Προς το περιεχόμενο

DI κουτάκια για μπάσο. Απόψεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ Nikoubis. Θα το κοιτάξω. Φαίνεται ενδιαφέρον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Nikoubis. Θα το κοιτάξω. Φαίνεται ενδιαφέρον.

 

Βέβαια μπορείς απλώς να αγοράσεις το ebs mbII. OK. Να μην με περάσεις για ξερόλα. Δεν έχω συγκρίνει τα πσιπσίκια που αναφέρεις, έχω όμως το microbass2. Εξαιρετική απόδοση, ευελιξία και πολύ καθαρός ήχος (ή βρώμικος αν χρειαστει). Μπόλικα και τα φραγκα ομως. Και βεβαίως δεν έχει σημασία η γνώμη μου εαν δε συγκριθεί στην πράξη το εργαλείο. Καλή αγορά να έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μπορείς απλώς να αγοράσεις το ebs mbII. OK. Να μην με περάσεις για ξερόλα. Δεν έχω συγκρίνει τα πσιπσίκια που αναφέρεις, έχω όμως το microbass2. Εξαιρετική απόδοση, ευελιξία και πολύ καθαρός ήχος (ή βρώμικος αν χρειαστει). Μπόλικα και τα φραγκα ομως. Και βεβαίως δεν έχει σημασία η γνώμη μου εαν δε συγκριθεί στην πράξη το εργαλείο. Καλή αγορά να έχεις.

 

Believe it or not , μπορουσα να παρω το EBS με 25 ευρα παραπανω και τελικα πηρα το Para Driver. Καταπληκτικα εργαλεια και τα 2 αλλα με διαφορετικη φιλοσοφια στον ηχο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Believe it or not , μπορουσα να παρω το EBS με 25 ευρα παραπανω και τελικα πηρα το Para Driver. Καταπληκτικα εργαλεια και τα 2 αλλα με διαφορετικη φιλοσοφια στον ηχο τους.

 

Ναι, ναι, συμφωνώ. Άλλωστε κι εγω το Ebs δε το πήρα ως DI αλλα το επέλεξα με προσωπικά κριτίρια ως προενίσχυση. Τελικά το εχω χρησιμοποιήσει και ως DI. Πολύ χρήσιμα εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπω στη συζήτηση, από αυτά που έχω ακούσει TECH 21 BASS DRIVER DI και Sadowsky Preamp  all-time classic, Behringer BDI21 πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά ... νομίζω ότι κάθε μπασίστας πρέπει να έχει ένα “αξιόπιστο” Bass DI για ηχογραφήσεις και live.

 

Δεν ξέρω εάν θέλεις να αυξήσεις τις επιλογές σου από την αρχική λίστα, αλλά διαβάζω πολύ καλά σχόλια στα διάφορα online-μπασο-στέκια για το Aguilar Tone Hammer ... μοντέρνος ήχος και στιβαρή κατασκευή, με eq για μεσαίες συχνότητες! Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει αλλά στο site της Aguilar έχει κάποια ωραία samples ... άκουσε τα δεν χάνεις τίποτα.

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.

Μου διέφυγε και το Aguilar Tone Hammer αλλά και το Aphex 1402 Bass Xciter.

Για το aphex έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια ως προς τον ήχο αλλά η αξιοπιστία...........

Είνα δυνατόν σε τέτοιο πετάλι να βάζουν το footswitch πάνω στη πλακέτα βρε παιδί μου;

Εντάξει φτιάχνεται αλλά δεν θα πρεπε.

Στο Behringer (αλήθεια πως είναι σε σύγκριση με το Tech21 που μιμείται; ) το καταλαβαίνω αλλά όχι στα λεφτα του Aphex.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.

Μου διέφυγε και το Aguilar Tone Hammer αλλά και το Aphex 1402 Bass Xciter.

Για το aphex έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια ως προς τον ήχο αλλά η αξιοπιστία...........

Είνα δυνατόν σε τέτοιο πετάλι να βάζουν το footswitch πάνω στη πλακέτα βρε παιδί μου;

Εντάξει φτιάχνεται αλλά δεν θα πρεπε.

Στο Behringer (αλήθεια πως είναι σε σύγκριση με το Tech21 που μιμείται; ) το καταλαβαίνω αλλά όχι στα λεφτα του Aphex.

 

Το Behringer ειναι καλουτσικο για τα λεφτα του. Προσεγγιζει καπως τον ηχο του Tech21, αλλα φυσικα παιρνεις οτι πληρωσεις. Το Aphex ΔΕΝ ειναι DI. Στην ουσια ενα "εφε" (ενα ειδος EQ στο στυλ του BBE Sonic Maximizer) που απλα εχει και μια XLR εξοδο.

 

Προσεξα επισης οτι δεν εχει αναφερθει το MXR Μ-80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το MXR M80 Bass di+

To αγορασα κυριως για distortion,αλλα μια φορα που το χρειαστηκα(ως di)για ηχογραφηση,εβγαζε φυσημα και χρησιμοποιησα το di της κεφαλης μου.

Δεν ξερω αν το δικο μου ειναι ελατωματικο,παντως ειναι πολυ καλο πεταλι,δικαναλο,distortion,di κλπ.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου