Προς το περιεχόμενο

Πειραματισμός και έκφραση με τσεκούρι.


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα πάρω κ εγώ ένα κατσαβίδι να περάσω 5 βίδες στην κιθάρα μου, ελάτε όλοι να το δείτε, μιλάμε για μεγάλες στιγμές.

 

Poromenos_____

 

Put the PRS down slowly!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω και κάτι άλλο..

όλοι ή αρκετοί από εμάς δεν έχουμε φανταστεί πώς θα μπορούσαμε κάποια μέρα να δικαιωθούμε και να έχουμε την δυνατότητα να παίξουμε  λαιβ τη μουσική μας, με τον σωστό εξοπλισμό -άρα ήχο-, και το σωστό κοινό που γουστάρει και εκτιμά αυτό που κάνουμε?

αν φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο δεν χρωστάμε στον εαυτό μας να κάνουμε μια υπέρβαση που κάποτε μόνο την φανταζόμασταν?

γιατί, αν αυτός ο κάποιος είσαι εσύ(..ναι..ναι.. με τον ήχο και το κοινό..) και η προσωπική σου υπέρβαση είναι ας πούμε να βάλεις φωτιά την κιθάρα σου, να υπάρχουμε εμείς που υποστηρίζουμε ότι αντιγράφεις τον χεντριξ και έχεις φράγκα?

γιατί, αν αυτός ο κάποιος είμαι εγώ και η προσωπική μου υπέρβαση είναι ας πούμε να τα σπάσω όλα στο τέλος, να υπάρχετε εσείς που θα λέτε ότι αντιγράφω τον κομπαίην και τα φυσάω..

και πείτε μου τώρα όλοι εσείς..

εμείς οι μουσικοί θάβουμε ή όχι τα όνειρα και τις προσπάθειες των άλλων μουσικών πιό συχνά απότι θα έπρεπε?

φιλικά πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, καλό πράγμα είναι να είναι κανείς αντικειμενικός και ανοιχτόμυαλος. Απλώς το πάμε στα άκρα κ το ξεφτιλίζουμε. Η πιο άψογη τοποθέτηση ήταν του blue, βασικά:

 

Δεν ειναι καθε αναιτιότητα τεχνη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μεσος ακροατης (ναι αυτος του Μ. Μουσικης) και χωρις ιχνος fluxus παιδειας  ;D ;D ;D ;D ;D , το μονο που εχω να πω ειναι: so what????Κατι τρεχει στα γυφτικα. Δεν ειναι καν κατι πρωτοτυπο. Νομιζω και αυτο το εγχειρημα ανηκει στην μεγαλη εκεινη κατηγορια των δηθεν ρηξικελευθων "κινησεων" που πλασαρονται ως "τεχνη" (ας κατουρησουμε ολοι μαζι προς δυσμας κοντρα στον ανεμο, παιζοντας νεϊ). Μπορει και να ειμαι μικρος ακομα για να καταλαβω και να κανω λαθος, διατηρω ομως ακομα καποιες αμφιβολιες οτι υπαρχει κατι για να καταλαβω.  

 

Α και μη ξεχασω για να μην κατηγορουμε συνεχεια τον Βελιωτη, στην Ελλαδα αν εχεις λυσει το βιοποριστικο σου προβλημα εισαι ενοχος εκ των προτερων και δεν δικαιουσαι να κανεις τιποτα (ουτε τεχνη).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allobar καλώς ή κακώς υπάρχει αυτό που λέμε η διαφορά του πλυμένου και του πραγματικά καθαρού.

 

Ο καθείς ας κάνει ότι θέλει πάνω στην έκφρασή του. Η κίνηση του ΤΣΕ-λίστα μου φέρνει στο μυαλό την τέχνη "πρόκλησης" που είχε ξεκινήσει σε άλλες μορφές τέχνης όπως την ζωγραφική, τη γλυπτική, κ.α. πριν κάποιες δεκαετίες, αλλά δεν είναι το ίδιο.

 

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι τέτοιες εκφράσεις είνα θέμα "προσωπικό" μεταξύ του καλλιτέχνη και του κοινού που θα τον παρακολουθήσει εκείνη τη στιγμή χωρίς να το ξέρει από πριν. Για τον απλούστατο λόγο ότι αλλιώς το δυναμικό της κίνησης χάνεται άδικα και άδοξα. Επιπλέον, έχει ήδη προδιαθέσει το κοινό του, που θα πάει να τον δει ουσιαστικά για την "υπέρβαση" και το υπόλοιπο θα είναι απλά αναπόφευκτη καθυστέρηση.

 

But that's just my opinion.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ λέω να κάνω την εξής υπέρβαση: να πάρω τον Allobarr και να τον τεμαχίσω επί σκηνής. Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά πάντα ονειρευόμουν να κάνω τον κανίβαλο την ώρα που βρίσκομαι σε αυθόρμητη μουσική νιρβάνα (αν και πράγματι θα ήθελα να το είχα προσχεδιάσει και ειδοποιήσει τα ΜΜΕ σαν τον κ. Βελιώτη). Μετά θα βγάλω τηγάνι και γκαζάκι, θα ζητήσω τη βοήθεια του κοινού για να τον μαγειρέψουμε με ελαφριά σως τρούφας Άλπεων και πορτό, θα τον βάλουμε σε ταπεράκια και θα τα στείλουμε με την επόμενη αποστολή στον Άρη. Γιατί; Γιατί μπορώ.  

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μεσος ακροατης (ναι αυτος του Μ. Μουσικης) και χωρις ιχνος fluxus παιδειας  ;D ;D ;D ;D ;D , το μονο που εχω να πω ειναι: so what????Κατι τρεχει στα γυφτικα. Δεν ειναι καν κατι πρωτοτυπο.

φίλε fenderiarhs  το πρωτότυπο δεν είναι θέμα επανάληψης είναι θέμα στιγμής και ατόμου.. για να επιχειρηματολογίσω..

σκέψου ότι βλέπεις λαιβ μπάμπη στόκα (συγνώμη έτσι?) και σε κάποια φάση βγάζει την ακουστική και αρχίζει να βαράει την κονσόλα, κλωτσάει στο κεφάλι κάποιον από το κοινό, πετάει την κιθάρα στο πλήθος και αποχωρεί..πώς σου φαίνεται?

πες ότι έβλεπες μια δήθεν ψευτο-οργισμένη αλτερνατιβ μπάντα (ο κιθαρίστας με grunge pedal κτλ), να τα σπάει στο τέλος, τί θα έλεγες?

και αν τώρα έβλεπες τον βολιώτη να κονιορτοποιεί το τσέλο και από πίσω να ακούγεται μια παρανοικότερη παράνοια από αυτήν στις "ανάσες των λύκων" και είχες πιεί και μερικά....εεε..ξύδια ;D τίθα έλεγες?

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ λέω να κάνω την εξής υπέρβαση: να πάρω τον Allobarr και να τον τεμαχίσω επί σκηνής. Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά πάντα ονειρευόμουν να κάνω τον κανίβαλο την ώρα που βρίσκομαι σε αυθόρμητη μουσική νιρβάνα (αν και πράγματι θα ήθελα να το είχα προσχεδιάσει και ειδοποιήσει τα ΜΜΕ σαν τον κ. Βελιώτη). Μετά θα βγάλω τηγάνι και γκαζάκι, θα ζητήσω τη βοήθεια του κοινού για να τον μαγειρέψουμε με ελαφριά σως τρούφας Άλπεων και πορτό, θα τον βάλουμε σε ταπεράκια και θα τα στείλουμε με την επόμενη αποστολή στον Άρη. Γιατί; Γιατί μπορώ.  

δεν μπορείς μαν..εκτός αν ξέρεις πολεμικές τέχνες!!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allobar καλώς ή κακώς υπάρχει αυτό που λέμε η διαφορά του πλυμένου και του πραγματικά καθαρού.

 

 

Εγώ προσωπικά είμαι της άποψης ότι τέτοιες εκφράσεις είνα θέμα "προσωπικό" μεταξύ του καλλιτέχνη και του κοινού που θα τον παρακολουθήσει εκείνη τη στιγμή χωρίς να το ξέρει από πριν. Για τον απλούστατο λόγο ότι αλλιώς το δυναμικό της κίνησης χάνεται άδικα και άδοξα.

σε αυτό δεν μπορώ να διαφωνίσω..σωστός.

βέβαια δεν κάνω τον υπέρμαχο του βελιώτη..

καλός είναι, τον πάω..μέχρι εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πάρω κ εγώ ένα κατσαβίδι να περάσω 5 βίδες στην κιθάρα μου, ελάτε όλοι να το δείτε, μιλάμε για μεγάλες στιγμές.

 

α μενέλαε, θα έχουμε κι ένα distortion,delay κτλ όταν θα το κάνεις αυτό και θα δεις φίλε..θα κάνουμε μεγάλη τέχνη..θα τον σκίσουμε τον βελιώτη..τι θα κλάσουν οι 1000 ντουμπλαρισμένες νότες του μπροστά σε κανα σκισμένο ρατ?? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου