Προς το περιεχόμενο

Αγορά Συνθεσάιζερ: Korg Oasys ή όχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xαίρετε! Εϊναι το δεύτερο θέμα που κάνω στο σάιτ σας και πάλι ζητώ τη βοήθειά σας!

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα πραγματικά καλό συνθεσάιζερ! Η προηγούμενη εμπειρία μ ήταν με ένα Ensoniq mr 61.

To έχω εδώ και 10 χρόνια και έφτιαξα με αυτό μουσικές που δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα μπορούσα να γράψω! Ωστόσο μάλλον πέρασε η μπογιά του και θέλω κάτι καινούριο, που να προσφέρεται για σύνθεση (αυτό είναι το κυριοτερο πεδίο ενασχόλησής μου), να έχει πολύ καλούς/πιστούς στην πραγματικότητα ήχους. Δεν θέλω να μπλέξω με pc, δεν θέλω να χρησιμοποιήσω midi τεχνολογίες και θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο απλό και  εύχρηστο - στο ensoniq ακόμη ανακαλύπτω πράγματα-

 

Έψαξα κάπως και μου έκανε κλικ το Korg Oasys. Τα χρήματα δεν είναι θέμα (εντάξει δεν θα πληρώσω και 30000 για συνθ).

 

Θέλω από εσάς να μου πείτε τη γνώμη σας

 

ΥΓ: Και τα καλά εφέ θα ήταν πολύ καλοδεχούμενα

-για το Κοrg Oasys (υπάρχει και πιο καινούρια εκδοχή του;; και αν ναι πως λέγεται;) και πόσο ταιριάζει στις ανάγκες μου

-για το αν κάποιο άλλο συνθεσάιζερ θα με εξυπηρετούσε καλύτερα

 

Δηλώνω αρκετά noob πάνω στο θέμα οπότε όσο πιο αναλυτικοί και απλοί είστε στα λόγια σας, τόσο καλύτερο!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι είδους μουσική γράφεις; Αν κατάλαβα καλά, χρειάζεσαι ένα συνθ που να αποδίδει το δυνατόν αξιόπιστα κλασικούς ορχηστρικούς ήχους (πνευστά, έγχορδα, πιάνο κλπ.)

A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! προσπαθώ να τα μπλέκω όλα!

ηλεκτρονικούς ήχους, ροκ ήχους, trip hop, μουσικές που θα ταίριαζαν σε κινηματογραφική μουσική! Aν θες κάνε τον κόπο να ακούσεις δείγματα από τη μουσική μ στο myspace.com/darkdreamingoranges και

http://www.comfis.gr/2009/02/26/megali-apati/

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα για το τι θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! προσπαθώ να τα μπλέκω όλα!

ηλεκτρονικούς ήχους, ροκ ήχους, trip hop, μουσικές που θα ταίριαζαν σε κινηματογραφική μουσική! Aν θες κάνε τον κόπο να ακούσεις δείγματα από τη μουσική μ στο myspace.com/darkdreamingoranges και

http://www.comfis.gr/2009/02/26/megali-apati/

 

Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα για το τι θέλω

 

Πολύ ενδιαφέρουσα η μουσική σου φίλε μου.  ;D

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, χρειάζεσαι ένα ολοκληρωμένο workstation. Σε περίπτωση που θέλεις να είσαι εντελώς αυτόνομος από υπολογιστές κλπ, σίγουρα το OASYS θα σε καλύψει, όπως και τα περισσότερα από το νέα workstations που κυκλοφορούν.

Θα πρότεινα όμως να επιλέξεις κάτι που θα προσφέρει και καλή υποστήριξη. Το OASYS είναι πλέον παλιό από αυτή την άποψη. Και οι τρεις μεγάλες εταιρίες προσφέρουν αυτή τη στιγμή αρκετά ισχυρά workstations (Korg M3, Yamaha Motif XS και Roland Fantom-G), αλλά σίγουρα κανένα δεν φτάνει το OASYS στον τομέα των εναλλακτικών μορφών σύνθεσης. Αν ήμουν στη θέση σου, στην περίπτωση που δε βιάζεσαι βέβαια, θα περίμενα να δω τι θα ανακοινωθεί στην Frankfurt Musikmesse που θα διεξαχθεί 1 με 4 Απριλίου. Αναμένονται νέα από την Kurzweil, θέλω να πιστεύω ότι θα ανακοινώσει τον διάδοχο του θρυλικού K2600 και από ό,τι λέγεται θα είναι κάτι πάρα πολύ καλό.

 

Πάντως μην αποκλείεις εντελώς τη λύση του PC. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ακόμα και βοηθητικά, ίσως μόνο για επεξεργασία και mastering των συνθέσεων που θα γράφεις στο workstation. Επίσης, ακόμα και μόνο προσφέροντας καλύτερο sequencer από ό,τι μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε keyboard workstation, αυτό και μόνο θα ανεβάσει την δημιουργικότητά σου αρκετά.

 

Θα ήθελα μία χάρη: Μήπως θα μπορούσες κάποια στιγμή να ανεβάσεις κάπου (π.χ. Rapidshare κλπ) τα tracks σου σε καλύτερη ποιότητα ώστε να μπορέσουμε να τα ακούσουμε καλύτερα; :)

 

Επίσης θα ήθελα αν είναι εύκολο να παραθέσεις τον εξοπλισμό με τον οποίο δημιούργησες τα tracks αυτά. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωχ ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατομένη απάντηση! Όλα τα έφτιαξα με ένα ensoniq mir 61 . Όπου έχω κιθάρες με μια κιθάρα blade που συνέδεα σε μια κάρτα soundblaster extigy. Aπό το cooleditpro έκανα remove όσο θόρυβο μπορούσα (αν και δεν έχω καθόλου γνώσεις από αυτά τα πράγματα). Με ένα pc mic έγραψα την φωνή μου (οπότε εδώ πέφτει το πολύ γέλιο) - αν είδες μόνο το link από το comfis.gr, δεν έχει φωνητικά!

 

Λοιπόν, υποθέτω ότι τα έχω και σε .wav τα "μιξαρισμένα" oρχηστρικά κομμάτια! Λες, να τα ανεβάσω σε mp3 320 κbps πχ?

 

Ξαναλέω είμαι πολύ noob! Tι εννοείς "καλή υποστήριξη"; Και αν καταλαβαίνω καλά, μου λες, ότι το OASYS είναι η καλύτερη περίπτωση για σύνθεση;; Να υποθέσω ότι βγαίνουν kit με έξτρα ήχους;; Τα πάντα μπορούν να αποθηκευτούν μέσω του usb2.0 σε εξωτερικό σκληρό? Επίσης είναι εύκολο να κατανοήσεις και να το χειριστείς το OASYS;;

 

Θα ρίξω μια πιο προσεκτική ματιά και στα δύο άλλα που ανέφερες!

 

ΥΓ: Έχω 3 χρόνια να γράψω μουσική και μου έχει λείψει πολύ γι' αυτό είπα να κάνω τούτο το βήμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωωχ ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατομένη απάντηση! Όλα τα έφτιαξα με ένα ensoniq mir 61 . Όπου έχω κιθάρες με μια κιθάρα blade που συνέδεα σε μια κάρτα soundblaster extigy. Aπό το cooleditpro έκανα remove όσο θόρυβο μπορούσα (αν και δεν έχω καθόλου γνώσεις από αυτά τα πράγματα). Με ένα pc mic έγραψα την φωνή μου (οπότε εδώ πέφτει το πολύ γέλιο) - αν είδες μόνο το link από το comfis.gr, δεν έχει φωνητικά!

 

Λοιπόν, υποθέτω ότι τα έχω και σε .wav τα "μιξαρισμένα" oρχηστρικά κομμάτια! Λες, να τα ανεβάσω σε mp3 320 κbps πχ?

Και 192kbps αρκεί πιστεύω ώστε να πάρουμε μία καλύτερη εικόνα. :)

 

Ξαναλέω είμαι πολύ noob! Tι εννοείς "καλή υποστήριξη"; Και αν καταλαβαίνω καλά, μου λες, ότι το OASYS είναι η καλύτερη περίπτωση για σύνθεση;; Να υποθέσω ότι βγαίνουν kit με έξτρα ήχους;; Τα πάντα μπορούν να αποθηκευτούν μέσω του usb2.0 σε εξωτερικό σκληρό? Επίσης είναι εύκολο να κατανοήσεις και να το χειριστείς το OASYS;;

 

Θα ρίξω μια πιο προσεκτική ματιά και στα δύο άλλα που ανέφερες!

 

ΥΓ: Έχω 3 χρόνια να γράψω μουσική και μου έχει λείψει πολύ γι' αυτό είπα να κάνω τούτο το βήμα!

 

Βασικά το OASYS προσφέρει hard disk recording, δηλαδή ηχογραφεί κατευθείαν σε σκληρό δίσκο. Έχει ενσωματωμένο σκληρό δίσκο, αν δεν απατώμαι 40GB. Έχεις πολλά εργαλεία επεξεργασίας του ηχητικού υλικού, πράγμα στο οποίο βοηθάει και το user interface του μηχανήματος (οθόνη αφής 10.5 ιντσών αλλά και πολλά sliders και knobs). Ως προς τη σύνθεσή του, ουσιαστικά είναι ένας Pentium 4 μέσα σε ένα keyboard, το δε λειτουργικό σύστημά του είναι μία ειδικά προσαρμοσμένη έκδοση του Linux. Επομένως, ό,τι έχει να κάνει με σύνθεση είναι καθαρά θέμα software. Τα ξεχωριστά "synths" που έχει ενσωματωμένα προσφέρουν, εκτός από sample-based σύνθεση (δείγματα) μέσω του HD-1 module, προσομείωση Hammond B-3 (όχι samples, αλλά physical modelling), physical modelling φυσικών οργάνων (κιθάρες, έγχορδα κλπ), αλλά και analog modelling (μαθηματικά μοντέλα προσομείωσης αναλογικών synthesizers). Ως προς την υποστήριξη που ανέφερα, εννοώ ότι το OASYS είναι ήδη αρκετά παλιό και μοιραία κάποια στιγμή θα σταματήσει η υποστήριξη με extra models, μηχανές σύνθεσης κλπ. Έτσι κι αλλιώς, η Korg δε φάνηκε και όσο συνεπής θα έπρεπε.

Ήδη πιστεύω ότι σχεδιάζουν τον διάδοχό του (φυσικά το M3 δεν αποτελεί διάδοχο του θηρίου που ακούει στο όνομα OASYS, παρότι η Korg υποστηρίζει ότι το Μ3 έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από το OASYS). Γι' αυτό θα έλεγα να περιμένεις να δεις τι θα γίνει σε αυτό το πεδίο ως προς τις άλλες εταιρίες παραγωγής synthesizers, κυρίως την Kurzweil που έχει τεράστια παράδοση στην κατασκευή οργάνων που έχουν αφήσει εποχή.

 

Εγώ προσωπικά δουλεύω με ένα Roland Fantom-G το οποίο παρότι προσφέρει και MIDI και audio tracks στο sequencer του, δεν μπορεί να αναπληρώσει τη λεπτομερέστατη δουλειά που μπορεί να κάνει κάποιος σε ένα PC με ένα πολύ καλό πρόγραμμα Audio/MIDI sequencer (π.χ. Cubase, Sonar, Ableton Live κλπ). Παρόλα αυτά, το να έχεις ένα πολύ καλό workstation στα χέρια σου, σου προσφέρει το πλεονέκτημα της αμεσότητας. Όταν χτυπάει η έμπνευση, αμέσως πας και καταγράφεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου. Μετά σαφώς και μπορείς να εμπλουτίσεις τα όσα έχεις κάνει στο workstation, περνώντας τα στο PC. Πιστεύω ότι ο συνδυασμός των δύο μπορεί να δώσει τρομερά αποτελέσματα. Ο ξαθένας βέβαια διαλέγει το περιβάλλον εργασίας στο οποίο νιώθει πιο άνετα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει παράπονο, δεν έχω μου τα είπες πολύυυ αναλυτικά! Νομίζω ότι μάλλον με καλύπτει σε μεγάααλο βαθμό το OASYS.. αν σκεφτείς κιόλας ότι βολευόμουν για 12 χρόνια με το ενσονικ μ, χωρίς κανενός είδους υποστήριξη, πιστεύω ότι άνετα με βγάζει άλλα δέκα τούτο..

 

κατάλaβα και αυτά που είπες για τα ξεχωριστά "synths". το μόνο που έχω απορία είναι, σχετικά με το linux λογισμικό! στην πράξη, τι σημαίνει αυτό:; δεν έχω καμιά επαφή με λίνουξ. Θα χρειαστω ιδιαίτερες γνώσεις για να το αξιοποιήσω;;

 

Και μια ακόμη ερώτηση.. θεωρείς ότι θα μου είναι σχετικά εύκολο να προσαρμοστώ στο εν λόγω μηχάνημα;; ή θα θέλει πολύ ψάξιμο?

 

YΓ: Θα κάτσω να τα ψάξω τα .wav για να τα κάνω 192 kbps!

 

Kαι πάλι σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα , ως  κατοχος  του Oasys θελω να σου πω οτι  ειναι πολυ βαθυ οργανο και χρειαζεται να ασχοληθεις αρκετο χρονο μαζι του, περα απο αυτο ομως  η ποιοτητα των ηχων και οι δυνατοτητες του θα σε καλυψουν απολυτα.Αν τα χρηματα δεν αποτελουν προβλημα  προχωρα αφοβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει παράπονο, δεν έχω μου τα είπες πολύυυ αναλυτικά! Νομίζω ότι μάλλον με καλύπτει σε μεγάααλο βαθμό το OASYS.. αν σκεφτείς κιόλας ότι βολευόμουν για 12 χρόνια με το ενσονικ μ, χωρίς κανενός είδους υποστήριξη, πιστεύω ότι άνετα με βγάζει άλλα δέκα τούτο..

 

κατάλaβα και αυτά που είπες για τα ξεχωριστά "synths". το μόνο που έχω απορία είναι, σχετικά με το linux λογισμικό! στην πράξη, τι σημαίνει αυτό:; δεν έχω καμιά επαφή με λίνουξ. Θα χρειαστω ιδιαίτερες γνώσεις για να το αξιοποιήσω;;

 

Και μια ακόμη ερώτηση.. θεωρείς ότι θα μου είναι σχετικά εύκολο να προσαρμοστώ στο εν λόγω μηχάνημα;; ή θα θέλει πολύ ψάξιμο?

 

YΓ: Θα κάτσω να τα ψάξω τα .wav για να τα κάνω 192 kbps!

 

Kαι πάλι σε ευχαριστώ!

 

Δεν ασχολείσαι καθόλου με Linux κλπ. Το μόνο με το οποίο έρχεσαι σε επαφή είναι το κατεξοχήν user interface του οργάνου. Αν δεν ξέρεις ότι τρέχει Linux, δεν πρόκειται να το πάρεις χαμπάρι. Το αντιμετωπίζεις και το χρησιμοποιείς όπως οποιοδήποτε άλλο workstation. Όπως είπε και ο φίλος που είναι κάτοχος του OASYS, σαφώς και έχει τεράστιες δυνατότητες σαν μηχανή σύνθεσης, δεν ξέρω όμως τι παίζει με το sequencer του, έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο εξελιγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε cyclops πιστευω οτι  αν και το sequencer φυσικα και δεν εχει τις δυνατοτητες και την ευχρηστια  ενος software sequencer , αν δεν μπορεις να γραψεις μουσικη με το oasys ( η ακομα και με τα fantom g , motif , m3)  το προβλημα μαλλον δεν ειναι στο μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου