Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη δώσεις ούτε σεντ ( επαναλαμβάνω ΟΥΤΕ ΣΕΝΤ), αν δεν παίξεις πρώτα. Μιλάμε για ένα όργανο τρισεκατομμύρια φορές δυσκολότερο από την κιθάρα. Παίξε πρώτα, φάε την πίκρα που δε θα βγάζεις ούτε το φεγγαράκι μου λαμπρό, και μετά βλέπεις. Γιατί είσαι και μιας ηλικίας αν κατάλαβα καλά, και το γ@μίδι θέλει να είσαι πιτσιρικάς.

 

Από εκεί και πέρα, αν τα 700 ευρώ τα έχεις για χαρτζιλίκι και δε σε νοιάζει, μπορείς φυσικά να πειραματιστείς. 

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Ότι θέλω να μάθω είναι βέβαιον και πράγματι είμαι κάπως μεγάλος για να ξεκινήσω καινούργιο όργανο και μάλιστα δύσκολο. Έχω υπ'οψην μου τις δυσκολίες και έχω καταλήξει ότι θα είναι κυρίως η χρήση του δοξαριού και η στάση περισσότερο παρά το αριστερό χέρι που ναι μεν έχει διαφορετικά διαστήματα από της κιθάρας αλλά πιστεύω θα το καταφέρω.

Υπολογίζω να αγοράσω και το don't fret και ενδεχομένως και αυτό

http://www.paganino.com/shop/k1303/a228142/pacato-bow-corrector.html

 

Το σίγουρο είναι ότι έχω θέληση και μου αρέσει πολύ ο ήχος του οργάνου και πιστεύω θα τα καταφέρω με λίγο δουλίτσα. Τι στο καλό, εδώ το μαθαίνουν 5χρονα και 10χρονα ταλεντάκια και παίζουν τα βασικά, κάτι θα κάνουμε και εμείς :D

 

Όπως ανέφερα πάντως είναι δύσκολο να βρεθώ σε μαγαζί με βιολιά συν ότι δεν ξέρω να παίζω και δεν έχω και κάποιο γνωστό οπότε δεν έχει νόημα. Για αυτό θέλω το όργανο που θα αγοράσω να έχει αξιοπρεπές ήχο για τα χρήματά του και να μην είναι για προσάναμμα.

Για παράδειγμα το δείγμα που άκουσα στο ακόλουθο σύνδεσμο (αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα) είναι αρκετά ικανοποιητικό σε 1η φάση.

http://www.thomann.de/gr/klaus_heffler_nr600_orchestervioline_4_4.htm

Φυσικά ο βιολιστής διαμορφώνει κυρίως τον ήχο αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτή τη συζήτηση.

 

Ασφαλώς και δεν έχω για την πλάκα μου 700 ευρώ και κάνω οικονομία κάποιους μήνες για να τα μαζέψω αλλά έχω καταλήξει ότι θέλω να τα ξοδέψω σε αυτόν το σκοπό.

Το συγκεκριμένο πακέτο πάντως που πρότεινα ήταν στα 600 ευρώ.

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά καμιά συμβουλή; Πέρασε πάνω από μήνας. Είμαι έτοιμος για αγορά του σετ βιολιού που παραθέτω στον σύνδεσμο της προηγούμενης καταχώρησής μου. Προτείνετε κάτι άλλο; Είναι έμπιστο κατάστημα; Να προχωρήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.yamaha.co.jp/english/product/strings/acoustic_violins/v7sg.html

 

Tο v5  κανει καπου 300 ευρω και εχει πολυ σωστα ξυλα… και σιγουρα δεν ειναι για προσαναμμα.   Aντιπροσωπος στην ελλαδα ειναι ο νακας, αλλα αφου δεν μπορεις να κρινεις τον ηχο οπως λες, δεν εχει νοημα να πας, ασε που ειναι και ασεταριστα τα καινουρια της yamaha, και να ηξερες να παιζεις δεν θα μπορουσες. Aλλα θα μπορουσες να δεις πχ αν ειναι ισιο το δοξαρι ή αν εχει εντονα νερα στην πλατη…  

 

οσο ακριβο βιολι και να παρεις θα πρεπει να μαθεις να το σεταρεις καλα, η να στο σεταρουν, γιατι δεν προκειται να παιξεις, και μονος κιολας…..   οι γεφυρες στα καινουρια, ειναι πολυ ψιλες για να μπορεις να τις κοντυνεις οσο θες, αν την παρακοντυνεις… αλλαζεις γεφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και την απάντηση. Έκανα ένα λάθος πριν, εννοούσα ότι είμαι έτοιμος να αγοράσω το σετ βιολιού της 1ης μου καταχώρησης (δύο έκανα όλες και όλες) στην προηγούμενη σελίδα. Αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά και στην 1η μου καταχώρηση για να καταλάβεις καλύτερα την περίπτωσή μου. Το σετ είναι το ακόλουθο.

http://www.paganino.com/shop/k203/a2055/paganino-concerto-violin-set.html

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν θα είναι σεταρισμένο; Γιατί γράφει ότι το ετοιμάζουν και στο στέλνουν μετά από δύο εβδομάδες.

 

Επίσης τι γνώμη έχεις για το συγκεκριμένο σετ που παραθέτω; Γενικά σχεδόν παντού διάβασα ότι τα βιολιά που είναι κατασκευασμένα στη Γερμανία έχουν την καλύτερη απόδοση ποιότητας-τιμής.

 

Ήδη αγόρασα και το don't fret που πιστεύω για αρχή θα με βοηθήσει αρκετά.

 

Έλεγα Δευτέρα να κλείσω την παραγγελία οπότε ευελπιστώ να ξαναδώ απάντησή σου και κάποιου άλλου φίλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τι γνώμη έχεις για το συγκεκριμένο σετ που παραθέτω; Γενικά σχεδόν παντού διάβασα ότι τα βιολιά που είναι κατασκευασμένα στη Γερμανία έχουν την καλύτερη απόδοση ποιότητας-τιμής.

 

Yπαρχουν καλοι γερμανοι μαστορες που εχουν φτιαξει αυτη τη φημη για την χωρα τους, αλλα μιλαμε για χειροποιητα οργανα, εσυ κοιτας στα εργοστασια ακομα, αυτο ειναι αλλο.

 

δεν γνωριζω τον κατασκευαστη του βιολιου που σε ενδιαφερει… στην περιγραφη λεει οτι εχει εβενινα εξαρτηματα… εννοει τα κλειδια και ισως το υποσιαγωνο, γιατι το tailpiece  σε αυτα τα χρηματα δεν θα ειναι εβενινο…. και δεν λεει κουβεντα για το fingerboard -‘’ταστιερα’’

 

δηλαδη βαζουν εβενινα κλειδια που τα αλλαζεις αν θες , δεν επηρεαζουν τιποτα ουτε στοιχιζουν…   για να μπορουν να χρησιμοποιησουν την λεξη ebony στην περιγραφη….

 

υπαρχουν διαφορες ποιοτητες εβενου,  και τα κομματια  αρχιζουν να εχουν αξια απο ενα μεγεθος και πανω… οταν μπορει για παραδειγμα να κατασκευαστει απο το κομματι, ενα fingerboard βιολιου 4/4, τα κλειδια φτιαχνονται απο τα περισσευματα σε τορνο.

 

αποψη μου ειναι να μεινεις στα 300 ευρω του v5 της yamaha...  και οταν φτασεις να ξερεις τι κανεις, ψαξε για ενα μεταχειρισμενο χειροποιητο βιολι με πραγματικο εβενινο fingerboard στα 1-2 χιλιαρικα…  

 

τα 600 ευρω παλι δεν ειναι πολλα, μπορεις να πας για αυτο που λες, απλα μην περιμενεις διαφορά…

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Vintaz ρωτα δημοσια καλυτερα… γιατι μπορει να παρεις και ποιο πολλες και ποιο εγκυρες πληροφοριες μια και οπως σου ειπα δεν εχω πιασει στα χερια μου βιολι απο αυτον τον κατασκευαστη….

για οτι δηποτε…  ρωτα εδώ, σε οτι μπορω θα απαντησω…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς, απλά είχα στείλει πριν 1μιση μήνα και μόνο ένας φίλος απάντησε για αυτό βασίστηκα σε εσένα. Τόσους λίγους βιολιστές έχει το φόρουμ ;D

 

Απλά όπως σου είπα και στο μήνυμα, ρώτησα ποιο από τα 2 σετ θεωρείς ότι είναι καλύτερο.

 

Αυτό που ανέφερα αρχικά και είμαι έτοιμος να αγοράσω;

http://www.paganino.com/shop/k203/a2055/paganino-concerto-violin-set.html

 

Ή αυτό που είναι στην ίδια τιμή (το προηγούμενο κάνει 600 αλλά είναι σε προσφορά από 700)

http://www.paganino.com/shop/k203/a119721/gewa-concerto-violin-set.html

 

Επίσης όποιο από τα δύο αγοράσω θα πρέπει να τους ζητήσω να έχουν χαμηλό action ή θα το σετάρουν αυτοί όπως πιστεύουν καλύτερα;

 

Υπάρχει το ακόλουθο σημείωμα στην ιστοσελίδα που με κάνει να πιστεύω ότι θα έρθει σεταρισμένο. Σωστά;

 

Note: The instrument is not made ready for use by the luthier until it has been ordered. Thus delivery will usually take 2-3 weeks.

 

Αύριο προς το απογευματάκι έλεγα να παραγγείλω ένα από τα 2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο δευτερο λινκ ξεκαθαριζει οτι περα απο τα εξαρτηματα… (κλειδια) το υποσιαγωνο ειναι εβενινο, οποτε στο πρωτο που δεν το ξεκαθαριζει  δεν ειναι ? …… δεν ξερω… ποσο σημασια εχει αν το υποσιαγωνο και τα κλειδια ειναι εβενινα… σου εξηγησα. για το fingerboard κουβεντα και σε αυτο…

 

τωρα για τα προσεκτικα επιλεγμενα ξυλα κτλ που λεει… τι να πεις… καλυτερα να ελεγε ερυθρελατη και σφενταμι

 

στην σημειωση νομιζω οτι εννωει πως τα οργανα δεν ειναι τελειωμενα κατασκευαστικα, εως οτου τα παραγγειλει καποιος, δεν μπορει να θελει 3 εβδομαδες το σεταρισμα, 3 λεπτα μπορει, ομως επειδη λεει ready to use, μπορει να ειναι και σεταρισμενα…     με καθε επιφυλαξη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Έχω στείλει από εχθές μήνυμα στην εταιρία, ώστε να διευκρινήσω τις εύλογες απορίες που σου/μου δημιουργήθηκαν και περιμένω απάντησή τους ως προς το fingerboard κλπ...

Πάντως για τα προσεχτικά επιλεγμένα ξύλα αναφέρει παρακάτω

maple back

spruce top

Βέβαια δεν ξέρω αν εννοούσες κάτι άλλο

Ελπίζω να μου απαντήσουν σύντομα γιατί έχω καθυστερήσει την αγορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μία ολόκληρη εβδομάδα μου απήντησαν.

 

Και τα δύο βιολιά τελικά είναι κατασκευασμένα από ξύλα European tonewood, maple back, spruce top. Άρα φαντάζομαι και η ταστιέρα θα είναι από European tonewood.

 

Το Gewa το κάνουν παραγγελία ενώ το Pacato το κατασκευάζουν οι ίδιοι, ενώ και τα δύο σετ είναι σχεδόν όμοια ως προς την κατασκευή.

 

Μου είπαν ότι για beginner θα πρότειναν το Pacato set, προφανώς γιατί είναι δικής τους κατασκευής και λογικά θα έχουν πολύ μεγαλύτερο κέρδος. Ωστόσο λέει έχουν λάβει πάρα πολλά θετικά feedbalk για το συγκεκριμένο σετ.

 

Δεν ξέρω, αλλά μάλλον λέω να προχωρήσω σε αγορά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου