Προς το περιεχόμενο

Πειραματισμός και έκφραση με τσεκούρι.


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Νικος Βελιωτης θα συμμετασχει σε ενα πειραματικο φεστιβάλ και έχει προετοιμάσει μια performance κατα την οποια θα καταστρεψει το τσελλο του με ενα τσεκουρι ,στη συνεχεια θα το κονιορτοποιησει και θα μοιράσει τα πριονίδια σε βαζακια μαζι με το cd του.Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας,αφοτου διαβασετε το σχετικό αρθρο, γιατί νομίζω οτι γέρασα και ειμαι στο τσακ για να τα παρατησω ολα και να εγκαταστησω πρόβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι στη συνεντευξη λίγο πολύ το καλύπτει το θέμα, αναφερόμενος, στο ρεύμα Fluxus...

Με λίγη έρευνα στη σχετικά πρόσφατη ιστορία της τέχνης, θα διαπιστώσει κανείς πως αυτά που φαινονται ελαφρώς εξοργιστικά, στην ουσία καλύπτονται απο ένα θεωρητικό υπόβαθρο...

Ειδικά αυτό το πέρασμα, ενός αντικειμένου, στην προκειμένη περιπτωση του μουσικού οργάνου, ή ακόμη και μιας χειρονομίας, από ένα επίπεδο "ύπαρξης" σε ένα διαφορετικό, αποτελεί εναν απο τους θεμελιώδεις προβληματισμούς του προαναφερθέντος ρεύματος...

Οπότε μην το πολυσκέφτεστε, its all a bunch of arty farty crap.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι αυτο το θεωρητικο υποβαθρο?Επιδεχεται σχολιασμο ή οποιος επιχειρηματολογησει κατά του στιγματίζεται ως "αυτος που δεν καταλαβαινει απο τεχνη"?

 

Εγω θα παω στο χωριό μου ;D

 

edit: πριν κατηγορησω ολο το υποβαθρο,θελω να ρωτησω αν η ιδεολογια αυτου του υποβάθρου,διεπεται απο τη λογικη της συγκεκριμενης παραστασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡοφανώς είναι λίγο άστοχο, να μιλήσουμε διεξόδικα για το θεωρητικό υπόβαθρο το οποίο έχουν θέσει για την τεχνη τους οι καλλιτεχνες του Fluxus... Πάντως όποιος ενδιαφέρεται αν googl-αρει  ονοματα οπως George Maciunas, Dick Higgins, Nam Jun Paik θα πάρει μια ιδέα...

 

Προσωπικά, μου φαίνεται μία κίνηση ενός "διαβασμένου" μουσικού, που γνωρίζει καλά απο "πρωτοπορίες",ιστορικά, και στα πλαίσια αυτού που λέμε happening, παρά μίας μουσικής performance.

 

 

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω (γιατί είμαι επίσης από χωριό και από θεωρητικό υπόβαθρο πάσχω), είναι γιατί αυτό που πρόκειται να γίνει, προαναγγέλεται;

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είδα ότι είναι άρθρο στο Lifo και αυτό μου έφτασε...

 

+500000000 + 1

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω (γιατί είμαι επίσης από χωριό και από θεωρητικό υπόβαθρο πάσχω), είναι γιατί αυτό που πρόκειται να γίνει, προαναγγέλεται;

 

 

 

 

μα γιατί και αυτό ειναι κομμάτι του "έργου", δεν ειναι μια αυθόρμητη δράση επί σκηνης αλλα μια χειρονομία , που ενδεχομένως ο καθένας να μπορει να την ερμηνεύσει  κατα το δοκούν.

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα γιατί και αυτό ειναι κομμάτι του "έργου", δεν ειναι μια αυθόρμητη δράση επί σκηνης αλλα μια χειρονομία , που ενδεχομένως ο καθένας να μπορει να την ερμηνεύσει  κατα το δοκούν.

 

Συγνώμη, αλλά η δική μου ταπεινή ερμηνεία είναι αυτή:

 

wanker.gif

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οταν σε μια ηλικία καταλάβεις ότι δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να γίνεις Γιογιο Μα παρά τις σπουδές σου ή το γυρίζεις στο χόμπι ή αρχίζεις τα "ούξους (α)φλούξους ου εκ πολέμω θνούξους"...

Σοβαρά τώρα, πιστεύω ότι χρειάζονται τομές στην τέχνη, γενικότερα, χρειάζεται να σπας κατεστημένα, χρειάζεται να σοκάρεις, αλλά πλέον, στην εποχή μας, αυτά έχουν θαφτεί κάτω από τόννους PR σκουπιδιών, Lifo-ελιτιστικής δηθεν-ότητας, και κονόμας από κανένα περιφερειακό φεστιβάλ που δεν σε έχει πάρει χαμπάρι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου