογία κατασκευής κτλ).

    Τέλος μερικά δοξάρια έχουν ένα mojo, κάτι σου προκαλούν, μπορεί να είναι λίγο πιο βαριά ή δυσκολόπαιχτα. Απλά στην περίπτωση που συμβεί κάτι τέτοιο, βεβαιώσου ότι το τόξο είναι απλά κάπως δυσκολό, αλλά όχι αδύνατο να παίξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω βιολί μέσω διαδικτύου και είπα να ανακινήσω το θέμα αυτό από το να ανοίγω καινούριο.

 

Παίζω κιθάρα αρκετά χρόνια και μιας και μου αρέσει πολύ και το βιολί σαν όργανο αποφάσισα να ασχοληθώ.Να τονίσω ότι δεν έχω παίξει ποτέ αλλά έχω παρακολουθήσει κάποια μαθήματα μέσω διαδικτύου οπότε έχω κατατοπιστεί για τον τρόπο παιξίματος και ως προς τα βασικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν το όργανο.

 

Γενικά σκοπεύω να ξεκινήσω χωρίς δάσκαλο αρχικά (λόγω ελλείψεως χρόνου και διαμονής στο εξωτερικό) ακολουθώντας φυσικά τους σωστούς τρόπους παιξίματος, στησίματος κλπ.

 

Θα ήθελα να αγοράσω κάποιο όργανο όχι πολύ ακριβό (500-700 ευρώ πλήρες πακέτο) αλλά να έχει και καλό ήχο μιας και δεν θέλω να ξενερώσω και να τα παρατήσω με ένα κακής ποιότητας όργανο αφού είμαι ήδη απαιτητικός στους ήχους μέσα από τις κιθάρες που έχω αποκτήσει.

 

Έχω σχεδόν καταλήξει στο συγκεκριμένο πακέτο και θα ήθελα να μου πει κανείς τη γνώμη του αν έχει ακούσει το συγκεκριμένο όργανο ή έχει αγοράσει από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα και έχει μείνει ευχαριστημένος.

http://www.paganino.com/shop/k203/a2055/paganino-concerto-violin-set.html

 

Υ.Γ1: Δεν υπάρχει δυνατότητα να πάω σε καταστήματα να ακούσω λόγω της περιοχής που βρίσκομαι αλλά και του ότι δεν έχω κανέναν γνωστό να ασχολείται με βιολί.

 

Υ.Γ2: Μου αρέσει ο ζεστός και λίγο "μουντός-μπάσος" ήχος. Όχι πολύ λαμπερός. Η αλήθεια είναι ότι θα πήγαινα για βιολοντσέλο αλλά λόγω μεγέθους και ότι δεν μεταφέρεται με αεροπλάνο το αφήνω για το μέλλον αφού μάθω βιολί. Σκέφτηκα και τη βιόλα αλλά τελικά κατέληξα σε βιολί για αρχή.

 

Υ.Γ3: Έψαξα σχεδόν όλες τις αγγελίες που υπάρχουν στο διαδίκτυο σχετικά με μεταχειρισμένα αλλά οι ελάχιστες περιπτώσεις που βρήκα να αξίζουν τον κόπο θα χρειαστούν κάποιο γνώστη του αντικειμένου να κρίνει αν είναι εντάξει το όργανο και δεν γνωρίζω κανέναν. Εκτός αυτού θα αργήσω να έρθω Ελλάδα οπότε η αγορά καινούριου μέσω ευρωπαίκού διαδικτυακού καταστήματος είναι μονόδρομος.

 

Αυτά. Ελπίζω να με κατατοπίσετε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δώσεις ούτε σεντ ( επαναλαμβάνω ΟΥΤΕ ΣΕΝΤ), αν δεν παίξεις πρώτα. Μιλάμε για ένα όργανο τρισεκατομμύρια φορές δυσκολότερο από την κιθάρα. Παίξε πρώτα, φάε την πίκρα που δε θα βγάζεις ούτε το φεγγαράκι μου λαμπρό, και μετά βλέπεις. Γιατί είσαι και μιας ηλικίας αν κατάλαβα καλά, και το γ@μίδι θέλει να είσαι πιτσιρικάς.

 

Από εκεί και πέρα, αν τα 700 ευρώ τα έχεις για χαρτζιλίκι και δε σε νοιάζει, μπορείς φυσικά να πειραματιστείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου